Շվեդիան կարող է վերադառնալ պարտադիր զորակոչին 2018 թվականին
Շվեդիան նախատեսում է 2018 թվականին անցնել պարտադիր համընդհանուր զինվորական ծառայության՝ ինչպես տղամարդկանց, այնպես էլ կանանց համար: Այս մասին ասվում է երկրի պաշտպանության նախարարության զեկույցում:
«Հուսով եմ, որ մենք կարող ենք գտնել ճանապարհ դեպի ավելի կայուն, վստահելի և ֆունկցիոնալ բանակ», - հայտարարել է Շվեդիայի ՊՆ նախարար Փիթեր Հուլտկվիստը:
Շվեդները կողմ են բարեփոխմանը
Բարեփոխումը կանդրադառնա 1999 թ.-ից հետո ծնված շվեդների վրա: Յուրաքանչյուր տարի բանակը կհամալրվի շուրջ 4 հազար երիտասարդներով՝ թե՛ տղա, թե՛ աղջիկ:
Զեկույցում ասվում է, որ երիտասարդ տղամարդիկ և կանայք 2017-ի հուլիսի 1-ից ստիպված են լրացնել համապատասխան հարցաշար, իսկ 2018-ից սկսել ռազմական դասընթացներ:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ շվեդների 62%-ն աջակցում է զորակոչի այս նախաձեռնությանը:
Նշվում է, որ Շվեդիայում  ռազմական հակամարտություններ չեն եղել վերջին երկու դարերի ընթացքում: Շվեդիան նաև անդամ չէ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի:  Սակայն  Շվեդիայի և ՆԱՏՕ-ի միջև 1994 թ. –ին խաղաղության ծրագրի գործընկերության համաձայնագիր է ստորագրվել,  գրում է The Guardian-ը:
Բանակի պարտադիր զորակոչի միտքը ծագել է Բալթիկ ծովի շուրջ ընդհանուր լարվածության ֆոնին: Մերձբալթյան երկրներն ուժեղացնում են իրենց հսկողությունը սահմաններին Ռուսաստանի հնարավոր «ագրեսիայից» ունեցած վախի պատճառով: ՆԱՏՕ-ն մի քանի հազար զինվորներ է տեղակայել ռազմավարական նշանակության այս ծովի շրջանում: Իսկ Շվեդիան ձգտում է նույնպես սերտացնել իր կապերը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի և դրա անդամ-պետությունների՝ մասնավորապես ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի հետ:
Կանայք բանակում
Ինչ վերաբերում է առհասարակ կանանց զորակոչին եվրոպական բանակներում, ապա պետք է նշել, որ բանակի ֆեմինիզացիայի գաղափարի ծննդավայրն է համարվում Մեծ Բրիտանիան: Դեռևս 1653 թվականին  Անգլիայում գործում էին առաջին կանացի զինվորական հիվանդանոցները, որտեղ աշխատում էին զինվորների կանայք: Իսկ ահա 1917-1919 տարիներին, որպես բրիտանական զինված ուժերի մի մաս՝ ձևավորվեց կանանց 100 հազարանոց «Թագավորական օդուժն» ու «ռազմածովային ուժերի թագավորական օժանդակ կորպուսը»:
Կամավոր հիմունքներով կանայք նաև ծառայում են Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Չեխիայի և Լեհաստանի զինված ուժերում, հայտնում է The Local-ը:
Իսկ Շվեդիայի անմիջապես հարևանությամբ գտնվող Նորվեգիան Եվրոպայի միակ երկիրն է, որտեղ կանայք ծառայում են բանակում պարտադիր հիմունքներով: Նման օրենք է ընդունվել երկրում նախանցյալ տարի՝ 2014 թ.-ին: Կանանց զինվորական պարտադիր ծառայությունը Նորվեգիայում տևում է մեկ տարի:
Հետաքրքրական է, որ անցյալ տարի, Հայաստանի ԱԺ պատգամավոր Թևան Պողոսյանը նախաձեռնությամբ հանդես եկավ, որպեսզի զինծառայությունը պարտադիր բնույթ կրի հայ կանանց համար:
«Կանայք ոչ միայն պետք է պարտադիր զինվորական վերապատրաստում անցնեն դպրոցում, այլ նաև կարողանան լիարժեք զենքին տիրապետել և հարկ եղած դեպքում պաշտպանվել», - Rusarminfo-ի հետ հարցազրույցում նշել էր հայ պատգամավորը:
Միաժամանակ խորհրդարանականն ընդգծել էր, որ իր առաջարկը ոչ մի կապ չունի հայկական զինված ուժերի ներկայիս դրության հետ, քանի որ զինվորականների պակաս հայկական բանակում չի նկատվում:

Швеция может вернуть призыв в армию в 2018 году
Швеция планирует с 2018 года ввести всеобщую воинскую повинность, в том числе и для женщин. Об этом говорится в докладе минобороны страны, который произнес министр ведомства Петер Хультквист. ''Я надеюсь, что мы сможем найти путь более стабильного, надежного и функционального метода комплектования личного состава'', – отметил он, передает Espresso.tv.
Реформа коснется шведов, рожденных после 1999 года. Ежегодно в армию будут призываться около 4 тысяч молодых шведов обоих полов.
В докладе сообщается о том, что молодые мужчины и женщины с 1 июля 2017 г должны будут заполнять соответствующие анкеты, чтобы с 1 января 2018-го начать военную подготовку.
Ранее сообщалось, что 62% шведов поддержали бы предложение о воинской обязанности как для мужчин, так и для женщин.
Отмечается, что на территории Швеции не происходило военных конфликтов на протяжении последних двух столетий. В дальнейшем минобороны будет принимать решение о численности призывников в зависимости от того, сколько новобранцев потребуется в армии.
Швеция не является членом Североатлантического Альянса. Партнерское соглашение по программе мира между Швецией и НАТО было подписано в 1994 году, - пишет The Guardian.
Что касается женщин в армиях Европы, надо отметить, что родиной идеи феминизации армии была Великобритания. В 1653 году в Англии появились первые женские военные госпитали, в которых работали жены солдат. В 1917-1919 годах в составе английских вооруженных сил были сформированы Женские королевские военно-воздушные силы, Королевский вспомогательный корпус Военно-морских сил и Женский легион секции автотранспорта в количестве 100 тысяч человек.
На добровольной основе женщины служат также в ВВС Франции, Германии, Чехии и Польши.
А Норвегия – единственная европейская страна, где девушки служат в армии на обязательной основе. Такой закон был принят в стране в 2014 году. Срок службы женщин в армии норвежцы ограничили одним годом.
Интересно, что в прошлом году депутат парламента Армении Теван Погосян выступил с инициативой сделать прохождение военной службы обязательным для армянок.  ''Девушки должны не только проходить обязательную военную подготовку в школе, но и уметь обращаться с оружием и быть готовыми к обороне'', - сказал корреспонденту Rusarminfo армянский парламентарий.
По сведениям Тевана Погосяна, уже сегодня в министерстве обороны Армении 10% служащих – женщины.Одновременно парламентарий подчеркивает, что его предложение никак не связано с текущим состоянием ВС Армении, поскольку недостатка военнослужащих мужчин в армянской армии не наблюдается.