Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության թիրախում համանախագահներն են
Դիմացինին մեղադրելով և սպառնալով սեփական բացերը և թերությունները քողարկելու ռազմավարությունը քաղաքականության մեջ շատ հաճախ կիրառվող տեխնիկաներից է: Սրա դրսևորումներին մենք բազմիցս ականատես ենք եղել ադրբեջանական կողմի վարած քաղաքականության մեջ:
Բանակցային ողջ գործընթացում ադրբեջանական կողմը տարիներ շարունակ ոչ միայն հավատարիմ է մնացել իր այս քաղաքականությանը, այլև տարեցտարի զարգացրել է այն: Եթե նախկինում ադրբեջանական կողմը մեղադրում, վարկաբեկում և սպառնում էր միայն հայկական կողմերին, ապա այսօր Ադրբեջանի նման քաղաքականության թիրախ են դարձել նաև միջազգային հանրությունը և առաջին հերթին Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները: Ասվածն ավելի լավ պատկերացնելու համար բավարար է միայն աչքի անցկացնել Ադրբեջանի նախագահի՝ վերջին մի քանի տարիներին թեմայի շուրջ ունեցած ելույթները:
Դրա վերջին վառ օրինակ էր նախորդ շաբաթ կառավարության հետ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի համանախագահներին և մասնավորապես ԱՄՆ-ին ուղղված ելույթը: Ելույթում վերջինս այնքան հեռուն գնաց, որ խախտելով բոլոր դիվանագիտական նորմերը՝ ԱՄՆ-ին բացահայտ մեղադրեց հովանավորչության մեջ:
Եթե փորձենք վերլուծել և հասկանալ ադրբեջանական կողմի նման պահվածքի դրդապատճառները, ապա դրանց շարքում, թերևս, նախևառաջ պետք է խոսենք միջնորդների, այս դեպքում մասնավորապես ԱՄՆ-ի՝ այս տարիների ընթացում Ադրբեջանի հանդեպ շարունակ վարած ամենաթողության քաղաքականության մասին: Միջնորդների նման քաղաքականությունը հասավ իր գագաթնակետին ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, երբ համանախագահները «աչք փակեցին» և համարժեք չարձագանքեցին անգամ ադրբեջանական կողմի բացահայտ ագրեսիվ ռազմական գործողություններին:
Ադրբեջանի նման պահվածքի և այդ պահվածքին միջնորդների տված նման ոչ ադեկվատ արձագանքի դեպքում անհնար է ադրբեջանական կողմից որևէ կառուցողական դիրքորոշում ակնկալել բանակցային սեղանին: Սա փաստ է, որ միջնորդները պետք է վաղ թե ուշ գիտակցեն և համապատասխան քայլեր ձեռնարկեն: Հակառակ դեպքում ադրբեջանական կողմի՝ արդեն միջնորդներին ուղղված նման պահվածքը, եթե նախկինում միայն զարմանք էր առաջացնում, այսօր արդեն սկսում է մի շարք հարցերի տեղիք տալ այդ նույն միջնորդների կոմպետենտ լինելու մասին:

Под прицелом агрессивной политики Азербайджана – сопредседатели
Обвинения и угрозы в адрес визави - с одновременной стратегией сокрытия собственных упущений и недостатков - в политике является часто встречающимся техническим приемом. В проводимой Азербайджаном политике мы многократно являлись свидетелями проявления этого.
Во весь переговорный период азербайджанская сторона много лет не только оставалась верной этой своей политике, но и год за годом развивала ее. Если в прошлом азербайджанская сторона обвиняла, дискредитировала и угрожала лишь армянским сторонам, то сегодня под прицелом подобной политики Азербайджана находится и мировая общественность и, в первую очередь, страны, представляющие сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Для более ясного восприятия вышесказанного достаточно пролистать выступления президента Азербайджана по данной теме за последние несколько лет.
Последним ярким примером, например, является выступление президента Азербайджана Ильхама Алиева на состоявшейся на прошлой неделе встрече с правительством страны. Это выступление было направлено против сопредседателей МГ ОБСЕ, в частности, против США. В своем выступлении Алиев зашел настолько далеко, что в нарушение всех дипломатических норм обвинил США в политике покровительства.
Если попытаться проанализировать и понять мотивы подобного поведения азербайджанской стороны, то в их ряду, возможно, в первую очередь необходимо говорить о многолетней попустительской политике посредников, в данном случае, в частности, США по отношению к Азербайджану. Своего апогея подобная политика посредников достигла во время апрельской войны, когда сопредседатели закрыли глаза и адекватно не отреагировали даже на очевидные агрессивные действия азербайджанской стороны.
При подобном поведении Азербайджана и неадекватной реакции посредников невозможно ожидать какой-либо конструктивной позиции за переговорным столом от азербайджанской стороны. Является фактом то, что посредники рано или поздно должны осознать это и предпринять сответствующие шаги. В противном случае направленное уже на посредников подобное поведение азербайджанской стороны если ранее приводило к лишь к изумлению, сегодня оно уже дает повод для вопросов по компетентности посредников.
США должны, как минимум, проанализировать, как это они допустили, что Алиев может говорить с ними подобным тоном.