ԼՂՀ-ն բազմիցս բարձրաձայնել է Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմի բացահայտ նախապատրաստության մասին. Միրզոյան
facebook.com/ParliamentNKR
Սեպտեմբերի 27-ին Բելգիա աշխատանքային այցի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը հանդիպել է Եվրամիություն - Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար կազմի հետ՝ խմբի նախագահ Էլենի Թեոխարուսի գլխավորությամբ։
Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախ-Եվրոպա փոխհարաբերություններին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նույն օրը Կարեն Միրզոյանը հանդիպել է Եվրախորհրդարանում Արցախի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար Ֆրանկ Էնգելի և մյուս անդամների հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բարեկամության խմբի գործունեությանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Կողմերը կարևորել են եվրոպական տարբեր կառույցների, այդ թվում նաև Եվրոպական խորհրդարանի հետ կապերի խորացումը:
Այնուհետև Եվրախորհրդարանի շենքում Կարեն Միրզոյանը որպես հիմնական բանախոս հանդես է եկել ելույթով Ֆրանկ Էնգելի կողմից կազմակերպված «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն՝ պետականաշինության 25 տարին անկայուն տարածաշրջանում» խորագրով կլոր սեղան–քննարկմանը։
Իր ելույթում ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը մասնավորապես նշել է, որ 25 տարի առաջ համաժողովրդական հանրաքվեին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կողմ քվեարկեց անկախությանը, ինչը հանդիսացավ Ադրբեջանի կողմից տասնամյակների խտրականության և ճնշումների դեմ արցախյան ազատագրական պայքարի տրամաբանական շարունակությունը։
«Չնայած Ղարաբաղյան շարժման խաղաղ և օրինական բնույթին, հենց սկզբից Ադրբեջանը մերժեց որեւէ երկխոսություն և դիմեց սպառնալիքների լեզվին և ահաբեկման քաղաքականությանը, որը հետագայում հանգեցրեց լայնածավալ պատերազմի՝ Լեռնային Ղարաբաղի և նրա խաղաղ բնակչության դեմ», - նշել է Կարեն Միրզոյանը։
ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է, որ այսօր էլ Արցախի ժողովուրդը ստիպված է բառացիորեն պաշտպանել երիտասարդ ժողովրդավարությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղն անցյալին վերադարձնելու Ադրբեջանի անդադար փորձերի պայմաններում: Կարեն Միրզոյանը նշել է, որ ԼՂՀ-ն բազմիցս բարձրաձայնել է Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմի բացահայտ նախապատրաստության մասին, սակայն միջազգային հանրությունը անհաղորդ մնաց այդ զգուշացումներին։ Ադրբեջանի անպատժելիությունը հանգեցրեց ս․թ․ապրիլի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողությունների վերսկսմանը։
Կարեն Միրզոյանն ընդգծել է, որ Արցախի ժողովուրդը չի կարող պատանդ մնալ Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանը և շարունակելու է զարգանալ նույնիսկ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորված լինելու պայմաններում։  Այս կապակցությամբ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ ԼՂՀ իշխանությունները մեծապես կարևորում են բոլոր մակարդակներում արտաքին քաղաքական կապերի ընդլայնումն ու խորացումը և հանրապետության ինտեգրումը միջազգային գործընթացներին:
Կարեն Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ միջազգային համագործակցության ընդարձակումը կարևոր ներդրում կհանդիսանա տարածաշրջանում խաղաղության ու անվտանգության ամրապնդման գործում։
«Հավատացած ենք, որ եկել է ժամանակը, որպեսզի միջազգային հանրությունը սատարի մեր պայքարին: Ժամանակն է ճանաչել իրականությունը՝ այն է ազատ և  ժողովրդավարական Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գոյությունը, և աջակցել նրա հետևողական զարգացմանը», - եզրափակել է Կարեն Միրզոյանը։
Այնուհետև ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարը պատասխանել է ներկաների հարցերին։
Քննարկմանը մասնակցել են ԼՂՀ Ազգային Ժողովի պատվիրակության անդամները, ԵԽ պատգամավորներ և փորձագետներ։

Мирзоян: НКР неоднократно указывала на подготовку Азербайджана к новой войне
В рамках рабочего визита в Бельгию министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян встретился с руководящим составом Группы дружбы Евросоюз-Армения во главе с ее председателем Элени Теохарус, сообщает пресс-служба МИД НКР.
На встрече был обсужден перечень вопросов, касающихся взаимоотношений Арцах-Европа, урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и региональных процессов.
В тот же день Карен Мирзоян встретился с председателем Группы дружбы с Арцахом в Европарламенте Франком Энгелем и другими членами группы. В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, связанных с деятельностью группы дружбы. Стороны подчеркнули важность углубления связей с различными европейскими структурами, в том числе с Европарламентом.
Затем в здании Европарламента Карен Мирзоян в качестве основного докладчика выступил с речью на организованном Франком Энгелем круглом столе-обсуждении под названием "Нагорно-Карабахская Республика: 25 лет государственного строительства в неустойчивом регионе".
В своей речи глава МИД НКР, в частности, отметил, что 25 лет назад на всенародном референдуме народ Карабаха проголосовал за независимость, что стало логическим продолжением арцахской освободительной борьбы против десятилетий дискриминации и притеснений со стороны Азербайджана.
"Несмотря на мирный и законный характер карабахского движения, Азербайджан с самого начала отвергнул любой диалог и прибегнул к языку угроз и политике запугивания, что впоследствии привело к крупномасштабной войне против Нагорного Карабаха и его мирных жителей", - отметил Карен Мирзоян.
Министр иностранных дел НКР подчеркнул, что и сегодня народ Арцаха вынужден буквально защищать молодую демократию в условиях непрекращающихся попыток Азербайджана вернуть Нагорный Карабах в прошлое. Карен Мирзоян отметил, что НКР неоднократно указывала на открытую подготовку Азербайджана к новой войне, однако международное сообщество осталось равнодушным к этим предупреждениям. Безнаказанность Азербайджана привела к возобновлению военных действий против Нагорного Карабаха 2 апреля этого года.
Карен Мирзоян подчеркнул, что народ Арцаха не может оставаться заложником деструктивной политики Азербайджана и продолжит развиваться даже в условиях неурегулированности  азербайджано-карабахского конфликта. В этой связи глава МИД отметил, что власти НКР придают большое значение углублению и расширению внешнеполитических связей на всех уровнях и интеграции республики в международные процессы.
Карен Мирзоян выразил уверенность, что расширение международного сотрудничества является важным вкладом в укреплении мира и безопасности в регионе.
"Мы верим, что пришло время, чтобы международное сообщество поддержало нашу борьбу. Пришло время признать реальность, а именно существование свободной и демократической Нагорно-Карабахской Республики, и поддержать ее последовательное развитие", - подытожил Карен Мирзоян.
Министр иностранных дел НКР ответил на вопросы присутствующих.
В обсуждениях приняли участие члены делегации Национального Собрания НКР, депутаты Европарламента и эксперты.