Թրամփի հաջողության գաղտնիքը (մաս I)
Նախորդ շաբաթ ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների արդյունքներն անսպասելի էին շատերի համար: Սակայն շատ հարցեր իրենց պատասխանն են ստանում, երբ համեմատում և վերլուծում ենք ընտրությունների արդյունքներն` ըստ հանրության տարբեր խմբերի քվեարկության տվյալների և ընտրության դրդապատճառների:
Ստորև փորձենք կատարել նման վերլուծություն`օգտվելով «Edison Research for the National Election Pool»-ի կողմից  ընտրություններից հետո ներկայացրած հարցման արդյունքներից: «Edison Research for the National Election Pool»-ը մի քանի կազմակերությունների (ABC News, The Associated Press, CBSNews, CNN, Fox News and NBC News) կոնսորցիում է: Հարցումը ներառում է 24,537 ընտրողների ընտրության արդյունքներ, 350 տարբեր ընտրատարածքներից:
Քվեարկություն ըստ սեռերի
Եթե հաշվի առնենք նախընտրական փուլում կանանց հասցեին հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփի հնչեցրած վիրավորական մեկնաբանություններն, ինչպես նաև տարածված տեսանյութերը, կանանց քվեարկության արդյունքներն առավել քան բացատրելի և տրամաբանական են դառնում: Թրամփին իրենց քվեն է տվել արական սեռի ներկայացուցիչների 53%-ը, իսկ դեմոկրատ թեկնածու Քլինթոնի օգտին՝ 41%-ը: Մինչդեռ իգական սեռի ներկայացուցիչների 54%-ը իր վստահության քվեն է տվել Քլինթոնի, իսկ 42%-ը Թրամփի օգտին: Փաստը, որ տղամարդկանց կեսից ավելին քվեարկել է Թրամփի օգտին, թերևս խոսում է այն մասին, որ ԱՄՆ-ում տղամարդիկ դեռևս պատրաստ չեն ունենալ կին նախագահ:
Քվեարկություն ըստ ռասայական խմբերի
Այս դեպքում ևս քվեարկության արդյունքները կանխատեսելի էին թվում:  Սպիտակամորթների 58%-ը քվեարկել է Թրամփի, 37%-ը` Քլինթոնի օգտին: Սևամորթների դեպքում, պատկերը հակառակն է, սակայն շատ ավելի մեծ տարբերությամբ. սևամորթների 88 %-ը քվեարկել է Քլինթոնի օգտին, և միայն 8%-ն է քվեարկել Թրամփի օգտին: Իհարկե, նման քվեարկության արդյունքները խոսում են այսօր ԱՄՆ-ում առկա ռասայական անհաշտության մասին, ինչպես նաև հետևանք են նախընտրական քարոզարշավում սևամորթների հանդեպ հանրապետական թեկնածուի դրսևորած ընդգծված բացասական վերաբերմունքի: Մյուս կողմից սպիտակամորթների 58 %-ը, ովքեր քվեարկել են Թրամփի օգտին, հանդիսանում են Օբամայի այսպես կոչված մերժողական էլեկտորատը (negative vote): Գաղտնիք չէ, որ ընտրողների մեծամասնության կողմից Քլինթոնն ընկալվում էր որպես  Օբամայի թիմի անդամ, և դա  ողջ քարոզարշավի ընթացքում առավելագույնս օգտագործվեց հանրապետական թեկնածու Թրամփի կողմից (հիշենք, թե հեռուստադեբատների ժամանակ նա ինչպես էր դիմում Հիլարի  Քլինթոնին՝ «քարտուղար Քլինթոն»):
Ռասայական մյուս բոլոր խմբերի դեպքում դեմոկրատ թեկնածու Քլինթոնն առաջ է անցել Թրամփից, ինչպես և ակնկալվում էր իսպանախոս/լատինո բնակչության 65%-ը քվեարկել է Քլինթոնի, 29%-ը Թրամփի օգտին: Ասիական բնակչության դեպքում տոկոսային հարաբերակցությունը նույնն է 65%/29%:  ԱՄՆ-ում բնակվող մնացած ռասայական խմբերի 56%-ը քվեարկել է Քլինթոնի, իսկ 37%-ը` Թրամփի օգտին:  Այս խմբերի քվեարկության արդյունքները պետք է պայմանավորել ընտրարշավի ընթացքում Թրամփի ներգաղթյալների հանդեպ դրսևորած կոշտ դիրքորոշումով:
Քվեարկություն ըստ տարիքային խմբերի
Հետաքրքիր է նկատել, որ այս դեպքում քվեարկողների տարիքի աճի հետ մեկտեղ, Քլինթոնի օգտին քվեարկածների տոկոսը նվազում է: 18-ից 26 տարիքային խմբի 55%-ը քվեարկել է Քլինթոնի օգտին, իսկ 37%-ը Թրամփի օգտին: 30-ից 44 տարիքային խմբի դեպքում Քլինթոնի օգտին քվեարկողների տոկոսն արդեն իսկ նվազում է` հասնելով 50%-ի, իսկ Թրափինը բարձրանում` հասնելով 42%-ի: Թեկնածուների օգտին քվեարկողների հարաբերակցության հակառակ պատկերն ենք ստանում 45-ից 64 տարիքային միջակայքում գտնվողների դեպքում. 53%-ը քվեարկել է Թրամփի օգտին, 44% -ը` Քլինթոնի: 65 և ավելի բարձր տարիքային խմբի դեպքում պատկերը նախորդից առանձնապես չի փոփոխվում. 53%` Թրամփ, 45%` Քլինթոն:
Քվեարկության նման արդյունքները նույնպես կարելի է բացատրել շատերի կողմից Քլինթոնին` Օբամայի թիմի անդամ դիտարկվելու հանգամանքով: Ի տարբերություն երիտասարդների, մեծահասակ ընտրողները, թերևս, հասցրել են ավելի շատ հուսախաբ լինել դեմոկրատների վերջին 8 տարիների վարած քաղաքականությունից: Բացի այդ, ելնելով կյանքի ավելի հարուստ փորձից, նրանք, ամենայն հավանականությամբ, պակաս հանդուրժող են դարձել միևնույն ընտանիքի տարբեր անդամների նախագահ դառնալու երևույթի հանդեպ:
Քվեարկություն` ըստ կրթական մակարդակի
Կրթական մակարդակի դիտարկման դեպքում ունենք հակառակ պատկերը. որքան կրթական մակարդակը բարձրանում է, այնքան Քլինթոնի օգտին քվեարկածների տոկոսն աճում է. մագիստրատուրա և ավելի բարձր կրթական աստիճան ունեցողների 58%-ը քվեարկել է Քլինթոնի օգտին, իսկ 37 %-ը Թրամփի: Բակալավրիատի աստիճան ունեցողների 49%-ը քվեարկել է Քլինթոնի, 45%-ը՝ Թրամփի օգտին: Մինչդեռ ավագ դպրոց և ավելի ցածր կրթական մակարդակ ունեցողների 51%-ը  քվեարկել է Թրամփի, և միայն 37%-ն է քվեարկել Քլինթոնի օգտին:
Այս կատեգորիայի քվեարկության արդյունքներին կարել է տալ նման հետաքրքիր բացատրություն. որքան բարձր կրթական մակարդակ ունի անձն, այնքան ավելի հակված է ընտրելու «ճիշտ» նախագահի թեկնածու, ով ունի համապատասխան փորձ, գիտելիք և այլն: Թրամփն այս տեսակետից, իհարկե, չէր կարող համապատասխանել նրանց ունեցած «ճիշտ» նախագահի պատկերացումներին:
Ցածր կրթական մակարդակ ունեցողների դեպքում, ովքեր սովորաբար ունենում են ավելի շատ սոցիալական խնդիրներ և զուտ օրվա հաց վաստակելու խնդիր են հետապնդում, առաջնային են դառնում այլ գործոններ, ինչպես, օրինակ, երկրի սոցիալական վիճակը, արդարության խնդիրը (կլանային համակարգ) և այլն:
Ամփոփելով, կարող ենք հանգել հետևյալ տրամաբանական հարցադրման. ինչպե՞ս Թրամփին հաջողվեց հաղթել ընտրություններում, երբ նա ողջ ընտրարշավի ընթացքում ջանք չխնայեց իր դեմ տրամադրելու հանրության առանձին խմբերին (կանայք, սևամորթներ, մուսուլմաներ, ներգաղթյալներ և այլն):
Թրամփն իր ողջ քարոզարշավի ընթացքում կարողացավ առավելագույնս  իր օգտին օգտագործել առկա ժխտողական էլեկտորատի ձայները՝  հաջողությամբ խաղալով հանրության տարբեր շերտերի միջև առկա հակասությունների վրա: Դեմ դուրս գալով կանանց՝նա անուղղակիորեն  դեմ դուրս եկավ կին նախագահ ունենալու գաղափարին, ինչը չէր կարող չգրավել ԱՄՆ հասարակության պահպանողական հայացքներ ունեցող բավական մեծ ընտրազանգվածին: Դեմ դուրս գալով ներգաղթյալներին՝ նա իր կողմ գրավեց տարիների ընթացքում ապօրինի ներգաղթից իրեն տուժած համարող էլեկտորատին: Դեմ դուրս գալով սևամորթներին, նա իր կողմը գրավեց այօսր ԱՄՆ-ում մեծամասնություն կազմող սպիտակամորթ ընտրազանգվածին: Նման հակադրությունների շարքը, իհարկե կարելի է շարունակել…

Секрет успеха Трампа, или цифры говорят за себя (часть I)
Результаты прошедших президентских выборов в США стали неожиданными для многих. Однако многие вопросы получают свои ответы, если сравнивать и анализировать результаты прошедших выборов, пользуясь разбивкой по различным общественным группам и по мотивам выбора, проведенной "Edison Research for the National Election Pool". "Edison Research for the National Election Pool" является консорциумом нескольких организаций – ABC News, The Associated Press, CBSNews, CNN, Fox News и NBC News.
Ниже попытаемся провести подобный анализ, пользуясь статистикой результатов выборов, сделанных "Edison Research for the National Election Pool". Статистика включает в себя результаты голосования 24.537 человек из 350 различных избирательных округов.
Гендерное голосование
Если учитывать оскорбительные комментарии в адрес женщин, прозвучавших из уст республиканского кандидата Дональда Трампа, как и распространенные видеоматериалы, результаты голосования женщин становятся более чем логичными и объяснимыми. Трампу отдали свои голоса 53% мужчин, а кандидату от демократов Клинтон – 41%. Между тем 54% женщин доверяют Клинтон, против - 42% мужчин. Тот факт, что более половины мужчин проголосовали за Трампа, говорит о том, что в США мужчины еще не готовы видеть президентом женщину.
Голосование по расовым группам
И в этом случае результаты голосования кажутся предсказуемыми. 58% белого населения проголосовали за Трампа, а 37% - за Клинтон. В случае афроамериканцев результат противоположный, однако с большей разницей: 88% процентов проголосовали за Клинтон, и лишь 8% - за Трампа. Конечно, результаты подобного голосования говорят о наличии расовой нетерпимости в США, как и являются следствием подчеркнуто отрицательного отношения по отношению к афроамериканцам со стороны республиканского кандидата. С другой стороны, 58% белого населения, которые проголосовали за Трампа, являются так называемым протестным электоратом Обамы (negative vote). Не секрет, что со стороны большинства избирателей Клинтон воспринимается как член команды Обамы, и этот факт максимальным образом был использован со стороны республиканского кандидата Трампа в течение всего предвыборного периода (вспомним, как во время дебатов он обращался к Хилари Клинтон – "секретарь Клинтон").
Во всех других случаях расовых групп кандидат от демократов Клинтон опередила Трампа. Как и предполагалось, 65% испаноязычного-латиноамериканского населения проголосовали за Клинтон, 29% - за Трампа. В случае выходцев из Азии процентное соотношение такое же: 65% - 29%. 56% остальных расовых групп, проживающих в США, проголосовали за Клинтон, а 37% - за Трампа. Результаты голосования по этим группам обусловлены жесткой позицией Трампа по отношению к иммигрантам.
Голосование по возрастным группам
Интересно заметить, что в этом случае - с увеличением возраста голосующих - процент голосующих за Клинтон уменьшается. 55% избирателей в возрасте от 18-и до 26-и лет проголосовали за Клинтон, за Трампа – 37%. Для возрастной группы 30-44 года процент голосующих за Клинтон снижается, достигнув 50%, а за Трампа – увеличивается до 42%. Обратная картина имеет место для возрастной группы 45 – 64 лет: 53% проголосовали за Трампа, 44% – за Клинтон. Для возрастной группы 65 лет и выше картина в общем не меняется: 53% за Трампа и 45% - за Клинтон.
Подобные результаты голосования также можно объяснить фактором восприятия многими Клинтон в качестве члена команды Обамы. В отличие от молодежи, взрослые избиратели, возможно, успели более разочароваться политикой, проводимой демократами в последние 8 лет. Кроме того, исходя из большего жизненного опыта, они, по всей вероятности, стали менее терпимыми к тому, что члены одной и той же семьи становятся президентами.
Голосование по образовательному цензу
В этом случае имеем обратную картину: с увеличением уровня образования увеличивается и число проголосовавших за Клинтон: 58% магистров и люди с более высоким образованием проголосовали за Клинтон, а 37% - за Трампа. 49% бакалавров проголосовали за Клинтон - против 45% - за Трампа. А вот за Трампа проголосовали 51% людей, окончивших Старшую школу или с более низким образованием, против 37% за Клинтон.
Результатам выборов данной категории населения США можно дать интересную интерпретацию: чем выше образовательный уровень человека, тем более он склонен выбрать "правильного" кандидата в президенты, того, кто имеет соответствующий опыт, знания и т.д. С этой точки зрения Трамп, конечно, не мог соответствовать их представлениям "правильного" президента.
Для людей с низким образовательным цензом, теми, кто обычно имеет больше социальных проблем и решает вопросы ежедневного обеспечения хлеба насущного, первоочередными становятся иные факторы, например, социальное положение страны, проблемы справедливости (клановая система) и др.
Обобщая вышесказанное, можем прийти к следующему логичному вопросу: как удалось Трампу победить на выборах в то время, как он во весь предвыборный период не жалел сил противостоять с отдельными группами общества – женщинами, афроамериканцами, мусульманами, иммигрантами и т.д.?
Трамп во весь предвыборный период смог максимальным образом обратить в свою пользу существующие голоса протестного электората, с успехом играя на противоречиях, существующих между различными группами американского общества. Выступая против женщин, он косвенным образом выступил против идеи видеть президентом женщину, что не могло не импонировать большой части избирателей, имеющих консервативные взгляды. Выступая против иммигрантов, Трамп переманил на свою сторону часть электората, которая считает себя пострадавшей от нелегальной миграции. Выступая против афроамериканцев, он заманил на свою сторону составляющую ныне большинство белого населения. И это ряд противостояний, конечно, еще можно продолжить…