ԵՄ-ն ծնկի չի գա ԱՄՆ-ի առջև. Յունկեր
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը հայտարարել է, որ Եվրոպական միությունը մտադիր չէ ծնկի գալ Միացյալ Նահանգների առջև հանուն Առևտրի և ներդրումների ոլորտում գործընկերության տրանսատլանտյան համաձայնագրի (TTIP) կնքման:
«Եվրոպան բանակցություններ է վարում, բայց չի պատրաստվում ծնկի գալ ԱՄՆ-ի առաջ: Մենք չենք պատրաստվում հրաժարվել բոլոր այն սկզբունքներից, որոնք Եվրոպային հաջողություն են բերել»,- Յունկերի խոսքերը մեջբերում է РИА Новости-ն:
TTIP-ը նախատեսում է մաքսերից ազատված և 820 մլն-ոց սպառողական շուկայով աշխարհում ամենամեծ առևտրի գոտու ստեղծում: ԱՄՆ-ից ու ԵՄ երկրներից բացի՝ նախագծում ներառվելու են Կանադան, Մեքսիկան, Շվեյցարիան, Լիխտենշտեյնը, Նորվեգիան, Իսլանդիան, ինչպես նաև ԵՄ անդամ պետություն դառնալու թեկնածուները:
Հայտնի է, որ Եվրոպայում անցկացվել են բազմաթիվ բողոքի ակցիաներ ընդդեմ TTIP-ի: Համաձայնագրի կնքման ընդդիմախոսները մտավախություն ունեն, որ պայմանագիրը կարող է լրջորեն խախտել էկոլոգիայի, իրավունքի և զբաղվածության ոլորտներում ամրագրված եվրոպական չափորոշիչները:

Юнкер: Евросоюз не встанет на колени перед США
Евросоюз не намерен вставать на колени перед США ради заключения Трансатлантического соглашения о партнерстве в области торговли и инвестиций (TTIP), заявил председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер.
"Европа ведет переговоры, но Европа не собирается вставать на колени перед США. Мы не собираемся отказываться от всех принципов, которые обеспечили успех Европе", - приводит слова Юнкера РИА Новости.
Евросоюз ведет переговоры с США по TTIP с июля 2013 года. Вашингтон планировал завершить этот процесс до окончания президентства Барака Обамы - ноября 2016 года.
Речь идет о создании самой большой в мире зоны беспошлинной торговли с потребительским рынком около 820 миллионов человек. Кроме США и стран Евросоюза, в проект планируется включить Канаду, Мексику, Швейцарию, Лихтенштейн, Норвегию и Исландию, а также страны-кандидаты в члены ЕС.
В Европе уже прошли многочисленные акции протеста против TTIP. Противники соглашения опасаются, что договор серьезно нарушит стандарты в области экологии, права и трудовой занятости в Старом Свете.