Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ 1920 թվականի խոստմանը. Օբամա
ՀՀ Անկախության տոնի առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Նախագահ Բարաք Օբաման:
«Մեծարգո՛ Նախագահ,
Միացյալ Նահանգների անունից շնորհավորում եմ Ձեզ և Հայաստանի ժողովրդին անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ, որը նշվում է սեպտեմբերի 21-ին:
Միացյալ Նահանգները հաստատուն և աներեր գործընկեր է եղել Հայաստանի համար՝ անկախության առաջին իսկ օրերից: Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ այդ օրերի խոստմանը, երբ հայերը 1920թ-ից ի վեր առաջին անգամ հպարտությամբ բարձրացրեցին իրենց եռագույն դրոշը: Այսօր մենք կրկին փաստում ենք մեր համոզմունքն առ այն, որ ապահով, բարեկեցիկ ու ժողովրդավարական Հայաստանը էական է հայ ժողովրդի և առավել լայն տարածաշրջանի անվտանգության համար:
Շնորհակալություն ենք հայտնում Հայաստանին մեր ընդհանուր նպատակներին աջակից լինելու համար, մասնավորապես՝ սիրիացի փախստականների ճգնաժամին արձագանքելու և գլոբալ խաղաղապահ գործողություններում ու միջուկային անվտանգության ասպարեզում ունեցած ներդրումների համար: Մենք կշարունակենք աշխատել միասին՝ օգնելու լիարժեք իրացնել Հայաստանի ողջ ներուժը:
Անկախության 25-ամյակի առթիվ մաղթում եմ ամենալավն ու բարին Ձեզ և հայ ժողովրդին»,-ասված է ԱՄՆ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Obama: We Thank Armenia for its Response to the Syrian Refugee Crisis
President of the United States Barack Obama sent a congratulatory message to President Serzh Sargsyan on the occasion of Independence Day of the Republic of Armenia.
On behalf of the United States, I congratulate you and the people of Armenia as you celebrate 25 years of independence this September 21.
The United States has been a steadfast partner of Armenia from the first days of its independence. We remain committed to the promise of those early years, when Armenians proudly raised their tricolor flag for the first time since 1920. Today, we again affirm our belief that a secure, prosperous, and democratic Armenia is essential for the security for the Armenian people and for the region more broadly.
We thank Armenia for its support of our shared goals, particularly its response to the Syrian refugee crisis and its contributions to global peacekeeping operations and nuclear security. We will continue to work together to help Armenia realize its full potential.
I wish you and the people of Armenia all the best as you celebrate 25 years independence," the US President’s congratulatory message says.