Բնական է լինել Արցախում և պայքարել Արցախի բնակչության հետ միասին. այսօր Մոնթե Մելքոնյանը կդառնար 60 տարեկան
MediaMag
«Ես Միացյալ Նահանգներից եկած հայ եմ և այստեղ պայքարում եմ նույն պատճառով, ինչի համար պայքարում են մնացյալ բոլորը։ Ես հայ եմ, այս հայրենիքը պատկանում է ինձ նույնքան, որքան որևէ ուրիշ հայի։ Կարծում եմ՝ իմ հայրենիքի այս կտորի պաշտպանության համար նաև կրում եմ նույնքան պատասխանատվություն, որքան ցանկացած հայ։ Հետևաբար բնական է լինել այստեղ և պայքարել Արցախի բնակչության հետ միասին»,-  ասում էր Արցախյան ազատամարտի հերոս Մոնթե Մելքոնյանը:
Այսօր ՀՀ ազգային հերոս Մոնթե Չարլզի Մելքոնյանը (Ավոն) կդառնար 60 տարեկան:
Մոնթե Չարլզի Մելքոնյանը ծնվել է 1957թ-ի նոյեմբերի 25-ին, ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիա նահանգի Ֆրեզնո քաղաքից ոչ հեռու՝ Վայսեյլի ավանում։
Արցախի ազատագրման պատերազմը սկսվելուց հետո, թողնելով գիտական գործունեությունը, մեկնում է Արցախ՝ մասնակցելու մարտական գործողություններին։ Մարտում նրա  խիզախությունները շատ արագ նկատելի են դառնում և 1992 թվականի հունվարին Մոնթեին հանձնարարվում է Մարտունու շրջանի ինքնապաշտպանության ուժերի հրամանատարի պարտականությունները։
Նրա ղեկավարած ամենապատասխանատու և փայլուն գործողություններից մեկն Օմարի լեռնանցքի ազատագրումն  էր, ուր մեկ անգամ ևս փայլեց Մոնթե հրամանատարի, զորավարի տաղանդը։ Մոնթեն համոզված էր, որ  մարտում պետք էր գնալ խելահեղ քայլի և այն, որը խելամիտ մարդը չէր անի, նա անում էր։
1993թ. հունիսի 12-ին, Աղդամի կրակակետերի ոչնչացման լայնածավալ գործողություններից հետո, Մարտունու պաշտպանական շրջանի հրամանատար Մոնթե Մելքոնյանը զինակիցների հետ իջնում էր հրամանատարական բարձունքից՝ անձամբ ստուգելու իրավիճակը և դիրքավորելու իր մարտիկներին։ Աղդամի մերձակա Մարզիլի գյուղի ծայրին անսպասելի հանդիպում է հակառակորդի ԲՄՊ-1 զրահամեքենային։
Մեքենայից իջնելով և դիրքավորվելով՝ Մոնթեն կրակահերթ է բացում, սակայն  առճակատ անհավասար մարտում զրահամեքենայից արձակած հրթիռի բեկորից զոհվում է։
Մոնթե Մելքոնյանը հետմահու արժանացել է Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների Ազգային հերոսի կոչման։ Հայաստանում և Արցախում նրա անունով կան դպրոցներ, զորամասեր։ Այս տարի Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում տեղի ունեցավ Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի և Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան 60-ամյակի կապակցությամբ`հրամանատարի արձանի բացման արարողությունը: Ամբողջությամբ նորակառույց վարժարանը համապատասխանում է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին:
Վերջում մնում է ուղղակի հիշել հերոսի խոսքերը. «Եթե կորցնենք Արցախը, մենք կշրջենք հայ ժողովրդի պատմության վերջին էջը…»:

It Is Natural to Be in Artsakh and Struggle along with the People of Artsakh: Today Hero Monte Melkonyan Turns 60
MediaMag
"I am Armenian who came from the United States and here I struggle for the same aim as all the rest. I am an Armenian; this homeland belongs to me as much as it belongs to any other Armenian. I think I share the same responsibility for the defense of this piece of land as any other Armenian does. Consequently, it is natural to be here and to struggle along with the people of Artsakh," used to say the hero of Artsakh liberation war Monte Melkonian.
Today the hero of the Armenian nation Monte Melkonyan son of Charlz would turn 60.
Monte Melkonyan was born on November 25, in 1957 in the city of Visalia not far from the city of Frezno, in the US State of California.
After the liberation war of Artsakh started, he gave up his academic career and left for Artsakh to participate in the military operations.  In the battlefield his courage was very quickly noticed and in January of 1992 he was appointed the commander of Martuni region defense forces.
The liberation of Omar Pass was one of his most responsible and brilliant operations, where the talent of Monte commander was once more demonstrated. Monte was convinced that a battle demands crazy actions, the ones that a reasonable person would not do, but he did.
On June 12, 1993, after wide scale operations of neutralizing weapon displacements, the commander of Martuni region Monte Melkonian was going down from the commanding heights to personally check the situation and position of his fighters. In the Marzili village near Aghdam they unexpectedly met armored infantry fighting vehicles of the opponent.
Going out of the car and positioning himself, Monte started to fire.  However, he was killed in an unequal battle by a rocket fired from a vehicle of the opponent.
Monte Melkonian got the tile of the hero of the republics of Armenian and Artsakh. After his name are schools, military units in Armenia and Artsakh.
This year in Dilijan town of Tavush region of the Republic of Armenia, the official opening ceremony of the military school after Monte Melkonyan and the hero's statue on the his 60th anniversary took place. The newly built school corresponds to the highest international standards.
At the end, we should just remember the famous words of the hero: "Losing Artsakh would close last chapter in our history."