Ադրբեջանական իշխանությունները վախենում են Աշուրայից
Այսօր շիա մուսուլմանները նշում են Աշուրան՝ Իմամ Հուսեյնի՝ Մուհամեդ մարգարեի թոռան նահատակման օրը: Շիաները Հուսեյնի մահը սգում են մուսուլմանների համար սրբազան համարվող Մուհարամ ամսվա առաջին տաս օրերին: Սգո արարողությունների կուլմինացիան համարվում է 10-րդ՝ Աշուրայի օրը, երբ 680 թվականին Քերբելայի մոտ տեղի ունեցած ճակատամարտում զոհվել է Հուսեյնը, նրա եղբայր Աբբասը և նրանց 70 ուղեկիցները: Այդ օրը սև հագած հավատացիալները երթ են անցկացնում, որի ժամանակ իրենք իրենց հարվածում են դանակներով, շղթաներով, բռունցքներով: Կանայք նստում են ճանապարհի եզրին, նրանց մի մասը լացում է, մյուսները՝ հարվածում իրենց կրծքին: Ինքնախարազանումը խորհրդանշում է Քուֆայի բնակիչների ապաշխարանքը և վիշտը, ովքեր դավաճանեցին Իմամին:
Չնայած Ադրբեջանը համարվում է շիական երկիր՝ նման զանգվածային երթերն այստեղ արգելված են: Ինչպես տեղեկացնում է Oxu.az-ը, Կովկասի մուսուլմանների վարչությունն Ադրբեջանի պետական ենթակառուցվածքների հետ համատեղ ֆեթվա է հրապարակել, որով արգելվում է Աշուրայի օրվան նվիրված զանգվածային երթերը: Ադրբեջանական իշխանություններն այդ քայլին են գնացել նախորդ տարվա փորձից ելնելով, երբ հավատացյալները, օգտվելով Աշուրայի առանձնահատկությունից, փորձել են հակակառավարական ցույցեր անցկացնել (Գյանջա, Նարդարան):
Հարկ է նշել, որ Ադրբեջանում քաղաքական այլընտրանքի բացակայության և սոցիալական դժգոհության առկայության պայմաններում Ալիևի բռնապետական վարչակարգի դեմ հասարակության որոշ շերտեր փորձում են պայքարել իսլամի միջոցով: Սակայն, Բաքվի իշխանությունները կոշտ միջոցներ են ձեռնարկում նաև նմանօրինակ ընդվզումների դեմ: Դրա վառ ապացույցն Ադրբեջանի ամենակրոնական բնակավայրում՝ Նարդարանում,  2015 թվականի նոյեմբերին տեղի ունեցած դեպքերն են, երբ իրավապահները նամազի ժամանակ ձերբակալեցին իշխանությունների քննադատությամբ հանդես եկած շիա աստվածաբան Թալե Բաղըրզդեին և հատուկ գործողություն սկսեցին բնակավայրում: Բաքուն միջոցներ է ձեռնարկում ոչ միայն հակաիշխանական ելույթներով աչքի ընկած աստվածաբանների, այլ նաև նրանց հետևորդների նկատմամբ: Մասնավորապես ադրբեջանցի իրավապաշտպաններն ահազանգում են, որ իշխանություններն անհադուրժողականություն են ցուցաբերում այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր որևէ կերպ արտահայտում են իրենց կրոնավորությունը (օրինակ` մորուք են պահում):
Որոշ վերլուծաբաններ մտահոգություն են հայտնում, որ ադրբեջանական իշխանությունների նման քաղաքականությունը հասարակությանը տանում է դեպի կրոնական արմատականության:
Նշենք, նաև, որ ի տարբերություն շիական Ադրբեջանի, Հայաստանում բնակվող շիա մահմեդականներն այսօր Երևանի Կապույտ մզկիթում հայերի ու եզդիների ներկայությամբ իրականացրել են ոչ միայն աղոթք, այլ նաև սգո բազմամարդ երթ:

Azerbaijani Authorities are Afraid of Ashura
On September 12 the Shia Muslims mark Ashura, commemorateing the death of Husayn ibn Ali, the grandson of Muhammad at the Battle of Karbala on October 10, 680. For Shi'as, commemoration of Ashura is not a festival, but rather a sad event. Mourners congregate at a Mosque. The Sheikh of the mosque retells the Battle of Karbala to allow the listeners to relief the pain and sorrow endured by Husayn and his family. Participants congregate in public processions for ceremonial chest beating (matham/latmiya) as a demonstration of their devotion to Husayn.
Although Azerbaijan is a Shiite country, public rallies are banned here. According to Oxu.az, the Department of the Caucasus Muslims jointly with the State infrastructures published Fatwa, banning mass rallies on Ashura Day. The Azerbaijani authorities took this step based on the experience of last year, when believers, taking advantage of the Ashura features, tried to hold rallies (Ganja, Nardaran).
It should be noted that in the absence of political alternative and social discontent in Azerbaijan in some parts of the society attempts are made to fight against the authoritarian regime through Islam. But the Baku authorities take tough measures against such protests. A vivid evidence of it are the events that took place in the most religious settlement of Azerbaijan - in Nardaran, in November 2015, when the authorities arrested the Shiite theologian Tale Bagherzde, who had criticized the government, and began special operation there. However, Azerbaijan is taking measures not only against anti-government speeches from distinguished theologians and his followers. In particular, Azerbaijani human rights activists are concerned that the authorities are not tolerant to people who express their religiousness (for example, keep beard). Some analysts have expressed concerns that the policy of the Azerbaijani authorities is to take the public into religious fundamentalism.