Ամերիկյան ժողովրդավարություն. ընտրություններում պարտվում է ամենաշատ ձայներ ստացած թեկնածուն
Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ-ի նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը, ով պատվիրակների (ընտրիչների) ձայների քանակով պարտվել է ընտրությունները հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփին, ընտրողների ավելի շատ ձայներ է ստացել, հայտնում է CNN-ը: Այսպես, Դոնալդ Թրամփը ստացել է պատվիրակների 289 ձայն, իսկ Հիլարի Քլինթոնը՝ 218: Սակայն ընտրողների ձայների քանակով Քլինթոնն իր մրցակցից առաջ է անցել 0,1 տոկոսով:
Սա ԱՄՆ պատմության մեջ 5-րդ դեպքն է, երբ նախագահական ընտրություններում հաղթում է ընտրողների ավելի քիչ թվով ձայն ստացած թեկնածուն: Նման ելք են ունեցել 2000 թվականի ընտրությունները, երբ հաղթեց Ջորջ Բուշ կրտսերը, 1824, 1876 և 1888 թվականների ընտրությունները:
Սա հնարավոր է դառնում  ԱՄՆ-ում գործող նախագահի ընտրության երկաստիճան համակարգի պատճառով: Այսպես, ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում քաղաքացիները քվեարկում են ոչ թե թեկնածուի, այլ ընտրիչների օգտին, որոնց ցանկը նախապես համաձայնեցված է լինում: Նշենք, որ ընտրողների մեծ մասը նույիսկ պատկերացում չունի, թե ովքեր են նրաք: Կախված նրանից, թե կոնկրետ նահանգում որ թեկնածուն է ստացել քաղաքացիների ձայների մեծամասնությունն, այդ նահանգի բնակչության թվաքանակով պայմանավորված բոլոր պատվիրակների ձայները տրվում են այդ նահանգում հաղթող թեկնածուին: Բացառություն են Նեբրասկա և Մեյն նահանգները, որտեղ յուրաքանչյուր ընտրողի ձայն տրվում է նախընտրած թեկնածուին:
Ընտրիչների կոլեգիայի անդամների թիվը սահմանվել է ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի և Սենատի անդամների համապատասխանությամբ, որն այս պահին հասնում է 538-ի, և հետևաբար ընտրիչների առնվազն 270-ի ձայները ստանալու պարագայում թեկնածուն հռչակվում է երկրի նախագահ: Ընտրիչների կոլեգիայի ամենաքիչ ձայներ ունեցողը մայրաքաղաք Վաշինգտոնն է (3), իսկ ամենաշատը` Կալիֆորնիան (55): Արդյունքում ստացվում է այնպես, որ այն թեկնածուն, ով համագումարում ստացել է ընտրողների թվով ավելի շատ ձայներ կարող է պարտվել ընտրություններում:
Նշենք, որ ընտրիչների համակարգը ստեղծվել է 1787 թվականին: Այն ժամանակ ԱՄՆ-ում կուսակցություններն այսքան հզոր չէին, չկային հաղորդակցության զարգացած միջոցներ, չկային համազգային լրատվամիջոցներ: Արդյունքում՝ թեկնածուի համար բավականին դժվար էր համազգային ճանաչում ստանալը: Միևնույն ժամանակ նման համակարգի ներդումը հնարավորություն էր տալիս խուսափել այն իրավիճակից, երբ բնակչությամբ ավելի մեծ նահանգների թեկնածուները միայն կարող էին դառնալ նախագահ: Սակայն այժմ այս չափորոշիչները կարևոր չեն:
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Հետազոտական կենտրոնի տվյալներով՝ վերջին երկու հարյուր տարվա ընթացքում ամերիկյան օրենսդիրները դիտարկել են երկրի ընտրական համակարգում փոփոխություններ նախատեսող Սահմանադրական փոփոխության մասին 700 օրինագիծ: Առկա համակարգի քննդատները, մասնավորապես, նշում են, որ այն հնացած է՝ քանի որ երկրի ճակատագիրը որոշում են ոչ թե նրա քաղաքացիները, այլ ընտրիչները: Սոցհարցումների համաձայն՝ ամերիկացիների մեծամասնությունը ևս հանդես է գալիս նախագահի ուղիղ ընտրությունների օգտին, սակայն,  ենթադրվում է, որ այս համակարգը դեռ երկար կգործի, քանի որ այն մեծացնում է փոքր նահանգների՝ դաշնային իշխանության վրա ունեցած ազդեցությունը:

Демократия по-американски: побеждает проигравший!
Кандидат в президенты США от Демократической партии Хиллари Клинтон, проигравшая на выборах республиканцу Дональду Трампу по числу голосов выборщиков, обошла его по количеству полученных голосов избирателей, сообщает Интерфакс. Так, Дональд Трамп получил 289 голосов выборщиков против 218 голосов, которые получила Клинтон. При этом для победы кандидат должен был набрать минимум 270 голосов. Однако по числу голосов избирателей Клинтон обошла своего соперника на 0,1%.
Этот случай стал пятым в истории США, когда президентские выборы выиграл кандидат, набравший меньшее число голосов избирателей, чем его соперник. В последний раз это произошло в 2000 году, когда президентом стал республиканец Джордж Буш-младший, получивший на 500 тысяч голосов граждан меньше, чем демократ Альберт Гор. Подобное также случилось в 1824, 1876, и 1888 годах.
Такое становится возможным из-за того, что в США действует двухступенчатая система президентских выборов. Так, на выборах президента США население Соединенных Штатов голосует не за президента, а за выборщиков. Кто эти люди, подавляющее большинство избирателей понятия не имеют. Голосование в США проходит по штатам, у каждого из которых свое количество выборщиков, которое равно числу его представителей в Конгрессе и зависит от численности населения. При этом тот кандидат, который победил в штате простым большинством, забирает все голоса. Это правило не распространяется только на штаты Небраска и Майн. В результате получается так, что кандидат, который в совокупности получил наибольшее количество голосов избирателей, проигрывает выборы.
Институт Коллегии выборщиков был создан в США в 1787 году. Это было обусловлено рядом обстоятельств: тогда в США не было сильных политических партий, не существовало общенациональных СМИ, отсутствовала система коммуникаций. В силу этого политики имели немного шансов стать популярными в общенациональном масштабе. Однако эти критерии давно устарели. По данным Исследовательской службы Конгресса США, за два столетия Конгресс рассматривал более 700 проектов законов и поправок к Конституции, которые предполагали серьезное реформирование избирательной системы.
Критики, в частности, считают, что эта система устарела, и США выглядят посмешищем в мире; она способствует консервации сложившейся, фактически, двухпартийной системы; судьбу страны решают не ее граждане, а выборщики, пишет "Голос Америки".
Опросы на эту тему проводятся нечасто, однако в последние полтора десятилетия большинство американцев выступает за проведение прямых президентских выборов. Тем не менее, судя по всему, Коллегии суждена долгая жизнь. Если существующая избирательная система будет реформирована, то эти маленькие штаты и общины могут утратить важный рычаг влияния на федеральную власть.