ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը ելույթ է ունեցել Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանում
Հոկտեմբերի 22-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը դասախոսություն է կարդացել Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների ծրագրի ուսանողների համար «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին քաղաքականություն․ մարտահրավերներ և հնարավորություններ» թեմայով, հայտնում են ԼՂՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքից։
Իր ելույթում Կարեն Միրզոյանը ներկայացրել է ԼՂՀ արտաքին քաղաքական օրակարգի գերակա ուղղությունները, անդրադարձել Արցախի ԱԳՆ գործունեության առանձնահատկություններին։ Խոսելով, մասնավորապես, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի մասին` արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ այն պետք է ուղղված լինի ԽՍՀՄ փլուզման և Ադրբեջանի կողմից պարտադրված պատերազմի արդյունքում ձևավորված ԼՂՀ և Ադրբեջանի խաղաղ համագոյակցության համար անհրաժեշտ մեխանիզմների ու պայմանների մշակմանը։
Արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը նաև անդրադարձել է ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացին, տարբեր բնագավառներում համագործակցության հաստատմանը և զարգացմանը։ Այս համատեքստում ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարը կարևորել է միջազգային գործընթացներում ԼՂՀ ներգրավվածության մակարդակի բարձրացումը` որպես տարածաշրջանում կայունության գրավականներից մեկը։

Глава МИД НКР выступил с речью в Американском университете Армении
В своем выступлении Карен Мирзоян представил приоритетные направления внешнеполитической повестки НКР и коснулся специфики деятельности МИД Арцаха, сообщает официальная страница МИД Арцаха..
Представляя, в частности, процесс мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, министр иностранных дел отметил, что он должен быть направлен на   разработку необходимых механизмов и условий для мирного сосуществования Азербайджана и НКР, образованных в результате распада СССР и навязанной Азербайджаном войны.
Министр иностранных дел Карен Мирзоян коснулся также процесса международного признания НКР, установления и развития сотрудничества в различных сферах.  В этом контексте министр иностранных дел НКР подчеркнул важность повышения уровня вовлеченности НКР в международные процессы, как одного из залогов стабильности в регионе.