Թրամփը Մերձավոր Արևելքում աշխատելու է «ուժեղ տղաների» հետ
Դոնալդ Թրամփի հաղթանակը, կարծես, խուճապ է առաջացրել: Աշխարհի բոլոր անկյուններում փորձում են հասկանալ, թե ինչ հետևանքներ է ունենալու ԱՄՆ-ի նման գերտերության նախագահի պաշտոնում Թրամփի պես անկանխատեսելի գործչի կառավարումը: Բացառություն չի կազմում նաև իսլամական, մասնավորապես, արաբական աշխարհը:
Al-Jazeera-ն մի քանի հնարավոր հետևանք է ներկայացնում՝ միևնույն ժամանակ նշելով, որ նախընտրական պայքարի ընթացքում Թրամփը մի քանի անգամ փոխել է իր մոտեցումը կամ տոնայնությունը տարբեր խնդիրների հետ կապված:
Առաջին, Թրամփի նախագահության շրջանում Միացյալ Նահանգների դռները կփակվեն Մերձավոր Արևելքի փախստականների, առաջին հերթին՝ սիրիացիների առջև: Al-Jazeera-ն ենթադրում է, որ որոշ բացառություններ կարող են արվել քրիստոնյաների հարցում, քանի որ Թրամփի քարոզչությունը սիրիացի փախստականների հարցում կենտրոնացած է եղել իսլամաֆոբիայի շուրջ: Թրամփը նաև առաջարկել է «անվտանգ գոտի» ստեղծել Սիրիայի ներսում, որտեղ կտեղակայվեն Սիրիայի տեղահանված մարդիկ և նրանց թույլ չի տրվի դուրս գալ երկրի սահմաններից: Ընդ որում, Թրամփը կարծիք է հայտնել, որ նման «անվտանգ գոտու» ստեղծման համար պետք է վճարեն Պարսից ծոցի արաբական միապետությունները, ճիշտ այնպես, ինչպես Մեքսիկայի հետ սահմանին պատի կառուցման համար պետք է վճարի Մեքսիկան:
Երկրորդ, Al-Jazeera-ն կարծում է, որ Թրամփի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երկխոսության արդյունքում ԱՄՆ-ը կընդունի Ռուսաստանի դերակատարությունը Սիրիայում: Արդյունքում՝ Մոսկվան և Վաշինգթոնը կարող են Սիրիայում «կոալիցիոն կառավարություն» ստեղծել: Սա հնարավորություն կտա ԱՄՆ-ին համագործակցել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ ահաբեկչության դեմ պայքարում:
Երրորդ, Պուտինի հետ համագործակցության օրինակով ակնկալվում է, որ Թրամփը կբարելավի Վաշինգթոնի հարաբերությունները Մերձավոր Արևելքի մյուս «ուժեղ տղաների» հետ: Խոսքն առաջին հերթին վերաբերվում է Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Աս-Սիսիին, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին: Այս տեսանկյունից արաբական աշխարհը մտավախություններ ունի, այդ թվում՝ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության հարցում:
Իրականում, Պուտինի հետ երկխոսելու Թրամփի պատրաստակամությունը, ինչպես նաև ԱՄՆ Հանրապետական կուսակցության ռազմական քաղաքականության կրողը չլինելու հանգամանքը հույս են ներշնչում, որ հակամարտության օջախներն, այդ թվում նաև Մերձավոր Արևելքում, որոշակի լիցքաթափում կապրեն: Իհարկե, սա չի նշանակում, թե մենք ականատես կլինենք առկա հակամարտությունների արագ հանգուցալուծման, բայց լարվածության որոշակի նվազում կարելի է ակնկալել:

Трамп на Ближнем Востоке будет работать с "сильными парнями"
Победа Дональда Трампа на выборах в США вызвала панику. Во всех уголках мира пытаются понять, каковы будут последствия президентства подобного непредсказуемого деятеля в роли президента сверхдержавы. И исламский или арабский мир не является в этом вопросе исключением.
Al-Jazeera представляет несколько возможных последствий президентства Трампа, одновременно отмечая, что риторика и позиция Трампа неоднократно менялись во время предвыборной гонки.
Во-первых, двери США закроются перед мигрантами из Ближнего Востока, в частности, из Сирии. Al-Jazeera предполагает, что некоторые исключения могут быть сделаны в случае христиан, так как пропаганда Трампа была сосредоточена в основном на исламофобии. Трамп предлагал создать "безопасную зону" внутри Сирии для размещения перемещенных лиц и не допустить их выхода из страны.
Во-вторых, ожидается, что в результате диалога Трампа с президентом России Владимиром Путиным США сможет благосклонней отнестись к роли России в Сирии. В результате Москва и Вашингтон смогут создать в Сирии "коалиционное правительство". Это позволит Вашингтону сотрудничать с президентом Сирии Башаром Асадом в борьбе против терроризма.
В-третьих, на примере сотрудничества с Путиным ожидается, что Трамп улучшит отношения Вашингтона с "сильными парнями" из Ближнего Востока. Речь идет, в первую очередь, о президентах Египта и Турции, а также о премьер-министре Израиля. С этой точки зрения у арабского мира есть серьезные опасения по вопросу палестино-израильского урегулирования.
В реальности, готовность Трампа сотрудничать с Путиным, а также тот факт, что он не является сторонником военной политики Республиканской  партии США, дает надежду на то, что очаги конфликтов во всем мире, в том числе на Ближнем Востоке, разгрузятся. Конечно, это еще не означает, что мы станем свидетелями быстрого разрешения всех нынешних конфликтов, но некоторое снижение напряжения все же ожидается.