«Ղարաբաղ. թաքնված գանձ»-ը՝ Բրյուսելում
Նոյեմբերի 17-ին Բրյուսելի ամենահայտնի "Տուր ըն Թեքսի" ցուցասրահում կայացել է Արցախի զբոսաշրջությանը նվիրված ցուցահանդեսի բացման արարաղությունը:
Բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՅ Դաշնակցության Հայ Դատի հանձնախմբի Եվրոպայի գրասենյակի պատասխանատու Կասպար Կարապետյանը, Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, Եվրոխորհրդարանի մի շարք պատգամավորներ:
Ցուցահանդեսում գործում էր նաև զբոսաշրջային տաղավար, որտեղ ներկաներին բաժանվում էր Արցախի զբոսաշրջության մասին պատմող գրականություն, ֆիլմերով սկավառակներ, քարտեզներ և այլն: Ցուցահանդեսի շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև հանդիպում բելգիական որոշ զբոսաշրջային ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, ովքեր հետաքրքրված էին Արցախի զբոսաշրջային ներուժով:
ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Բրյուսելում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչը մի շարք հանդիպումներ են ունեցել ցուցահանդեսի մասնակից բարձրաստիճան հյուրերի հետ:
25 տեղեկատվական պաստառներից բաղկացած ցուցահանդեսը ներկայացնում է Արցախի զբոսաշրջության ներուժը՝ պատմամշակութային ժառանգությունը, խոհանոցը, գյուղական կյանքը, մշակութային իրադարձությունները և այլն: Հանրության համար ցուցահանդեսը բաց է լինելու 3 օր՝ մինչև նոյեմբերի 19-ը ներառյալ:
Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է ԼՂՀ ԱԳՆ, ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ՀՅԴ Հայ Դատի Հանձնախմբի Եվրոպայի գրասենյակի համատեղ ջանքերով:

"Карабах- затаенное сокровище" - в сердце Европы
В Брюсселе, европейской столице и в самом сердце Европы, с 17 по 19 ноября будет функционировать фотовыставка "Карабах- затаенное сокровище". Открытие выставки состоялось вчера вечером - в одном из лучших выставочных залов Брюсселя.
По словам замминистра экономики НКР Сергея Шахвердяна, на открытии выставки присутствовали представители парламентских кругов, общественности и специалисты сферы туризма Бельгии и Евросоюза. Была проведена презентация туристических ресурсов Арцаха, вызвавшая большой интерес присутствовавших, было также организовано традиционное карабахское угощение.
Мероприятие было организовано совместными усилиями Европейского офиса Армянского Национального Совета АРФ Дашнакцутюн, МИД и министерства экономики НКР, представители которых приняли активное участие в проведении церемонии открытия.
Выставка продлится до 19 ноября.
Напомним: цель выставки - показать Европе, что Карабах – не только конфликт, но и молодая республика с наследием, идущим из глубины веков, которая сегодня строит демократическую страну и свое будущее.