Ռիոյում պարօլիմպիադայի ժամանակ մեկ րոպե լռությամբ հարգել են իրանցի մարզիկի հիշատակը
Ռիո դե Ժայներոյի «Մարական» մարզադաշտում կայացել է պարօլիմպիկ խաղերի փակման արարողությունը: Պարօլիմպիադայի դրոշը փոխանցվել է Տոկիոյի քաղաքապետին, քանի որ հենց Տոկիոյում կկայանան հաջորդ խաղերը 2020 թվականին:
Փակման արարողության ժամանակ մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են իրանցի հեծանվորդ Բախման Գոլբարնեջադի հիշատակը, ով սեպտեմբերի 17-ին մահացել էր մրցարշավի ժամանակ տեղի ունեցած վթարից հետո:
«Այսօր մենք տոնում ենք 12 օրվա մրցումների ավարտը, սակայն նաև տխրում ենք երեկվա ողբերգական իրադարձությունների պատճառով», - նշել է Միջազգային պարօլիմպիկ հանձնաժողովի նախագահ Ֆիլիպ Կրեյվենը:

На закрытии Паралимпиады в Рио почтили память велогонщика из Ирана
Церемония закрытия Паралимпийских игр завершилась на стадионе "Маракана" в Рио-де-Жанейро. Флаг Паралимпиады был передан мэру Токио, где пройдут Игры 2020 года, передает BBC.
Участники церемонии почтили минутой молчания память иранского велогонщика Бахмана Голбарнежада, который в субботу умер после аварии на шоссейной гонке.
"Сегодня мы празднуем окончание 12 дней соревнований, но также печалимся после вчерашних трагических событий", - сказал президент Международного паралимпийского комитета сэр Филип Крэйвен.