Բնական է լինել Արցախում և պայքարել Արցախի բնակչության հետ միասին. այսօր Մոնթե Մելքոնյանը կդառնար 60 տարեկան
MediaMag
«Ես Միացյալ Նահանգներից եկած հայ եմ և այստեղ պայքարում եմ նույն պատճառով, ինչի համար պայքարում են մնացյալ բոլորը։ Ես հայ եմ, այս հայրենիքը պատկանում է ինձ նույնքան, որքան որևէ ուրիշ հայի։ Կարծում եմ՝ իմ հայրենիքի այս կտորի պաշտպանության համար նաև կրում եմ նույնքան պատասխանատվություն, որքան ցանկացած հայ։ Հետևաբար բնական է լինել այստեղ և պայքարել Արցախի բնակչության հետ միասին»,-  ասում էր Արցախյան ազատամարտի հերոս Մոնթե Մելքոնյանը:
Այսօր ՀՀ ազգային հերոս Մոնթե Չարլզի Մելքոնյանը (Ավոն) կդառնար 60 տարեկան:
Մոնթե Չարլզի Մելքոնյանը ծնվել է 1957թ-ի նոյեմբերի 25-ին, ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիա նահանգի Ֆրեզնո քաղաքից ոչ հեռու՝ Վայսեյլի ավանում։
Արցախի ազատագրման պատերազմը սկսվելուց հետո, թողնելով գիտական գործունեությունը, մեկնում է Արցախ՝ մասնակցելու մարտական գործողություններին։ Մարտում նրա  խիզախությունները շատ արագ նկատելի են դառնում և 1992 թվականի հունվարին Մոնթեին հանձնարարվում է Մարտունու շրջանի ինքնապաշտպանության ուժերի հրամանատարի պարտականությունները։
Նրա ղեկավարած ամենապատասխանատու և փայլուն գործողություններից մեկն Օմարի լեռնանցքի ազատագրումն  էր, ուր մեկ անգամ ևս փայլեց Մոնթե հրամանատարի, զորավարի տաղանդը։ Մոնթեն համոզված էր, որ  մարտում պետք էր գնալ խելահեղ քայլի և այն, որը խելամիտ մարդը չէր անի, նա անում էր։
1993թ. հունիսի 12-ին, Աղդամի կրակակետերի ոչնչացման լայնածավալ գործողություններից հետո, Մարտունու պաշտպանական շրջանի հրամանատար Մոնթե Մելքոնյանը զինակիցների հետ իջնում էր հրամանատարական բարձունքից՝ անձամբ ստուգելու իրավիճակը և դիրքավորելու իր մարտիկներին։ Աղդամի մերձակա Մարզիլի գյուղի ծայրին անսպասելի հանդիպում է հակառակորդի ԲՄՊ-1 զրահամեքենային։
Մեքենայից իջնելով և դիրքավորվելով՝ Մոնթեն կրակահերթ է բացում, սակայն  առճակատ անհավասար մարտում զրահամեքենայից արձակած հրթիռի բեկորից զոհվում է։
Մոնթե Մելքոնյանը հետմահու արժանացել է Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների Ազգային հերոսի կոչման։ Հայաստանում և Արցախում նրա անունով կան դպրոցներ, զորամասեր։ Այս տարի Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում տեղի ունեցավ Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի և Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան 60-ամյակի կապակցությամբ`հրամանատարի արձանի բացման արարողությունը: Ամբողջությամբ նորակառույց վարժարանը համապատասխանում է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին:
Վերջում մնում է ուղղակի հիշել հերոսի խոսքերը. «Եթե կորցնենք Արցախը, մենք կշրջենք հայ ժողովրդի պատմության վերջին էջը…»:

"Не тосты поднимайте за мое здоровье, а продолжите мое дело!" - сегодня Монтэ Мелконяну исполнилось бы 60 лет
MediaMag
25 ноября – день рождения одного из величайших сынов армянского народа, национального героя Армении Монтэ Мелконяна. Сегодня ему исполнилось бы 60 лет. "Монте был патриотом и армянином с большой буквы", – говорит основатель Группы особого назначения Вова Варданов.
"Если бы мы не напоминали ему о том, что у него день рождения, он бы и не вспомнил", – говорит соратник Монтэ Овсеп Акопян.
Близкий друг и соратник Монтэ Мелконяна Ваге Шахмурадян рассказывает, что в феврале 1993 года во время беседы с жителями Мартунинского района они узнали, что жители организовали сбор средств на установление памятника Монтэ Мелконяну. И, когда об этом узнал сам Монтэ, очень сильно разозлился, отметив, что карабахский вопрос гораздо важнее. Одна из цитат Монте - "Не тосты поднимайте за мое здоровье, а продолжите мое дело!"...
Монтэ Мелконян родился 25 ноября 1957 года в городе Висалия (штат Калифорния, США) в спасшейся от Геноцида армянской семье. Окончил университет Беркли по специальности "Археология и история Азии". Владел восемью языками, постоянно боролся за права армян, признание Геноцида армян и Ай Дат.
Когда началась карабахская освободительная борьба, Монтэ под псевдонимом Аво в 1991 году отправляется в Карабах и формирует небольшой отряд. В 1992 году он назначается начальником штаба Мартунинского района.
12 июня 1993 года он с четырьмя бойцами выехал в село Марзили. Там Монтэ и его солдаты неожиданно столкнулись с БМП азербайджанских воинских формирований. Завязался бой, в котором в результате ранения в голову погибает Монтэ Мелконян и его товарищ Сарибек.
Монтэ Мелконян считается одним из наиболее ярких, талантливых и опытных армянских командиров времен карабахской войны. Посмертно удостоен высшего звания НКР "Герой Арцаха" и ордена " Золотой Орел". Имя Монтэ Мелконяна присвоено воинской части ВС Армении, университету и школе в Ереване.
И сегодня, в день 60-летия Героя, стоит вспомнить слова Монтэ: "Если мы потеряем Арцах, мы перелистаем последнюю страницу истории армянского народа"...