Հայաստանը կարող է հպարտանալ 25 տարիների իր անցած ճանապարհով. Օլանդ
Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձներ է ստացել Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդից. Ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Պարո՛ն Նախագահ,
Հայաստանի Հանրապետության ազգային տոնի առթիվ հաճույքով Ձեզ, ինչպես նաև ողջ հայ ժողովրդին եմ հղում երջանկության, բարեկեցության և հաջողության մաղթանքներս:
Հայաստանը կարող է հպարտանալ անկախությունից ի վեր հաճախ դժվար իրավիճակում և տարածաշրջանային շրջակա միջավայրում, 25 տարիների իր անցած ճանապարհով: Գիտեմ, որ հայ ժողովուրդն ի զորու կլինի շարունակելու կայունությանը, ժողովրդավարությանը և զարգացմանն ուղղված իր մեծ ջանքերը:
Ինչպես գիտեք, ինձ հոգեհարազատ են պատմության մեջ արմատավորված մեր հարաբերությունները: Վստահ եղեք, պարոն Նախագահ, որ ջատագովն եմ լինելու էլ ավելի ամրապնդելու մեր երկու երկրները միավորող ցանկացած կապ:
Վերջում թույլ տվեք վերահաստատել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցված, արդար և կայուն կարգավորմանն ուղղված իմ հանձնառությունը: Ինչպես առիթ ունեցա Ձեզ ասելու հուլիսի 9-ին Վարշավայում մեր հանդիպման ժամանակ` պատրաստակամ եմ Փարիզում հյուրընկալել հանդիպում` ընթացքի մեջ գտնվող գործընթացն ի մի բերելու և չափազանց երկարատև այս հակամարտության առաջխաղացման միջոցառումները քննարկելու համար»:

Олланд: "Армения может гордиться пройденным за 25 лет путем"
В связи с праздником президенту Сержу Саргсяну поздравительное послание адресовал президент Французской Республики Франсуа Олланд.
По случаю национального праздника Республики Армения с удовольствием направляю Вам, также как и всему армянскому народу свои пожелания счастья, благополучия и успеха.
Армения может гордиться пройденным за 25 лет путем, часто в трудных ситуациях и в сложной региональной среде. Знаю, что армянский народ в состоянии продолжить свои огромные усилия, направленные на стабильность, демократию и развитие.
Как знаете, мне духовно близки наши укоренившиеся в истории отношения. Будьте уверены, господин президент, что я буду сторонником укрепления любой связи, объединяющей наши две страны.
В конце позвольте подтвердить мою приверженность, направленную на справедливое и стабильное урегулирование посредством переговоров Нагорно-Карабахского конфликта. Как я имел повод Вам говорить 9 июля в Варшаве во время нашей встречи, готов принять в Париже встречу для обобщения находящегося в течении процесса и обсуждения мер по продвижению вперед этого чрезвычайно долго длящегося конфликта", - сказано в поздравительном послании Президента Франции.