ԵՄ-ն սիրիական կարգավորման բանաձև է փնտրում
Սիրիական հակամարտության մեջ ներգրավված խոշորագույն երկու ուժերի՝ Միացյալ Նահանգների և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների ծայրաստիճան սրման պայմաններում, երբ հետագա համագործակցությունն այլևս անհնար է թվում,  ԵՄ-ն փորձում է գտնել սիրիական հակամարտության կարգավորման բանալին տարածաշրջանային գերտերությունների հետ համագործակցության միջոցով: Բրյուսելում կարծում են, որ տարածաշրջանային «խաղացողների» հետ փոխգործակցությունը հենց այն բանալին է, որը կարող է պայմաններ ստեղծել Սիրիայի ֆիզիկական, քաղաքական և սոցիալական վերակառուցման համար:
ԵՄ-ն սիրիական ճգնաժամի հարցում ելնում է նրանից, որ հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում: Պաշտոնական Բրյուսելը բազմիցս հայտարարել է, որ աջակցում է Սիրիայի միասնականությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանն ու անկախությանը: ԵՄ-ն աջակցում է Սիրիայում և Իրաքում ԻՊ-ի դեմ միջազգային հակաահաբեկչական կոալիցիայի ջանքերին:
ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին հոկտեմբերի վերջին այցելեց Իրան և Սաուդյան Արաբիա: Թեհրանում և Էլ Ռիյադում քննարկումների հիմնական թեման սիրիական ճգնաժամն էր: Ակնկալվում է, որ առաջիկայում ԵՄ բարձր հանձնակատարը կայցելի նաև Թուրքիա և Կատար, որոնք ևս սիրիական հակամարտության մեջ ներգրավված հիմնական ուժերից են: Սա Մոգերինիի մերձավորարևելյան ուղևորության հիմնական երթուղին է:
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ հանդիպման ժամանակ Մոգերինին ընդգծել է, որ «ԵՄ-ն զգում է Իրանի կարիքը տարածաշրջանային խնդիրների լուծման համար»: Սաուդական թագավորի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է «տարածաշրջանային համաձայնության համար համապատասխան պայմանների ստեղծումը»:
ԵՄ ակտիվությունն այս ուղղությամբ ամենևին էլ պատահական չէ: Մերձավորարևելյան ճգնաժամերից ամենաշատ տուժողներից մեկը հենց Եվրամիությունն է: Փախստականների հոսքն ու ահաբեկչությունն այսօր ԵՄ գլխավոր խնդիրներից են: Մոգերինիի մերձավորարևելյան ուղևորությունը ցույց է տալիս, որ ԵՄ-ն գիտակցում է տարածաշրջանային երկրների դերակատարությունը սիրիական հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Չի բացառվում, որ ԵՄ ջանքերը կարող են որոշակի արդյունք արձանագրել, այդ թվում նաև այն պատճառով, որ սիրիական ճգնաժամը չի կարող կարգավորվել առանց հակամարտության բոլոր «խաղացողների» ներգրավման: Բայց, միևնույն ժամանակ, տարածաշրջանային գերտերությունների հետ համագործակցությունն անգամ չի կարող ապահովել հակամարտության լուծումը, քանի դեռ երկու գլխավոր ուժերի՝ ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի միջև համաձայնություն ձեռք չի բերվել առանցքային հարցերի շուրջ, որոնցից ամենախնդրահարույցն այս պահին ահաբեկիչների և ընդդիմադիրների տարանջատումն է: Հետևաբար, ԵՄ գործողությունները կարող են միայն բարենպաստ ֆոն ապահովել ռուս-ամերիկյան հնարավոր գործարքի կայացման համար:

EU Tries to Find the Key for Syrian Crisis Settlement
Amid escalating tensions between the two major powers involved in the Syrian crisis – the US and Russia, when further cooperation between them seems impossible, the European Union tries to find the key for the Syrian Crisis settlement in cooperation with the regional powers. Brussels says "the EU can help in creating the conditions for peace in Syria, working with key regional powers". "The cooperation with regional players is key to create the conditions for the physical, political and social reconstruction of Syria after the conflict," europa.eu informs.
The EU firmly believes that there can be no military solution to the conflict. The official Brussels has repeatedly stated that it "reiterates its commitment to the unity, sovereignty, territorial integrity and independence of the Syrian state". The EU continues support the efforts of the Global Coalition to counter "Islamic State" in Syria and Iraq.
Federica Mogherini, the EU's diplomatic chief visited Iran and Saudi Arabia at the end of October. The main topic of discussions in Tehran and Riyadh was the Syrian conflict. It is expected that Mogherini will visit Turkey and Qatar that are also among the major "players" of the crisis. This is the main route of Mogerini’s trip to the Middle East.
During the meeting with the Iranian President Hassan Rouhani the EU's diplomatic chief stressed that the EU "needed the cooperation of Iran, a key power, to solve the region's problems," DW reports. During the meeting with the Saudi King Salman the sides "discussed how to create space for a regional agreement on the future of Syria."
The European Union’s activity in this direction is not accidental. The EU is one of the main sides that mostly suffered from the conflicts of the Middle East. Migration and terrorism are EU's main challenges today. Mogherini’s Middle East trip indicates that the EU acknowledges the role of regional countries in the process of settlement of the Syrian conflict.
It is not excluded that EU efforts can achieve certain results also because of the fact that the Syrian conflict cannot be solved without the involvement of all the "players." But at the same time even the cooperation between the regional powers cannot provide the settlement of the conflict until the main powers – the US and Russia have not reached agreement over the problematic issues, among them is the separation of terrorists and the opposition forces. Thus, the efforts of the European Union may just provide a favorable ground for Russian-American deal-making.