«Սև բողոք». Լեհաստանում բողոքի են դուրս եկել կանայք
Լեհաստանի խոշոր քաղաքներում կանանց զանգվածային բողոքի ակցիաներ են կայացել ընդդեմ հղիության արհեստական ընդհատումն արգելող օրենքի ընդունման, հայտնում է Լեհաստանի ռադիոն:
Ակցիաները ստացել են «Սև բողոք» անվանումը, քանի որ դրա մասնակիցները կազմակերպիչների հորդորով ամբողջությամբ սև են հագել: Բացի այդ, օգտվելով սեփական հայցեղությամբ մեկօրյա արձակուրդի իրավունքից՝ կանայք աշխատանքի չեն ներկայացել:
Լեհաստանում բողոքի ակցիաները սկսվել են երկու շաբաթ առաջ, երբ Լեհաստանի Սեյմը հղիության արհեստական ընդհատումն ամբողջությամբ արգելող օրենք ընդունեց:

В Польше прошли массовые протесты женщин против запрета на аборты
В Польше состоялись массовые манифестации женщин, выступающих против принятия закона о полном запрете на аборты, сообщает lenta.ru.
Акция получила название "Черный проест" - участницы по призыву организаторов одевались во все черное. Кроме того, воспользовавшись правом на день отпуска по своему усмотрению, женщины не вышли на работу.
Протесты против запрета абортов в Польше продолжаются уже больше недели – с тех пор, как Сейм Польши проголосовал в первом чтении за законопроект о полный запрет абортов и введение уголовной ответственности за их совершение.