Մենք այսօր ստեղծում ենք այն արժեքները, որի կրողը Անկախ Հայաստանն է․ Սերգեյ Սմբատյան
ՀՀ անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց «Անկախության սերունդ» համահայկական նախագծի մասին հայ դիրիժոր, ջութակահար, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հիմնադիր-ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանի հետ:
- Կխնդրեի ներկայացնել «Անկախության սերունդ» համահայկական նախագիծը։
- Նախագիծն ինքնին արդեն խոսում է շատ մեծ բանի մասին: Ցավոք սրտի, մենք գրեթե միշտ անցյալ ժամանակով ենք խոսում բարձր արժեքների մասին: Մենք միշտ խոսում ենք այն բանի մասին, թե ինչպիսին ենք եղել, ինչպես ենք պատկերացրել, թե ինչպիսին են եղել մեր հերոսները: Բայց, փառք Աստծո, մենք ունենք այսօրվա հերոսներ, որոնք հայ են, և ավելին` ես հպարտ եմ, որ մենք այսօր ստեղծում ենք այն արժեքները, որի կրողը Անկախ Հայաստանն է:
Նախապատրաստվել է այն նախագիծը, այն ձևաչափը, որ կներկայացվի սեպտեմբերի 21-ին: Արժեք է այն, որ մեր երկիրն իր անկախությունը կտոնի դասական երաժշտությամբ: Մենք ունենք բացառիկ սերունդ: Արտերկրից որևէ ներկայացուցիչ ներգրավված չէ նախագծում: Մենք ունենք այն եռանդը, այն պաշարը, այն գիտելիքները, որոնք առկա են ՀՀ մարզերում և ԼՂՀ-ում: Եվ նախագիծը կկայանա հենց այն հերոսների շնորհիվ, ովքեր ապրում են ՀՀ մարզերում և ԼՂՀ-ում: Նրանց ինքնամոռաց աշխատանքի և ջանքերի շնորհիվ այդ երեկոն կլինի Նոր Հայաստանի, կայացած արժեքի, կայացած սերնդի, կայացած երաժիշտների համահայաստանյան տոն:
- Դիտելով փորձը, լսելով ստեղծագործությունները` տպավորություն ստեղծվեց, որ այն արտացոլում է 25-ամյա անկախ Հայաստանի Հանրապետության անցած ճանապարհը: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նախագծում ներգրավված են տարբեր տարիքի երեխաներ և երիտասարդներ՝ սկսած 9 տարեկանից մինչև 25, հետաքրքիր է՝ արդյո՞ք նախքան ստեղծագործությունները սովորեցնելը նրանց հետ անցկացվել են հոգեբանական և ճանաչողական զրույցներ:
- Հաշվի առնելով նախագծի տարիքային առանձնահատկությունը՝ բավականին երկար աշխատանք է տարվել այդ ուղղությամբ: Գեղարվեստական կոլեկտիվ աշխատանքը շատ մեծ թիմային արվեստ է: Մի բան է, երբ երաժիշտները 40-ից 50 տարեկան են, մեկ այլ բան է, երբ 20-ից 35, և ընդհանրապես այլ բան է, երբ մասնակիցները 9-25 տարեկան են: Եղել են նախապատրաստական երկար աշխատանքներ, և հիմնական շեշտը դրվել է այն բանի վրա, որ «դուք եք այն երաժիշտները, որ պատիվ ունեք լինել այդ օրվա ամենակարևոր բեմում և ներկայացնել «Հայաստան» արժեքը»: Մեր ամբողջ թիմը շատ լավ գիտակցում և պատկերացնում էր, թե ինչպես է պետք ստեղծել այն կոլեկտիվը, որը պետք է շատ ակտիվ աշխատի, և կարծում եմ, որ դա ստացվեց:
Եթե մարդիկ պատրաստ են հաղթահարել շատ դժվարություններ, ապա պատրաստ են նաև ընկալել այն ինֆորմացիան, որը կարող է բավականին բարդ լինել: Այս աշխատանքը մենք սկսել ենք դեռևս մայիսից, սակայն արդեն փետրվար ամսից, մենք պատկերացնում էինք, թե ինչպես պետք է աշխատի այն ահռելի մեխանիզմը, որը կկարողանա միավորել 1000 երաժշտի մեկ բեմում: Ի սկզբանե թե´ նախագծի կազմակերպչական և թե´ երաժիշտների կատարողական աշխատանքի սանդղակը շատ բարձր է դրվել, ինչին երաժիշտներն անհատապես շատ մեծ ոգևորությամբ և պատասխանատվությամբ են վերաբերվել: Եվ դա ինձ համար շատ մեծ ուրախություն է:
- Ցավոք, այսօր մարզերում և ԼՂՀ-ում մշակութային անցուդարձը գրեթե բացակայում է: Կցանկանայի իմանալ` նախագծի մեկնարկից ի վեր արդյո՞ք եղան այնպիսի հոգեբանական բարդույթներ, որոնք մարզերից և ԼՂՀ-ից ժամանած երեխաները չկարողացան հաղթահարել:
- Ես մի քանի վայրկյանով անկեղծանամ Ձեզ հետ: Ընդհանրապես մենք շատ երջանիկ ենք, որ ապրում ենք մի երկրում, որը հնարավորություն է տալիս մեզ առավոտից մինչև ուշ գիշեր անելու այն գործը, որը մենք սիրում ենք: Դա այն մասնագիտությունն է, որին մենք հավատացել ենք դեռևս 4 տարեկան հասակում: Եթե մենք հիմա խոսենք նվագախմբի ամենափոքր երաժշտի մասին, ով 9 տարեկան է, ապա ես կարող եմ վստահաբար ասել, որ մենք հիմա կոլեգաներ ենք: 5 տարի այդ փոքրիկը զբաղվում է երաժշտությամբ, որպեսզի ապագայում դառնա ջութակահար:
Մեր մարզերում և ԼՂՀ-ում, եթե ճիշտը խոսենք, չկա ընդհանրապես անցուդարձ: 25 տարիների ընթացքում չեն ստեղծվել բավականաչափ պայմաններ մարզերում և ԼՂՀ-ում մշակութային կյանքը զարգացնելու համար: Պատճառն այն, է, որ այսօր մեր իրականության մեջ կան բազում խնդիրներ, որոնք անհանգստացնում են մարդկանց և շեղում մշակութային կյանքից: Մեկ համերգի անցկացումը այս կամ այն մարզում դեռևս չի կարող վկայել մշակութային անցուդարձի մասին:
Որպես ՀՀ պետական երիտասարդ նվագախմբի ղեկավար-դիրիժոր` կարող եմ վստահաբար ասել, որ, ցավոք, մենք միակ կոլեկտիվն ենք, որ տարեկան կտրվածքով բազմաթիվ համերգներ է անցկացնում մարզերում: Դա շատ կարևոր է, քանի որ մարզերում կան անհավանական տաղանադավոր երեխաներ, որոնք պետք է նկատվեն և ժամանակին ուղորդվեն ճիշտ մասնագետների կողմից: Բայց դուք չեք էլ կարող պատկերացնել տաղանդի այն պաշարը, որը կա Հայաստանում: Ես նույնիսկ չէի պատկերացնում.. Եթե ինձ դրա մասին պատմեին, ես չէի հավատա, որովհետև հակաբնական երևույթ է այն, որ մարզերում կա այդքան գիտելիք, կա տաղանդ և կա ձգտում:
Բացի այդ` պետք է նշեմ, որ երեխաները շատ դժվարություններ են հաղթահարել այս ընթացքում: Տեղափոխվելով Երևան` նրանք շեղվում են իրենց սովոր միկրոկլիմայից, և դա շատ մեծ «դիսկոմֆորտ» է իրենց համար: Սակայն մեր թիմային աշխատանքի շնորհիվ մենք կարողացանք այնպես կազմակերպել նրանց հետ աշխատանքը, որպեսզի անգամ ամենափոքր շեղումը իրենց սովոր կենցաղից չխանգարի ընդհանուր աշխատանքին: Եվ այսօր այն երեխաները, ովքեր ժամանել են մարզերից և ԼՂՀ-ից, իրենց շատ լավ են զգում և աշխատում են այդ խմբերում այն մարդկանց հետ, ում հետ դեռ վաղուց են աշխատել: Խմբերը, որոնցում ստեղծագործում են երեխաները, չեն հանդիպել իրար Երևանում: Այդ խմբերով նրանք արդեն իսկ աշխատել են մարզերում: Մի մարզի բնակիչ եղել է մյուսի հյուրը, ապրել են և ստեղծել մի մեծ թիմ: Նախագիծը կայացավ, քանի որ մերօրյա հերոսները հաստատակամ են, գիտեն թե ինչ են ուզում կյանքից, նպատակասլաց են և համարձակ:
- Ինչպիսի՞ն է 25-ամյա Հայաստանի Հանրապետությունը «անկախության սերնդի» աչքերով:
- Նայելով նրանց աչքերին` տեսնում ես այն լույսը, որ ճառագում է հոգուց, և հենց այդ լույսն է, որ վերածվում է երաժշտության՝ հնչեցնելով ուժ, հավատ, համարձակություն և աշխատասիրություն:
- Դուք բավականաչափ ժամանակ ապրել եք և սովորել Լոնդոնում: Կցանկանայի իմանալ` ի՞նչ մշակութային ծրագրեր են իրականացվում Լոնդունում երիտասարդ սերնդին կրթելու և դեռ վաղ տարիքից նրանց մեջ մշակութային արժեքներ սերմանելու համար:
- Լոնդոնը միայն մշակութային քաղաք չէ: Դա այն քաղաքն է, որտեղ ցանկացած քաղաքացու համար իր մշակույթին և պատմությանը ծանոթ լինելն ու տիրապետելը կենսական պահանջ է:
Սակայն հարկ է նշել շատ կարևոր հանգամանք: Իրականում մշակույթը այն ոլորտը չէ, որը պարտադիր կերպով պետք է ունենա պետական ֆինանսավորում: Մեզ նման մարդիկ, ովքեր ապրում են հանուն մշակութային արժեքների պահպանման, պետք է ստանձնեն պատասխանատվություն` մշակույթի այս կամ այն ուղղությունը զարգացնելու համար: Միակ կարևորագույն առանձնահատկությունը, որը կարող ենք փոխառել, և որը զանգվածային բնույթ է կրում Լոնդոնում, դա այն է, որ երեխաները դեռևս դպրոցական տարիքից պարտադիր կերպով հաճախում են թանգարաններ, պատկերասրահներ, հաճախում են դասական երաժշտության համերգների, ծանոթանում են, թե ինչ է իրենից ներկայացնում օպերան և այլն: Ինչ վերաբերում է մերօրյա իրականությանը, ապա այս երևույթը գրեթե չկա: Եվ դա, իհարկե, ցավալի է:
- Ձեր ստեղծագործական ճանապարհին ունեցել եք բազմաթիվ հաջողություններ և ձեռքբերումներ: Ո՞րն է Ձեզ համար ամենաարժեքավոր ձեռքբերումը։
- Նվագախումբը: Դա մենք ենք ստեղծել` ես և ընկերներս: Ես հպարտանում և պարծենում եմ յուրաքանչյուրով, ով ներկայացնում է ՀՀ պետական երիտասարդական նվագախումբը: Նրանցից յուրաքանչյուրի ներդրած ջանքերի շնորհիվ է, որ մենք այսօր ունենք երիտասարդ նվագախումբ: Ձեռքբերում է նաև այն, որ Անկախության տոնը մենք կկարողանանք նշել դասական երաժշտությամբ:

Сергей Смбатян - о поколении независимости и его ценностях
В связи с 25-летием независимости Армении ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью об общеармянском проекте "Поколение независимости" с армянским дирижером, скрипачом, основателем и руководителем Государственного молодежного оркестра Армении Сергеем Смбатяном.
- Что представляет собой общеармянский проект "Поколение независимости"?
- Сам проект уже говорит о чем-то очень важном. К сожалению, мы почти всегда о высоких ценностях говорим в прошедшем времени. Мы всегда говорим о том, какими они были, какими мы представляли наших героев. Однако слава Богу, у нас есть герои нашего времени, которые являются армянами и, более того, я горд, что сегодня мы создаем те ценности, носителями которых является независимая Армения.
Подготовлен тот проект, тот формат, который будет представлен 21-го сентября (интервью проведено до Дня независимости Армении – ред.). Ценностью является то, что наша страна отметит независимость классической музыкой. Мы имеем исключительное поколение. Ни один представитель зарубежной страны не представлен в проекте. У нас есть та мощь, тот потенциал, те знания, которые имеются в наличии в марзах РА и НКР. И проект состоится благодаря именно этим героям, которые живут в регионах Армении и Карабаха. Благодаря их самозабвенному труду и усилиям, этот вечер станет общеармянским праздником Новой Армении, ее состоявшихся ценностей, ее состоявшегося поколения, ее состоявшихся музыкантов.
- Наблюдая за репетицией, слушая произведения, создается впечатление, что они отражают прошедший путь 25-летней независимой Республики Армения. Учитывая то обстоятельство, что в проект вовлечены молодые люди от 9 до 25 лет, интересно узнать: кроме музыкальной подготовки, проводились ли с участниками проекта психологические и ознакомительные беседы?
- Учитывая возрастные особенности проекта, была проведена достаточно долгая работа в этом направлении. Работа художественного коллектива является большим командным искусством. Одно дело, когда музыкантам по 49-50 лет, другое дело, когда им по 25-30, и совершенно иное дело, когда участникам от 9-и до 25-и лет. Была проведена длительная подготовительная работа, и основной акцент был сделан на то, что "вы есть те музыканты, которым выпала честь играть на самой важной в тот день сцене и представлять ценность под названием "Армения"". Вся наша команда очень хорошо сознавала и представляла, как должен быть создан тот коллектив, который должен очень активно работать и, думаю, что это получилось.
Если люди готовы преодолеть многие трудности, то они также готовы воспринять ту информацию, которая может оказаться достаточно сложной. Эту работу мы начали еще с мая месяца, однако уже с февраля мы представляли, как должен работать этот гигантский механизм, который сможет объединить 1000 музыкантов на одной сцене. С самого начала на большую высоту была поднята планка требований по отношению как к подготовительным работам, так и к уровню исполнения музыкантов, к чему сами музыканты отнеслись с очень большим воодушевлением и готовностью. И это было для меня большой радостью.
- К сожалению, сегодня в марзах Армении и НКР культурная жизнь почти отсутствует. Хотелось бы знать, были ли после старта проекта психологические комплексы, которые не сумели преодолеть прибывшие из регионов дети?
- Я буду откровенен с Вами. Вообще, мы очень счастливы, что живем в стране, которая дает нам возможность с утра и до поздней ночи делать то дело, которое мы любим. Это – та профессия, в которую мы поверили еще в 4-хлетнем возрасте. Если говорить о самом юном музыканте оркестра, которому 9 лет, то могу уверенно сказать, что сейчас мы являемся коллегами. 5 лет этот малыш занимается музыкой, чтобы в будущем стать скрипачом.
В наших марзах и в НКР, если говорить по правде, вообще нет культурной жизни. За 25 лет в марзах и НКР не созданы достаточные условия для ее развития. Причина в том, что сегодня в нашей действительности есть уйма проблем, которые беспокоят людей и отвлекают их от культурной жизни. Проведение одного концерта в том или ином марзе – еще не свидетельствует о культурной жизни там.
Как молодой руководитель и режиссер Государственного молодежного оркестра РА, могу с уверенностью сказать, что, к сожалению, мы являемся единственным коллективом, который в годовом разрезе проводит много концертов в регионах. Это очень важно, поскольку в марзах есть невероятно талантливые дети, которые должны быть замечены и своевременно взяты под покровительство правильных специалистов. Вы не можете представить себе тот потенциал таланта, который существует в Армении. Я сам этого не могу представить. Если бы мне рассказали об этом, я бы не поверил, поскольку для меня является неестественным то, что в регионах есть столько знаний, есть талант и есть стремление совершенствовать его.
Кроме того, должен отметить, что дети за это время преодолели много трудностей. Переехав в Ереван, они отклонились от привычного для них микроклимата, а это большой "дискомфорт" для них. Однако благодаря нашей командной работе, мы сумели таким образом организовать работу с ними, чтобы даже малейшее отклонение от их привычного быта не помешало общей работе. И сегодня те дети, которые прибыли из марзов и НКР, чувствуют себя очень хорошо и работают в тех группах, с теми людьми, с кем они работали ранее. Группы, в которых творят дети, не встречались друг с другом в Ереване. С этими группами работа шла в марзах. Житель одного марза был гостем другого, жили вместе и создали большую команду. Проект состоялся, поскольку эти наши герои сохраняли стойкость, знали, чего хотят от жизни, были целеустремленными и смелыми.
- Какой является 25-летняя Республика Армения в глазах "поколения независимости"?
- Глядя в их глаза, видишь тот свет, который излучается из души, и именно этот свет превращается в музыку, озвучивая силу, веру, смелость и трудолюбие.
- Вы долгое время жили и обучались в Лондоне. Хотелось бы знать, какие в Лондоне реализуются проекты для образования молодого поколения и для того, чтобы с ранних лет посеять в них культурные ценности?
- Лондон не только культурный город. Это город, где для любого жителя жизненной необходимостью является быть знакомым со своей культурой и историей. Однако следует отметить следующее важное обстоятельство. На самом деле, культура не является той областью, которая в обязательном порядке должна иметь государственное финансирование. Люди, подобные нам, кто живет для сохранения культурных ценностей, должны брать на себя ответственность в развитии того или иного направления культуры. Единственной важной особенностью, которую мы можем перенять, и которая носит массовый характер в Лондоне – это то, что дети еще со школьного возраста в обязательном порядке посещают музеи, галереи, концерты классической музыки, знакомятся с тем, что представляет собой опера и т.д. Что касается наших реалий, то, к сожалению, сегодня этого явления у нас нет...
- На Вашем творческом пути Вы имели много успехов и достижений. Что для Вас является самым ценным достижением?
- Оркестр. Его создали мы – я и мои друзья. Я горжусь каждым, кто представляет Государственный молодежный оркестр РА. Благодаря усилиям, вложенным каждым музыкантом, у нас сегодня есть молодой оркестр. Достижением является также то, что праздник независимости Армении мы можем отметить классической музыкой.