ԵՄ-ն սիրիական կարգավորման բանաձև է փնտրում
Սիրիական հակամարտության մեջ ներգրավված խոշորագույն երկու ուժերի՝ Միացյալ Նահանգների և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների ծայրաստիճան սրման պայմաններում, երբ հետագա համագործակցությունն այլևս անհնար է թվում,  ԵՄ-ն փորձում է գտնել սիրիական հակամարտության կարգավորման բանալին տարածաշրջանային գերտերությունների հետ համագործակցության միջոցով: Բրյուսելում կարծում են, որ տարածաշրջանային «խաղացողների» հետ փոխգործակցությունը հենց այն բանալին է, որը կարող է պայմաններ ստեղծել Սիրիայի ֆիզիկական, քաղաքական և սոցիալական վերակառուցման համար:
ԵՄ-ն սիրիական ճգնաժամի հարցում ելնում է նրանից, որ հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում: Պաշտոնական Բրյուսելը բազմիցս հայտարարել է, որ աջակցում է Սիրիայի միասնականությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանն ու անկախությանը: ԵՄ-ն աջակցում է Սիրիայում և Իրաքում ԻՊ-ի դեմ միջազգային հակաահաբեկչական կոալիցիայի ջանքերին:
ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին հոկտեմբերի վերջին այցելեց Իրան և Սաուդյան Արաբիա: Թեհրանում և Էլ Ռիյադում քննարկումների հիմնական թեման սիրիական ճգնաժամն էր: Ակնկալվում է, որ առաջիկայում ԵՄ բարձր հանձնակատարը կայցելի նաև Թուրքիա և Կատար, որոնք ևս սիրիական հակամարտության մեջ ներգրավված հիմնական ուժերից են: Սա Մոգերինիի մերձավորարևելյան ուղևորության հիմնական երթուղին է:
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ հանդիպման ժամանակ Մոգերինին ընդգծել է, որ «ԵՄ-ն զգում է Իրանի կարիքը տարածաշրջանային խնդիրների լուծման համար»: Սաուդական թագավորի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է «տարածաշրջանային համաձայնության համար համապատասխան պայմանների ստեղծումը»:
ԵՄ ակտիվությունն այս ուղղությամբ ամենևին էլ պատահական չէ: Մերձավորարևելյան ճգնաժամերից ամենաշատ տուժողներից մեկը հենց Եվրամիությունն է: Փախստականների հոսքն ու ահաբեկչությունն այսօր ԵՄ գլխավոր խնդիրներից են: Մոգերինիի մերձավորարևելյան ուղևորությունը ցույց է տալիս, որ ԵՄ-ն գիտակցում է տարածաշրջանային երկրների դերակատարությունը սիրիական հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Չի բացառվում, որ ԵՄ ջանքերը կարող են որոշակի արդյունք արձանագրել, այդ թվում նաև այն պատճառով, որ սիրիական ճգնաժամը չի կարող կարգավորվել առանց հակամարտության բոլոր «խաղացողների» ներգրավման: Բայց, միևնույն ժամանակ, տարածաշրջանային գերտերությունների հետ համագործակցությունն անգամ չի կարող ապահովել հակամարտության լուծումը, քանի դեռ երկու գլխավոր ուժերի՝ ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի միջև համաձայնություն ձեռք չի բերվել առանցքային հարցերի շուրջ, որոնցից ամենախնդրահարույցն այս պահին ահաբեկիչների և ընդդիմադիրների տարանջատումն է: Հետևաբար, ԵՄ գործողությունները կարող են միայն բարենպաստ ֆոն ապահովել ռուս-ամերիկյան հնարավոր գործարքի կայացման համար:

Евросоюз ищет ключ к урегулированию сирийского кризиса
В условиях эскалации напряженности между США и Россией в Сирии, когда дальнейшее сотрудничество кажется невозможным, Евросоюз пытается найти ключ к урегулированию сирийского кризиса посредством сотрудничества с региональными державами. Брюссель считает, что сотрудничество с региональными державами – именно тот ключ, который позволит создать условия для физического, политического и социального восстановления Сирии.
ЕС исходит из того, что у кризиса в Сирии нет военного решения. Официальный Брюссель неоднократно заявлял, что поддерживает единство, суверенитет, территориальную целостность и независимость Сирии.
Вице-президент Европейской комиссии, Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини в конце октября посетила Иран и Саудовскую Аравию. В Тегеране и в Эль Рияде главной темой обсуждений был сирийский кризис. Ожидается, что Верховный представитель ЕС посетит также Турцию и Катар, которые также являются ключевыми игроками сирийского кризиса. Это основной маршрут ближневосточного турне Могерини.
Во время встречи с президентом Ирана Хасаном Роухани Могерини отметила, что "ЕС нуждается в Иране для решения региональных проблем". На встрече с саудовским королем обсуждалось "создание необходимых условий для достижения регионального соглашения".
Активизация Евросоюза в этом направлении не является случайной. ЕС больше всех пострадал в результате ближневосточных конфликтов. Миграция и терроризм сегодня являются одной из основных проблем ЕС.
Не исключено, что усилия ЕС могут достичь определенных результатов в том числе потому, что сирийской кризис не может быть разрешен без вовлечения всех игроков конфликта. Но в то же время даже сотрудничество с региональными державами не может обеспечить решение конфликта до тех пор, пока США и Россия – два ключевых игрока конфликта - не пришли к согласию по основным проблемным вопросам. Соответственно, действия Евросоюза могут только обеспечить благоприятный фон для возможной российско-американской сделки.