Հայաստանը սրտիս մեջ ամենամեծ տեղն ունի․ սիրիահայ մոդելը Հայաստանում
ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է հարցազրույց սիրիահայ Շաղիկ Ռաստգելենյանի հետ:
- 2012թ. ընտանիքով Հալեպից տեղափոխվեցիք Հայաստան: Ի՞նչ է Ձեզ համար Հայաստանը:
- Այսքան տարի ճիշտ բառը չգտա, բայց Հայաստանը շատ մեծ բան է ինձ համար, սրտիս մեջ ամենամեծ տեղն ունի, Սիրիայից ավելի շատ եմ սիրում: Արդեն չորս տարի է` ապրում եմ Երևանում, սակայն առաջ անընդհատ եկել-գնացել ենք, և միշտ ուզել եմ այստեղ ապրել:
- Երբ եկաք Հայաստան, առաջին տպավորությունն ինչպիսի՞ն էր:
- Առաջին անգամ Հայաստան եկա 2005-ին: Երբ ինքնաթիռից իջա, այնպես տպավորիչ էր, որ բոլորը հայերեն են խոսում: Փողոցում քայլում էիր, շուրջբոլորը հայեր էին, դա այնքա՜ն լավ էր: Իսկ վրաս ազդեց այն, որ ես մուրացիկներ տեսա, մինչդեռ մենք մեծացել ենք այն դասով, որ հայը չի կարող մուրացիկ լինել, չի սազում, բայց լավ է, որ հիմա արդեն չկան:
- Ինչո՞վ եք զբաղվում այստեղ:
- Երևանի Եվրոպական համալսարանում սովորել եմ Միջազգային բիզնես, որից հետո աշխատել եմ ավիաուղիների ընկերությունում` որպես ներկայացուցիչ: Այնուհետև գնացի մոդելների դպրոց (մոդել դառնալն իմ երազանքներից մեկն էր), որն ավարտելուց հետո աշխատեցի որպես մոդել, գնացի Իսպանիա՝ համաշխարհային մրցույթի. ներկայացնում էի Կովկասը: Դա շատ մեծ փորձառություն էր ինձ համար: Այժմ աշխատում եմ մեր ընտանեկան «Զեյթունա» ռեստորանում՝ զբաղվելով դրա PR-ով: Այնտեղ ամեն ինչ էլ անում եմ՝ հաշվապահություն, մենեջմենթ, որպեսզի կարողանանք ոտքի կանգնել: Ես մեկ այլ նախագիծ էլ ունեմ. Ֆեյսբուքում և Ինստագրամում իմ երկու ընկերուհիների՝ Սարին Բյուզանդյանի և Լիբանանում բնակվող Ստեֆանի Սանոսյանի հետ Live Love World-ում բացել ենք Live Love Armenia էջը, որի նպատակը Հայաստանը ներկայացնելն է: Այս մեկ տարվա մեջ արդեն Ինստագրամում 29 հազար հետևորդ ունենք: Մենք բարեգործական միջոցառումներ ենք կազմակերպում, ապարանջաններ և շապիկներ վաճառում: Նպատակը Հայաստանն ու Սփյուռքն իրար կապելն է:
- Դուք այցելել եք նաև Արցախ: Ինչպիսի՞ տպավորություն ստացաք:
- Արցախը լրիվ ուրիշ է, գժվելու բան է: Ես ապրիլի վերջին գնացի, արդեն քիչ թե շատ խաղաղ էր, բայց ժողովուրդ չկար: Դա շատ ազդեց վրաս: Այդպիսի սիրուն երկրում պետք է մարդիկ ապրեն: Մենք ընտանիքով որոշեցինք, որ ապրիլի 24-ի մեր ռեստորանի ողջ հասույթը կգնա ապրիլյան պատերազմում երկու զոհվածների ընտանիքներին: Եվ դա ես տարա: Այնտեղ տեսա, որ տեղի երիտասարդությունն ավելի հասուն է:
- Ի՞նչ կմաղթեք հայ երիտասարդությանը ՀՀ անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ:
- Ես էլ անկախության տարեկիցն եմ, շուտով կնշեմ իմ 25-ամյակը: Կմաղթեմ, որ ամեն մեկն իր նպատակին հասնի, բայց առանց աշխատանքի դրան չես հասնի, պետք է ջանք թափել: Հայաստանի երիտասարդությունն, իմ կարծիքով, ուրախ երիտասարդություն է, անհոգ, կմաղթեմ, որ միշտ այսպես ուրախ լինի: Դրսում ավելի շատ տխրություն կա, բայց այստեղ այդպես չէ, այն սթրեսը չկա, վտանգը չկա, որ այսինչ տեղը գնալ չի կարելի, այսինչ մարդկանց հետ շփվել չի կարելի, պետք է զգույշ լինել: Ամենակարևորը՝ մաղթում եմ խաղաղություն, ոչ մի հայ զինվոր թող չզոհվի, իսկ եթե զոհվի, ապա նրա մահն իզուր չլինի:

Модель-армянка из Сирии: Армения в моем сердце занимает самое большое место
В связи с 25-летием независимости РА ИАА "Армедиа" представляет интервью с сирийской армянкой Шагик Растгеленян.
- В 2012-ом году Вы из Алеппо переехали с семьей в Армению. Что для Вас значит Армения?
- За столько лет не нашла правильного слова, однако Армения для меня значит очень многое и в моем сердце занимает самое большое место. Люблю ее больше, чем Сирию. Уже четыре года, как живу в Ереване, а раньше – приезжала и уезжала, но всегда хотелось жить здесь.
- Когда Вы приехали в Армению, каковы были первые впечатления?
- В первый раз приехала в Армению в 2005-ом году. Когда спустилась с трапа самолета, была очень впечатлена тем, что все говорят на армянском. Шагаешь по улицам и вокруг тебя все армяне – это так прекрасно! А была огорчена тем, что увидела нищих попрошаек - и это в то время, когда мы выросли с мыслью, что армянин не может быть попрошайкой, не годится так...
- Чем Вы занимаетесь здесь?
- В Европейском университете Еревана изучала бизнес, после чего работала в авиакомпании - в качестве представителя. Затем пошла в школу моделей (стать моделью было одной из моих мечтаний), окончив которую, стала работать моделью. Поехала в Испанию на всемирный конкурс – представляла Кавказ. Это было очень большим испытанием для меня. Сейчас работаю в нашем семейном ресторане "Зейтун", занимаюсь его пиаром. Чтобы встать на ноги, занимаюсь здесь всем – бухгалтерией, менеджментом. У меня есть и другой проект: в Фейсбуке и Инстаграмме, совместно с моими подругами – Сарин Бюзандян и проживающей в Ливане Стефани Саносян – мы открыли страницу Live Love Armenia на Live Love World, с целью представлять Армению. Уже за этот год в Инстаграме имеем 29 тысяч последователей. Мы организуем благотворительные мероприятия – продаем браслеты и рубашки. Наша цель – связать друг с другом Диаспору и Армению.
- Вы также посетили Арцах. Какие впечатления?
- Арцах – совершенно другое место, можно с ума сойти! Я была там в конце апреля, уже было более или менее спокойно, однако людей было мало. Это сильно подействовало на меня. В такой прекрасной стране должны жить люди. Мы в семье решили, что вся выручка нашего ресторана от 24-го апреля должна пойти на нужды семей двух солдат, погибших в апрельской войне. И я отвезла эти деньги в Карабах. Кстати, там я заметила, что местная молодежь более зрелая.
- Что бы Вы пожелали армянской молодежи в связи с 25-летием независимости РА?
- Я тоже ровестница независимости, и вскоре отпраздную свое 25-летие. Желаю, чтобы каждый достиг своей цели, однако без труда этого не бывает – необходимо прилагать усилия. Молодежь Армении, по-моему, веселая, беззаботная. Пожелаю, чтобы всегда была такой веселой. За пределами Армении есть много грустных событий, здесь не так – нет того стресса, опасности типа "туда не ходи, с теми людьми нельзя общаться, нужно быть осторожным". Самое главное – желаю мира, пусть ни один армянский солдат не погибнет, а если и погибнет, пусть его смерть не будет напрасной.