Իրատեսակա՞ն է արդյոք Իսրայելի լավատեսությունը Թրամփի հարցում
ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի հաղթանակը տարբեր երկրներում տարբեր արձագանք ի հայտ բերեց՝ ոգևորությունից մինչև հիասթափություն: Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնում Թրամփին տեսնելու գաղափարը մեծ ոգևորությամբ ընդունվեց Իսրայելում, որտեղ ակնկալում են, որ Թրամփի հաղթանակը օգնելու է նոր մակարդակի բարձրացնել հարաբերություններն ԱՄՆ-ի և Իսրայելի միջև՝ հաղթահարելով դեմոկրատ նախագահ Բարաք Օբամայի նախագահության շրջանում ի հայտ եկած դժվարությունները: Իսրայելում անգամ հայտարարում են, որ Թրամփի հաղթանակից հետո «Պաղեստին պետության դարաշրջանը մնաց անցյալում»: Ինչո՞վ է սա պայմանավորված, և իրատեսակա՞ն են արդյոք նման ակնկալիքները:
Իսրայելում տիրող լավատեսությունն առնվազն մի քանի պատճառ ունի: Առաջինն, իհարկե, Թրամփի հակաիրանական հռետորաբանությունն է: Դեռևս նախընտրական պայքարի շրջանում Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի հետ կնքված միջուկային համաձայնագիրը «երբևէ բանակցված ամենավատ գործարքն է»` վստահեցնելով, որ այն դառնալու է իր «No. 1 առաջնահերթությունը»: Եվ սա այն դեպքում, երբ Օբաման և նրա պետքարտուղար Ջոն Քերին սա համարում են «պատմական համաձայնագիր»: Սա հիմք տվեց ոմանց պնդելու, թե նախագահ ընտրվելու պարագայում Թրամփը չեղյալ է հայտարարելու միջուկային գործարքը:
Երկրորդ, Իսրայելում վստահ են, որ Դոնալդ Թրամփն աջակցելու է հրեական բնակավայրերի կառուցման քաղաքականությանը` ի տարբերություն Օբամայի վարչակազմի, որը բավական կոշտ էր արձագանքում հրեական բնակավայրերի կառուցման ծրագրերին` հայտարարելով, որ «նոր բնակավայրերի կառուցումը կարող է խոչընդոտել հակամարտության կարգավորումը»: Ավելին, կարծիք կա, որ Թրամփը կօգնի օրինականացնել Իսրայելի հավակնությունները ողջ Երուսաղեմի նկատմամբ՝ այդ թվում նաև իր դեսպանատունը Թել Ավիվից տեղափոխելով Երուսաղեմ: Սա մի քայլ է, որից խուսափել են Օբաման, նրանից առաջ Բուշն ու Քլինթոնը: Դեռևս նախընտրական պայքարի ժամանակ Թրամփը վստահեցրել է, որ «իր վարչակազմի օրոք Միացյալ Նահանգները ճանաչելու է Երուսաղեմը՝ որպես Իսրայելի միակ օրինական մայրաքաղաք»: Ընդհանուր առմամբ, Իսրայելում Թրամփից ակնկալում են լիարժեք աջակցություն իսրայելական դիրքորոշմանը առանց բացառության բոլոր հարցերում:
Երրորդ, սերտ հարաբերություններ են ակնկալվում Թրամփի և Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի միջև՝ ի տարբերություն Օմաբայի և Նեթանյահուի հարաբերությունների, որոնք վերջին 8 տարիների ընթացքում բավական լարված բնույթ են կրել: Սրան գումարվում է նաև այն ակնկալիքը, որ Թրամփը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ երկխոսության օրինակով Մերձավոր Արևելքում աշխատելու է «ուժեղ տղաների» հետ
Առաջին դրական «մեսիջը» Իսրայելում արդեն ստացել են: Նեթանյահուի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ Թրամփը «առաջին իսկ հնարավորության դեպքում» Իսրայելի վարչապետին հրավիրել է Վաշինգթոն: Բայց սա դեռևս չի նշանակում, թե Իսրայելի ակնկալիքներն արդարացված են:
Թրամփի խորհրդականներն արդեն սկսել են ճշգրտումներ մտցնել նրա հայտարարություններում: Մասնավորապես, այլևս խոսք չի գնում միջուկային գործարքը չեղյալ հայտարարելու մասին, նշվում է միայն որոշ հարցեր վերանայելու կամ նորից բանակցելու մասին՝ այն էլ առանց որևէ հստակության: Բացի այդ, միջուկային համաձայնագիրը բազմակողմ գործարք է, որը չեղյալ հայտարարելու համար անհրաժեշտ է ունենալ բոլոր կողմերի համաձայնությունը: Ինչ վերաբերվում է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությանը, ապա այս հարցում ևս հայտարարությունների տոնը մեղմացվել է, այժմ խոսվում է պաղեստինցիների և իսրայելցիների միջև միջնորդության մտադրության մասին:
Ամփոփելով՝ նշենք, որ Թրամփի նախագահության հետ կապված Իսրայելի լավատեսությունը ոչ բոլոր հարցերում է իրատեսական թվում: Կարելի է ակնկալել, որ Թրամփի նախագահությունը կարող է օգնել հաղթահարել ամերիկա-իսրայելական հարաբերություններում վերջին տարիներին առկա լարվածությունը, բայց ակնկալել ամերիկյան դիրքորոշման էական փոփոխություն պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության հարցում այնքան էլ իրատեսական չէ: Իրատեսական չէ նաև ակնկալել միջուկային գործարքի տապալում Թրամփի կողմից, բայց դրա փոխարեն կարող է ավելանալ «անվտանգության խնդիրների լուծման համար Իսրայելին» տրամադրվող օգնությունը:

Is Israel’s Optimism over Trump Realistic?
Donald Trump’s victory in the US presidential elections has led to different responses in different countries, from enthusiasm to disappointment. The news about Trump’s election was accepted with great enthusiasm in Israel. The country expects Trump to raise the level of relations between the US and Israel, overcoming the obstacles that appeared during the period of Democrat Barack Obama's presidency. Moreover, Israel even says that "the era of a Palestinian state is over" after Trump’s victory. What is this optimism conditioned by and is it realistic?
Israel’s enthusiasm has at least several reasons. The first one is, of course, Trump’s Anti-Iranian rhetoric. Even during the election campaign Trump said it is "the worst deal ever negotiated". He promised it would be his "No. 1 priority if elected". Some people claimed Trump would cancel nuclear deal.
Second, Israel is sure Trump will support Jewish settlements policy unlike Obama’s administration that reacts quite tough to these plans, saying they may cause great harm to the solution of the conflict. Moreover, some people think Trump may help legitimize Israel’s demands over the whole Jerusalem, moving the US Embassy from Tel Aviv to Jerusalem. During the presidential campaign Trump said "the United States under his administration will recognize Jerusalem as the only true capital of Israel". In general, Israel expects full support from Trump without exceptions.
Third, it is expected that Trump will maintain close relationship with the Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, unlike difficult relations between Obama and Netanyahu. It is even expected that like the dialogue with Russian President Vladimir Putin Trump will work with "strong boys" in Middle East, among them – Netanyahu.
The first positive "message" Israel has already received. During the phone conversation with Netanyahu Trump invited him to Washington "at the first opportunity". But it does not mean yet Israel’s expectations are justified.
Trump’s policy advisers have already begun making amendments. Particularly, nobody speaks about canceling the nuclear deal. Now they speak about reviewing some issues or renegotiating but without any specificity. Besides, the nuclear agreement is a multilateral deal that needs conformity of all sides in order to be canceled. As for the Palestinian-Israeli conflict, the tone of the statements has been softened, now they speak about the possibility of brokering between the sides.
To sum up, the optimism of Israel over Trump’s presidency does not seem realistic in every issue. Of course, one may expect that Trump’s presidency can help to overcome the difficulties of the relations between the US and Israel that exist today, but it is not realistic to expect a significant change in the American position in case of Palestinian-Israeli conflict. The same way it is not realistic to expect Trump to cancel the nuclear deal, but instead of it the US security assistance to Israel may increase.