Մոլդովայի բնակչության 1/3-ը կողմ է Ռումինիայի հետ միավորվելուն
Ռումինիայի հետ միավորվելուն պատրաստ է աջակցել Մոլդովայի քաղաքացիների 34 տոկոսը: Այս մասին վկայում են «Էվոլյուցիան և էլեկտորալ վարքագիծը Մոլդովայում» սոցիոլոգիական հարցման արդյունքները, որոնք հոկտեմբերի 12-ին ներկայացվել են Քիշինևում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Ինչպես հայտնել է Մոլդովայի սոցիոլոգիական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Սերգեյ Ռաեցկին, հարցման մասնակիցների 12 տոկոսը լիովին համաձայն է պաշտպանել Ռումինիայի հետ Մոլդովայի միավորումը, 22 տոկոսը կարծում է, որ դա լավ է տնտեսական տեսակետից, 17 տոկոսը դեմ չէր լինի, 18 տոկոսն այն կարծիքին է, որ Մոլդովան դրանից ոչինչ չի շահի, 31 տոկոսը կտրականապես դեմ է միավորմանը:

Треть жителей Молдовы высказалась за объединение с Румынией
Объединение с Румынией готовы поддержать 34% граждан Молдовы, свидетельствуют результаты социологического опроса "Эволюция и электоральное поведение в Молдове", представленные в среду на пресс-конференции в Кишиневе.
Как сообщил директор Центра социологических исследований (ЦСИМ) Сергей Раецкий, 12% опрошенных полностью согласны поддержать объединение Молдовы с Румынией, 22% считают, что это хорошо с экономической точки зрения, 17% - были бы не против, 18% - считают, что от этого Молдова ничего не выиграет, 31% - категорически против объединения, передает Интерфакс.
Среди противников объединения с Румынией 36% ничего не будут предпринимать, если это случится, 55% выйдут на мирные протесты, 7% готовы участвовать в конфронтациях, а 2% - готовы выступить против объединения с оружием в руках.