Թուրքիան հայտարարել է Կիպրոսի շուրջ բանակցությունների վերջին հնարավորության մասին
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է Կիպրոսի վերամիավորման մասին բանակցությունների «վերջին հնարավորության» մասին: Նրա խոսքերով՝ Կիպորսի, Կիպրոսի թուրքական հանրապետության, Թուրքիայի, Հունաստանի և ՄԱԿ-ի մասնակցությամբ բանակցությունները պետք է սկսվեն հնարավորինս արագ, փոխանցում է Корреспондент-ը:
Նշենք, որ Շվեյցարիայում նոյեմբերի 7-11-ը ՄԱԿ-ի հովանու ներքո կայացել են Կիպրոսի վերամիավորման շուրջ բանակցությունների առաջին փուլը: Ինչպես հայտնել են Կիպրոսի և ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները, բանագնացներին հաջողվել է էական առաջընթաց արձանագրել: Բանակցությունների երկրորդ փուլը նախատեսված է նոյեմբերի 20-ին և կտևի 3-4 օր:

Турция заявила о последнем шансе провести переговоры по Кипру
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в воскресенье, 13 ноября, заявил о "последней возможности" провести переговоры об объединении Кипра. По его словам, диалог с участием Кипра, непризнанной Турецкой республики Северного Кипра, Турции, Греции и ООН должен начаться "как можно скорее", передает Корреспондент.
С 7 по 11 ноября в Швейцарии под эгидой Организации Объединенных Наций прошел первый раунд переговоров об объединении Кипра. Переговорщикам удалось достичь существенных подвижек, сообщили представители Кипра и ООН. Следующий раунд, согласно плану международной организации, стартует 20 ноября и продлится три-четыре дня.