ԱՄՆ նախընտրական պայքար. սեքս-սկանդալների շարքը շարունակվում է
ԱՄՆ նախագահի դեմոկրատ թեկնածու Հիլարի Քլինթոնի վարկանիշը շարունակում է անկում ապրել և իր բացասական ցուցանիշով գերազանցում է հանրապետական Դոնալդ Թրամփի բացասական վարկանիշը։ Այս մասին են վկայում ABC հեռուստաալիքի և Washington Post թերթի կողմից անցկացված հարցման տվյալները։
Հաղորդվում է, որ Քլինթոնի թեկնածությանը բացասաբար է վերաբերվում հարցվածների 60 տոկոսը, Թրամփի թեկնածությանը՝ 58 տոկոսը։ Նրանց 49 տոկոսը Քլինթոնին վերաբերվում է «շատ բացասական», Թրամփին այդպես է վերաբերվում 48 տոկոսը։ Թրամփի կողմնակիցների շարքում Քլինթոնին չի հավանում հարցվածների 97 տոկոսը, Քլինթոնի կողմնակիցների շարքում Թրամփին չի հավանում 95 տոկոսը։ Համաձայն հարցման՝ Քլինթոնին պատրաստ է աջակցել 46 տոկոսը, Թրամփին՝ 45 տոկոսը։
Վերլուծաբանները նշում են, որ նման պատկերի ձևավորման վրա մեծ ազդեցություն է ունեցել օրերս Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի ղեկավար Ջեյմս Կոմիի կողմից Քլինթոնի էլեկտրոնային նամակագրության վերաբերյալ հետաքննության նոր տեղեկությունների հրապարակումը: Մասնավորապես Կոմին հայտարարել է, որ Քլինթոնի էլեկտրոնային նամակագրության վերաբերյալ հետաքննությունը, որ դադարեցվել էր 2015 թվականին, վերսկսվում է: Դրա համար առիթ է հանդիսացել Քլինթոնի օգնական Հումա Աբեդիի ամուսնու՝ նախկին կոնգրեսական Էնոնի Վիների համակարգչում Քլինթոնի նամակների հայտնաբերումը:
Նշենք, որ Վիները գտնվում է հետաքննության տակ՝ անբարո բովանդակությամբ հաղորդագրություններ ուղարկելու գործով, այդ թվում` անչափահասների: Համակարգչում հայտնաբերված նամակների բովանդակության մասին ոչինչ չի հաղորդվում, սակայն Քլինթոնի անվան կապը՝ սեքս-սկանդալում հայտնված նախկին կոնգրեսականի հետ, արդեն բացասական ազդեցություն է թողել Քլինթոնի վարկանիշի վրա՝ ընդ որում ընտրարշավի բավականին կարևոր պահի: Միևնույն ժամանակ այս սկանդալի ֆոնին կրկին ակտիվանում են Հիլարի Քլինթոնի ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշման, ինչպես նաև իր օգնական Հումա Աբեդիի հետ սիրային կապի մասին շշուկները: Այս առումով կարելի է ասել բավականին հաջողակ էր ԱՄՆ-ի նախագահի հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը: Նա ևս այս ընտրարշավի ընթացքում անմասն չմնաց իր անվան շուրջ սեքս սկանդալներից: Թրամփի ընդդիմախոսները սակայն որոշեցին այդ «խաղաթուղթն» օգտագործել թեկնածուների հեռուստաբանավեճերի ժամանակ: Մասնավորապես հրապարակվեց տեսանյութ, որում Թրամփը բացասաբար էր արտահայտվում կանանց մասին, 11 կին էլ թեկնածուին մեղադրեց սեռական ոտնձգությունների մեջ: Սկանդալն, իհարկե, բավականին լուրջ ազդեց թեկնածուի վարկանիշի վրա, սակայն ընդհանուր առմամբ սկանդալի ազդեցությունը մարդկանց վերաբերմունքի վրա, կարծես թե, աստիճանաբար՝ նոր «բացահայտումներին» զուգընթաց, մարում է:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրությունները կկայանան նոյեմբերի 8-ին: փորձագետները որպես նախագահական այս ընտրարշավի յուրահատկություն նշում են թեկնածուների կողմից ավելի շատ անձնական, քան քաղաքական թեմաների վրա կենտրոնանալը: Այսպես, ընտրարշավի ժամանակ թերևս ամենաշատն ուշադրություն է դարձվել Քլինթոնի կողմից պետքարտուղար եղած ժամանակ անձնական էլեկտրոնային փոստի՝ ծառայողական նպատակներով օգտագործմանը,  թեկնածուների և մասնավորապես Քլինթոնի առողջական վիճակին, սեքս-սկանդալներին, ինչպես նաև Թրամփի կողմից հարկերից խուսափելուն:

US Democratic candidate Hillary Clinton's negative rating is increasing and even exceeds the negative ratings of Donald Trump. This is evidenced by the Washington Post and ABC television poll conducted together.
It is reported that 60% of respondents have negative perceptions of Clinton's candidacy, while 58 percent – for Trump candidacy. 97 percent of Trump supporters among those surveyed do not like Clinton while 95 percent among Clinton's supporters do not like Trump. According to the poll, Clinton has 46% of support now and Trump has 45%.
A huge effect on this data has had the publication of new information on the investigation of electronic of Clinton by the head of the Federal Bureau of Investigation, James Komi. In particular Komi said that the investigation regarding Clinton's correspondence, which was suspended in 2015, launched again. The reason for this was the discovery of Clinton’s letters in her assistant Huma Abedin’s husband’s, former Congressman Anthony Weiner’s computer.
It should be noted that Weiner is under investigation for sending messages with immoral content to teenagers. Nothing is reported about the content of the letters found in the computer, but Clinton's connection with the sex scandal of former congressman had really negative impact on Clinton’s rating, which is quite an important point in the campaign. At the same time on this background the scandal about Clinton’s non-traditional sexual orientation came up again, as well as rumors about her affair with the above-mentioned Huma Abedin.
As for the US Republican presidential candidate Donald Trump, his name is also connected with a lot of sex scandals. Trump’s opponents decided to release video in which Trump spoke negatively about women, and besides 11 women accused him of sexual harassment. All this certainly had a serious impact on candidate’s rating.
The US presidential elections will be held on November 8. Experts note that the peculiarity of this campaign is that presidential candidates focus more on personal rather than on political topics.