Քրիստոնեության ընդունումից ի վեր հայերի պատմական ուղին անցել է Մալթայի Ուխտի կարգախոսին համահունչ. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և պետական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Նորին Վսեմություն Արքայազն և մեծ վարպետ Ֆրա Մեթյու Ֆեսթինգի առանձնազրույցը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի Արքայազն և մեծ վարպետ Ֆրա Մեթյու Ֆեսթինգը բանակցությունների արդյունքներն ամփոփել են զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների առջև համատեղ հայտարարություններով: Ինչպես փոխանցում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը, հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Ձե՛րդ Վսեմություն,
Այսօր խորհրդանշական օր է բոլորիս համար․ այսօր կայանում է Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի Արքայազնի և մեծ վարպետի անդրանիկ այցը Հայաստան։ Հայաստանի Հանրապետության և Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի բարեկամական և կառուցողական ոգով զարգացող դիվանագիտական հարաբերությունները տարիների պատմություն ունեն, սակայն այս պահին մի յուրովի, ես կասեի՝ պատմական կամուրջ է ստեղծվում աշխարհի առաջին քրիստոնյա երկրի և հնագույն քրիստոնեական մարտական ուխտի միջև։ Խորհրդանշական է նաև, քանի դեռ խաչակիրների արշավանքների ժամանակաշրջանում Կիլիկիայի հայկական թագավորության և Մալթայի Ուխտի միջև գոյություն ունեցող սերտ քաղաքական ու մշակութային կապերն այսօր նոր շունչ են առնում. Ձերդ Վսեմության այցով մենք հավակնում ենք նոր որակ հաղորդել երկկողմ համագործակցությանը։
Րոպեներ առաջ ես և Ֆրա Մեթյու Ֆեսթինգն անմիջական ու բարձր փոխըմբռնման մթնոլորտում քննարկեցինք ինչպես երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, այնպես էլ տարածաշրջանային և միջազգային կարևորության հարցեր:
Անշուշտ, մեր խորին երախտագիտությունը հայտնեցի դեռևս 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժի դաժան օրերին և մինչ օրս Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի կողմից տրամադրվող մարդասիրական օգնության համար, որը նշանակալի է և, իհարկե, աննկատ չի մնացել։
Քննարկեցինք նաև համագործակցությունն ընդլայնելու հնարավորությունները բժշկական ծառայությունների մատուցման, արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանվածության և նրա կազմակերպման, համատեղ պատմագրության ոլորտներում, որտեղ թե´ Մալթայի Ուխտը և թե´ Հայաստանը պատկառելի փորձ են կուտակել, և այստեղ, իհարկե, կարծում եմ, կարելի է շատ օգտակար աշխատանք կատարել: Այդ օգտակար աշխատանքի արդյունքում մենք կարող ենք ունենալ հավելյալ տեղեկություն խաչակիրների և Կիլիկիայի հայկական թագավորության միջև եղած համագործակցության մասին:
Երկուստեք փաստեցինք, որ համագործակցության հետագա զարգացման համար մենք ունենք ամենակարևորը՝ նույնակունք արժեքային հենք, որ թույլ է տալիս միանման մոտենալ խնդիրների լուծմանը։ Գաղտնիք չէ, որ հայ ժողովրդի պատմական ճանապարհը լի է եղել մաքառումներով՝ հանուն քրիստոնյա ինքնության ու արժեքների պահպանության, հանուն քրիստոնեական մշակույթի, հանուն մարդասիրության խրախուսման։ Կարելի է ասել, որ քրիստոնեության ընդունումից ի վեր հայերի պատմական ուղին անցել է Մալթայի Ուխտի՝ «Վկայել հավատքը» կարգախոսին համահունչ։
Իհարկե, խոսեցինք նաև Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև գոյություն ունեցող առանձնահատուկ կապերի, այդ թվում՝ Հռոմի Սրբազան Պապի կողմից 2015թ․ ապրիլի 12-ին Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին մատուցված պատարագի և ս․թ․ հունիսին Պապի հայաստանյան այցի մասին, որն այս բռնություններով լի օրերում միջեկեղեցական համերաշխության փայլուն օրինակ է։ Օգտվելով առիթից՝ շնորհակալություն հայտնեցի Նորին Վսեմությանը պատարագին ներկա գտնվելու և իր աղոթքներում հայորդիներին հիշատակելու համար։
Անշուշտ, խոսեցինք նաև Սիրիայում ստեղծված ողբերգական իրադրության մասին, որը վերածվել է հումանիտար աղետի։ Մեծ ցավով փաստեցինք նաև, թե ինչպիսի հալածանքների և կտտանքների են ենթարկվում այնտեղ քրիստոնյաները և ոչ միայն քրիստոնյաները։ Ես հայտնեցի Հայաստանի պատրաստակամությունն իր ավանդը բերելու ցանկացած նախաձեռնության իրականացմանը, որը ինչ-որ կերպ կխոչընդոտի քրիստոնյաների ու քրիստոնեական ժառանգության ոչնչացմանը Մերձավոր Արևելքում։
Ձե՛րդ Վսեմություն, կրկին բարի գալուստ Հայաստան, բարի գալուստ առաջին քրիստոնեական երկիր, որտեղ մշտապես ուրախ ենք ընդունելու Հայաստանի պատվարժան հյուրերին»։

Президент РА: исторический путь армян проходил созвучно с девизом Мальтийского ордена "Защита веры"
В резиденции президента РА сегодня состоялась встреча президента Армении Сержа Саргсяна и находящегося в Республике Армения с государственным визитом Его Высочества Князя и Великого магистра Фра Метью Фестинга.
После церемонии награждения президент Серж Саргсян и Князь и Великий магистр Суверенного Военного Мальтийского Ордена Фра Метью Фестинг подвели итоги переговоров в своих заявлениях на совместной пресс-конференции.
В заявлении президента Сержа Саргсяна, в частности, говорится:
"Ваше Высочество,
Сегодня символический день для всех нас: сегодня проходит первый визит в Армению Князя и Великого магистра Суверенного Военного Мальтийского Ордена. Дипломатические отношения Республики Армения и Суверенного Военного Мальтийского Ордена, развивающиеся в дружественном и конструктивном духе, имеют многолетнюю историю, однако в данный момент создается особый, я бы сказал исторический мост между первой христианской страной мира и древнейшим христианским военным орденом. Символично также, поскольку существовавшие еще в эпоху крестовых походов между Киликийским армянским королевством и Мальтийским Орденом тесные политические и культурные связи сегодня обретают новое дыхание: визитом Вашего Высочества мы стремимся придать новое качество двустороннему сотрудничеству.
Несколько минут назад мы с Фра Метью Фестингом в атмосфере искренности и высокого взаимопонимания обсудили как перспективы двустороннего сотрудничества, так и вопросы региональной и международной важности.
Несомненно, я выразил нашу глубокую признательность за оказываемую Суверенным Военным Мальтийским Орденом еще с жестоких дней разрушительного землетрясения 1988 года гуманитарную помощь, которая значительна и, конечно, не осталась незамеченной.
Мы обсудили также возможности расширения сотрудничества в сферах оказания медицинских услуг, защиты населения в случае чрезвычайных ситуаций и организации этой защиты, совместной историографии, где и Мальтийский Орден, и Армения накопили значительный опыт и здесь, конечно, думаю, можно сделать очень полезную работу. В результате этой полезной работы мы можем иметь дополнительные сведения о существовавшем между крестоносцами и Киликийским армянским королевством сотрудничестве.
Мы обоюдно констатировали, что для дальнейшего развития сотрудничества у нас есть самое главное - общую ценностную основу, которая позволяет сходным образом подходить к решению проблем. Не секрет, что исторический путь армянского народа был преисполнен борьбы во имя христианской идентичности и сохранения ценностей, во имя христианской культуры, во имя поощрения гуманизма. Можно сказать, что с тех пор, как армяне приняли христианство, их исторический путь проходил созвучно с девизом Мальтийского ордена "Защита веры".
Конечно, мы поговорили также о существующих между Арменией и Святым Престолом особых связях, в том числе об отслуженной Папой Римским 12 апреля 2015 г. в соборе Святого Петра мессе в память о безвинных жертвах Геноцида армян и о визита Папы в Армению в июне с.г., что является блестящим примером межцерковной солидарности в наши, полные насилия, дни. Пользуясь случаем, я выразил благодарность Его Высочеству за присутствие на мессе и за то, что поминает сынов армянских в своих молитвах.
Несомненно, поговорили также о создавшейся в Сирии трагической ситуации, которая вылилась в гуманитарную катастрофу. Мы с большой скорбью констатировали также каким преследованиям и пыткам подвергаются невинные христиане и не только христиане. Я выразил готовность Армении внести свой вклад в реализацию любой инициативы, которая была бы каким-либо образом воспрепятствует уничтожению христиан и христианского наследия на Ближнем Востоке.
Ваше Высочество, вновь добро пожаловать в Армению, добро пожаловать в первую христианскую страну, где мы всегда рады принимать досточтимых друзей Армении".