Հայտնի են դարձել Քըրք Քրքորյանի կտակի նոր մանրամասներ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը ծանոթացել է Քըրք Քրքորյանի կտակին։ Այս մասին Օսկանյանը գրել է Facebook-ի իր էջում, փոխանցում է «Новости Армения»-ն:
«Ժառանգություն է թողնվել 2 միլիարդ դոլարի կարգի գումար, որը բացառապես պետք է տրամադրվի մեկ կամ ավելի բարեգործական կազմակերպությունների, որոնք ունեն ԱՄՆ-ի հարկային ծառայության այսպես կոչված 501(C)3 արտոնությունը։ Կտակը պետք է տնօրինվի անվանական նշված երեք անհատների կողմից, որոնցից հայազգի է միայն մեկը։ Նրանք Քրքորյանի մահվանից հետո երեք տարվա ընթացքում (որի մեկ տարին անցել է) պետք է արդեն այդ գումարի բաժանումը կատարած լինեն»,– նշվում է Օսկանյանի գրառման մեջ։
Օսկանյանի հաղորդմամբ, այս եռյակի որոշումները պետք է լինեն մեծամասնության սկզբունքով ու Քրքորյանի՝ հատկապես վերջին քսան տարիներին կատարած բարեգործական նվիրաբերումների առաջնայնություններից ելնելով։ Օսկանյանը, հաշվի առնելով, որ Քրքորյանի նվիրատվությունների հիմնական մասը ուղղված է եղել Հայաստանին, առաջարկում է հնարավորինս ձևավորել հանձնաժողով, որը, խորհրդակցություններ անցկացնելով այդ թվում՝ Հայաստանի կառավարության հետ, առաջարկների փաթեթ կներկայացնի կտակը տնօրինող եռյակին։

More Details about Kerkorian's Will
Chairman of "Hamakhmbum" (Consolidation) party Vartan Oskanian on his Facebook page touched upon the will of billionaire Kirk Kerkorian.
"Today I have read the will of Kirk Kerkorian. I understood that USD 2 billion was bequeathed, which exclusively will be provided to one or more charitable organizations, which have U.S. tax service’s so called 501(C)3 privilege. The will must be disposed by three mentioned individuals, only one of whom is Armenian. In three years after Kirk Kerkorian’s death (one year has already passed) those three individuals must finish the distribution of that sum," Oskanyan wrote, a1plus informs.
Oskanyan established a 5-7 member committee including individuals, who enjoy the absolute trust of Armenians as soon as possible, so that the committee by holding consultations with larger groups, including Armenian government, present a package of proposals to those three individuals. The committee will aim at justifying the provision of large amounts of the will to Armenia, as well as noting the organizations and projects, which should be provided those sums.