«Իսլամական պետության» գրոհայինները պատանդ են վերցրել 1600 խաղաղ բնակչի
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման անդամները պատանդ են վերցրել 1600 խաղաղ բնակչի, որոնց որպես կենդանի վահան են օգտագործում Մոսուլում կառավարական ուժերի և նրանց դաշնակիցների կողմից իրականացվող օդային հարձակումների ժամանակ։
Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի մամուլի խոսնակ Ռավինա Շամդասանին, փոխանցում է ՄԱԿ-ի նորությունների կենտրոնը:
Նշվում է, որ ահաբեկիչները գերի են վերցրել քրդական, եզդիական և շիա մուսուլմանների համայնքից 400 կանանց։ Նրա խոսքով՝ գրոհայինները շարունակվում են պատանդների զանգվածային մահապատիժներ իրականացնել: ՄԱԿ-ին տեղեկություն է փոխանցվել նաև, որ նոյեմբերի 2-ին ԻՊ-ը Մոսուլի արվարձաններից մեկում մահապատժի է ենթարկել 180 նախկին պետծառայողի։
ՄԱԿ-ի տվյալների համաձայն՝ գերիներին բեռնատարներով բերում են հարակից տարածքներից։ Ծայրահեղականները բնակիչներին հրամայում են տներից դուրս գալ՝ սպառնալով պատժել չենթարկվողներին։

Боевики ИГИЛ взяли в заложники 1600 гражданских лиц в городе Мосул
Сегодня в Управлении Верховного комиссара ООН по правам человека сообщили, что в иракском городе Мосул боевики ИГИЛ взяли в заложники 1600 гражданских лиц и используют их в качестве живого щита во время воздушных бомбардировок, осуществляемых правительственными войсками и их союзниками. Поступила информация о том, что эта террористическая организация захватила в Таль-Афаре 400 женщин из общин курдов, езидов и мусульман-шиитов, передает Центр Новостей ООН.
Об этом на брифинге в Женеве рассказала пресс-секретарь Управления Верховного комиссара по правам человека Равина Шамдасани. Она сообщила, что боевики ИГИЛ продолжают массовые казни заложников. Так, в ООН поступила информация об убийстве в эту среду 180 бывших государственных служащих в восточном пригороде Мосула Каджали. Есть опасения, что террористы, возможно, убили в самом Мосуле около 200 человек. Сейчас в Управлении пытаются проверить эту информацию.