ՀՀ քաղաքացիները, այլ երկրի քաղաքացիություն ստանալիս, կարող են այդ մասին չտեղեկացնել Ոստիկանությանը
Երկքաղաքացիություն ունեցող անձանց 80 տոկոսը Հայաստանում է: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին, ԱԺ-ում «ՀՀ Քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագծի քննարկման ժամանակ նշել է օրինագիծը ներկայացնող ՀՀ փոխոստիկանապետ Վարդան Եղիազարյանը՝ հավելելով, որ ՀՀ քաղաքացիներն ամենից շատ երկրորդ քաղաքացիություն ստանում են Ռուսաստանում, հաղորդում է NEWS.am-ը:
Փոխոստիկանապետի խոսքով, այս պահին իրենց մոտ հաշվառված է մոտ 95 հազար երկքաղաքացի, բազաները կազմվում են Անձնագրերի և վիզաների վարչության («Օվիր») տվյալներով, մնացածը՝ ստացվում է հյուպատոսություններից:
«Գերակշռող մարդիկ գտնվում են Հայաստանում ու իրենց սոցիալական խնդիրների լուծման հարցն են բարձրացնում: Հատուկ մոնիթորինգ չունենք, թե որքանն են Հայաստանից դուրս, բայց մոտավոր հաշվարկով նրանց 80 տոկոսը գտնվում է ՀՀ-ում»,- ընդգծեց նա:
Փոխոստիկանապետի խոսքով, օրենքում կատարվող փոփոխությամբ, այսուհետ ՀՀ քաղաքացիները, որոնք այլ պետության քաղաքացիություն են ստանում, կարող են այդ մասին չտեղեկացնել ՀՀ ոստիկանությանը:

Полиция РА: 80% граждан Армении с двойным гражданством находятся в стране
80% граждан Армении с двойным гражданством находятся в стране. Об этом заявил 25 октября в парламенте замначальника Полиции Армении Вардан Егиазарян, выступая на обсуждении проекта изменений в законе "О двойном гражданстве", передает NEWS.am
По его словам, в качестве второго гражданства среди них преобладает российское. Данные Полиция получает из своего Паспортно-визового управления и из консульских учреждений Армении за рубежом. "В основном эти люди в Армении, здесь они требуют решения своих социальных вопросов. Мы не ведём специального мониторинга, какая их часть находится вне страны, но по примерным данным, около 80% из них – в республике", - подчеркнул он.
Как отметил Егиазарян, предлагаемые изменения в законе "О двойном гражданстве" позволяют гражданам, получая гражданство другой страны, не сообщать об этом в Полицию Армении.