Իրատեսակա՞ն է արդյոք Իսրայելի լավատեսությունը Թրամփի հարցում
ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի հաղթանակը տարբեր երկրներում տարբեր արձագանք ի հայտ բերեց՝ ոգևորությունից մինչև հիասթափություն: Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնում Թրամփին տեսնելու գաղափարը մեծ ոգևորությամբ ընդունվեց Իսրայելում, որտեղ ակնկալում են, որ Թրամփի հաղթանակը օգնելու է նոր մակարդակի բարձրացնել հարաբերություններն ԱՄՆ-ի և Իսրայելի միջև՝ հաղթահարելով դեմոկրատ նախագահ Բարաք Օբամայի նախագահության շրջանում ի հայտ եկած դժվարությունները: Իսրայելում անգամ հայտարարում են, որ Թրամփի հաղթանակից հետո «Պաղեստին պետության դարաշրջանը մնաց անցյալում»: Ինչո՞վ է սա պայմանավորված, և իրատեսակա՞ն են արդյոք նման ակնկալիքները:
Իսրայելում տիրող լավատեսությունն առնվազն մի քանի պատճառ ունի: Առաջինն, իհարկե, Թրամփի հակաիրանական հռետորաբանությունն է: Դեռևս նախընտրական պայքարի շրջանում Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի հետ կնքված միջուկային համաձայնագիրը «երբևէ բանակցված ամենավատ գործարքն է»` վստահեցնելով, որ այն դառնալու է իր «No. 1 առաջնահերթությունը»: Եվ սա այն դեպքում, երբ Օբաման և նրա պետքարտուղար Ջոն Քերին սա համարում են «պատմական համաձայնագիր»: Սա հիմք տվեց ոմանց պնդելու, թե նախագահ ընտրվելու պարագայում Թրամփը չեղյալ է հայտարարելու միջուկային գործարքը:
Երկրորդ, Իսրայելում վստահ են, որ Դոնալդ Թրամփն աջակցելու է հրեական բնակավայրերի կառուցման քաղաքականությանը` ի տարբերություն Օբամայի վարչակազմի, որը բավական կոշտ էր արձագանքում հրեական բնակավայրերի կառուցման ծրագրերին` հայտարարելով, որ «նոր բնակավայրերի կառուցումը կարող է խոչընդոտել հակամարտության կարգավորումը»: Ավելին, կարծիք կա, որ Թրամփը կօգնի օրինականացնել Իսրայելի հավակնությունները ողջ Երուսաղեմի նկատմամբ՝ այդ թվում նաև իր դեսպանատունը Թել Ավիվից տեղափոխելով Երուսաղեմ: Սա մի քայլ է, որից խուսափել են Օբաման, նրանից առաջ Բուշն ու Քլինթոնը: Դեռևս նախընտրական պայքարի ժամանակ Թրամփը վստահեցրել է, որ «իր վարչակազմի օրոք Միացյալ Նահանգները ճանաչելու է Երուսաղեմը՝ որպես Իսրայելի միակ օրինական մայրաքաղաք»: Ընդհանուր առմամբ, Իսրայելում Թրամփից ակնկալում են լիարժեք աջակցություն իսրայելական դիրքորոշմանը առանց բացառության բոլոր հարցերում:
Երրորդ, սերտ հարաբերություններ են ակնկալվում Թրամփի և Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի միջև՝ ի տարբերություն Օմաբայի և Նեթանյահուի հարաբերությունների, որոնք վերջին 8 տարիների ընթացքում բավական լարված բնույթ են կրել: Սրան գումարվում է նաև այն ակնկալիքը, որ Թրամփը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ երկխոսության օրինակով Մերձավոր Արևելքում աշխատելու է «ուժեղ տղաների» հետ
Առաջին դրական «մեսիջը» Իսրայելում արդեն ստացել են: Նեթանյահուի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ Թրամփը «առաջին իսկ հնարավորության դեպքում» Իսրայելի վարչապետին հրավիրել է Վաշինգթոն: Բայց սա դեռևս չի նշանակում, թե Իսրայելի ակնկալիքներն արդարացված են:
Թրամփի խորհրդականներն արդեն սկսել են ճշգրտումներ մտցնել նրա հայտարարություններում: Մասնավորապես, այլևս խոսք չի գնում միջուկային գործարքը չեղյալ հայտարարելու մասին, նշվում է միայն որոշ հարցեր վերանայելու կամ նորից բանակցելու մասին՝ այն էլ առանց որևէ հստակության: Բացի այդ, միջուկային համաձայնագիրը բազմակողմ գործարք է, որը չեղյալ հայտարարելու համար անհրաժեշտ է ունենալ բոլոր կողմերի համաձայնությունը: Ինչ վերաբերվում է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությանը, ապա այս հարցում ևս հայտարարությունների տոնը մեղմացվել է, այժմ խոսվում է պաղեստինցիների և իսրայելցիների միջև միջնորդության մտադրության մասին:
Ամփոփելով՝ նշենք, որ Թրամփի նախագահության հետ կապված Իսրայելի լավատեսությունը ոչ բոլոր հարցերում է իրատեսական թվում: Կարելի է ակնկալել, որ Թրամփի նախագահությունը կարող է օգնել հաղթահարել ամերիկա-իսրայելական հարաբերություններում վերջին տարիներին առկա լարվածությունը, բայց ակնկալել ամերիկյան դիրքորոշման էական փոփոխություն պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության հարցում այնքան էլ իրատեսական չէ: Իրատեսական չէ նաև ակնկալել միջուկային գործարքի տապալում Թրամփի կողմից, բայց դրա փոխարեն կարող է ավելանալ «անվտանգության խնդիրների լուծման համար Իսրայելին» տրամադրվող օգնությունը:

Реален ли оптимизм Израиля насчет Трампа?
Разные страны по-разному (от воодушевления до разочарования) отреагировали на победу Дональда Трампа на президентских выборах в США. Новость о президентстве Трампа была принята с воодушевлением в Израиле, где ожидают, что победа Трампа поможет вывести отношения между Израилем и США на новый уровень, преодолевая трудности, которые возникли во время президентства демократа Барака Обамы. В Израиле даже заявляют, что после победы Трампа "эра палестинского государства осталась в прошлом". Чем же обусловлен подобный оптимизм и можно ли говорить о его реалистичности?
Израильский оптимизм обусловлен несколькими факторами. Во-первых, это антииранская риторика Трампа. Еще во время предвыборной гонки Трамп заявил, что "ядерное соглашение с Ираном является самой плохой сделкой, которая когда-либо была достигнута", заверяя, что иранская сделка станет для него "приоритетом No. 1". На этом основании многие стали говорить о том, что в случае победы Трамп отменит ядерную сделку.
Во-вторых, в Израиле уверены, что Трамп поддержит строительство еврейских поселений - в отличие от администрации Обамы, которая довольно резко реагировала на поселенческую политику Израиля, заявляя, что это может помешать разрешению конфликта. Более того, некоторые круги в Израиле ожидают, что Трамп поможет легитимизировать претензии Израиля на весь Иерусалим, в том числе перенеся свое посольство из Тель-Авива в Иерусалим. От этого шага воздерживались Обама, а до него Буш и Клинтон. Еще во время предвыборной гонки Трамп заверил, что "его администрация признает Иерусалим единственной законной столицей Израиля". В целом, в Израиле ожидают от Трампа полной поддержки во всех без исключения вопросах.
В-третьих, ожидается, что отношения между Трампом и премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху будут очень крепкими, в отличие от отношений Обамы и Нетаньяху, которые носили довольно напряженный характер в течение последних 8 лет. К этому прибавляются ожидания, связанные с тем, что на примере сотрудничества с Путиным Трамп улучшит отношения Вашингтона с "сильными парнями" из Ближнего Востока.
Первый позитивный импульс в Израиле уже получили. Во время телефонного разговора с Нетаньяху Трамп пригласил израильского премьер-министра посетить Вашингтон "при первой же возможности". Однако это еще не означает, что ожидания Израиля оправданы.
Политические консультанты Трампа уже начали делать корректировки в его заявлениях. В частности, уже не говорится об отмене ядерной сделки, отмечается только, что некоторые вопросы могут быть пересмотрены, и то без какой-либо конкретности. Помимо этого, ядерное соглашение является многосторонней сделкой, и для того чтобы отменить его, понадобится согласие остальных сторон. Что же касается палестино-израильского конфликта, то и в этом вопросе тон заявлений смягчился, сейчас уже говорится о намерении посредничества между палестинцами и израильтянами.
Суммируя вышесказанное, отметим, что оптимизм Израиля относительно победы Дональда Трампа далеко не всегда кажется реалистичным. Конечно, можно ожидать, что президентство Трампа может помочь преодолеть напряженность американо-израильских отношений в последние годы, но нереалистично ожидать резкой перемены американской позиции в вопросе палестино-израильского конфликта. Нереалистично также ожидать отмены ядерной сделки со стороны Трампа, но вместо этого США могут увеличить размеры финансовой помощи, предоставляемой Израилю для "решения проблем безопасности".