Հունական և թուրքական Կիպրոսի առաջնորդներին խիզախություն է պետք «վերջնախաղին» հասնելու համար. Ահմեթ Սյոզեն (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Արևելամիջերկրական համալսարանի Միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի անդամ, Կիպրական քաղաքական կենտրոնի ղեկավար, դոկտոր, պրոֆեսոր Ահմեթ Սյոզենի հետ Կիպրական խնդրի շուրջ բանակցությունների տապալման պատճառների և հետագա հնարավոր զարգացումների վերաբերյալ:
Միջազգային հանրությունը լուրջ ակնկալիքներ ուներ Կիպրական խնդրի կարգավորման շուրջ Շվեյցարիայում ընթացող բանակցություններից: Որո՞նք են բանակցությունների ձախողման հիմնական պատճառները:
- Առաջին հերթին նշենք, որ սա ամբողջ բանակցային գործընթացի տապալումը չէ: Մոնթ-Պելերինում (Շվեյցարիա) տապալվեցին մասնավորապես կիպրական հիմնախնդրի տարածքային ասպեկտների շուրջ բանակցությունները: Իմ կարծիքով հիմնական պատճառը, որ դրանք տապալվեցին, Կիպրական խնդրի վերաբերյալ վերջնական որոշում ընդունելու հստակ քաղաքական կամքի բացակայությունն է ղեկավարության մոտ: Ես ի նկատի ունեմ, որ մենք Կիպրական խնդրում հիմա այն կետում ենք, որ առաջնորդներից պահանջվում է ընդունել խիզախ որոշումներ «տուր և վերցրու» գործընթացի տեսանկյունից: Թվում է, թե ղեկավարության մոտ հաջորդ քայլը կատարելու քաղաքական կամքի կամ քաղաքական խիզախության պակաս կա: Այդ քայլի ձեռնարկումը կնշանակի Կիպրական խնդիրը տանել «վերջնախաղի», տերմին, որն օգտագործում է ՄԱԿ-ը:
Դա կլինի կիպրական խնդրի վերջնական փուլը, երբ, ինչպես մենք անվանում ենք, երաշխավոր ուժերը կփորձեն լուծել վերջին խնդիրները՝ անվտանգությունն և երաշխիքները (Միացյալ Թագավորությունը, Թուրքիան և Հունաստանը միասին պետք է հանդես գան որպես երաշխավոր ուժ՝ մնացյալ հարցերը լուծելու համար):
Մինչ այժմ թուրքական և հունական Կիպրոսների առաջնորդները փորձում էին լուծել ներքին խնդիրներ, և նրանք համաձայնության էին հասել խնդիրների մեծ մասի շուրջ: Չկարգավորված որոշ խնդիրներ կան, որոնք վճռորոշ նշանակություն ունեն, և դրանց կարգավորման համար առաջնորդներին պետք է «տուր և վերցրու» գործընթաց: Օրինակ՝ թուրքական Կիպրոսի առաջնորդը պետք է հանձնի տարածքի մի մաս, մինչդեռ հունական Կիպրոսի առաջնորդը պետք է ճանաչի թուրքական Կիպրոսի քաղաքական հավասարությունը:
- Ինչո՞վ էին այս բանակցությունները տարբերվում մյուսներից: Ո՞րն էր պատճառը, որը դրանց հաջողությունն այսքան մոտ էր դարձել:
- Մինչ այժմ, կարծում եմ, Կիպրոսի երկու առաջնորդները շատ քայլեր են կատարել բոլոր հարցերում առաջընթացի համար: Նրանք քննարկել են գրեթե բոլոր հարցերը, ինչը նախկինում այդպես չէր, քանի որ անվտանգության երաշխիքները և տարածքային հարցերն այդքան էլ շատ չեն քննարկվել: Նախորդ բանակցությունների համեմատ տարբերություններից մեկն այն է, որ այս անգամ գործընթացն իսկապես կիպրական էր, այսինքն՝ չկային արտաքին դերակատարներ՝ բացի հույն և թուրք կիպրացիներից, ովքեր ուղղակիորեն ներառվել են կիպրական բանակցություններին: Այսինքն՝ բոլոր համաձայնությունները, որոնք ձեռք են բերվել, ձեռք են բերվել երկու առաջնորդների կողմից: Նույնիսկ հայտարարությունները հավանության են արժանացել նրանց կողմից՝ ստորակետից մինչև վերջնական ավարտ: Այսպես, օրինակ, ՄԱԿ-ի ներգրավվածությունը նվազագույնն էր: ՄԱԿ-ի գրասենյակն ուղղակի նպաստել է բանակցություններին, նրանք որևէ բանի հավանություն չեն տվել, ինչպես որ նախկինում էր: Օրինակ՝ 2004 թվականին ՄԱԿ-ը խաղում էր «արբիտրի» դեր և լրացնում էր այն բացը, որը կողմերը չէին կարողանում լրացնել:
- Կողմերը կկարողանա՞ն ուղիներ գտնել այս փակուղուց դուրս գալու համար, և դրա նախապայմանները որո՞նք են:
- Թո՛ւյլ տվեք սկսել հարցի վերջին հատվածից: Նախապայմանները երկխոսություն սկսելն է կրկին առանց նախապայմանների: Եթե երկու կողմերը պնդեն նախապայմանների վրա, նրանք իսկապես չեն կարող հետ վերադառնալ բանակցություններին: Բացի այդ՝ հարկավոր է նաև նոր ճանապարհային քարտեզ: Առաջնորդներն ուղղակի չեն կարող անվերջանալի բանակցություններ վարել առանց ժամանակային շրջանակների կամ ճանապարհային քարտեզի: Երկու առաջնորդները պետք է առաջին հերթին պայմանավորվեն ճանապարհային քարտեզի շուրջ, որում կլինեն նրանց ապագա քայլերը, և նրանք մինչև վերջ կկատարեն դրանք: Այսպիսով՝ պետք է լինի հստակ ճանապարհային քարտեզ, որը նրանք կընդունեն մինչև բովանդակային բանակցություններին անցնելը:
Այժմ վերադառնանք հարցի առաջին մասին: Կարծում եմ՝ բոլորը, այդ թվում նաև հույն կիպրացիները, թուրք կիպրացիները, ՄԱԿ-ի գրասենյակը, որը նպաստում է բանակցություններին, շատ ժամանակ և ջանք են ներդրել վերջին 18 ամիսներին, որ բանակցությունների վերջին այս փուլը սկսվի: Ուղղակի հիմարություն և անմտություն կլինի այսքան շատ ջանքերը ջուրը գցել: Անհրաժեշտ է, որ երկու առաջնորդներն ուշքի գան: Թուրքիան և Հունաստանը՝ որպես երաշխավոր ուժ, նույնպես պետք է շփումներ սկսեն նրանց երկուսի միջև, ոգևորեն թուրքական և հունական Կիպրոսների ղեկավարությանը սկսել գործընթաց, որը կհանգեցնի «վերջնախաղի»:

Лидерам турецкой и греческой частей Кипра не хватает мужества (эксклюзив)
профессор политологии и международных отношений Восточного средиземноморского университета на Северном Кипре, директор Центра политики Кипра
- У международного сообщества были серьезные ожидания от последних переговоров по урегулированию кипрской проблемы в Швейцарии. Каковы основные причины провала переговоров?
- Прежде всего, отметим, что это не провал мирного процесса. В Мон-Пелерин, в частности, провалились переговоры о территориальных аспектах кипрской проблемы. Я думаю, что главная причина, почему они провалились, - отсутствие четкой политической воли руководства для принятия окончательного решения относительно кипрской проблемы. Я имею в виду, что мы сейчас находимся на той точке урегулирования кипрского вопроса, когда лидеры должны принимать смелые решения с точки зрения процесса "отдавать и брать". Мне кажется, существует недостаток политической воли или недостаток мужества политических лидеров сделать следующий шаг. Этот шаг будет означать "довести  кипрскую проблему до эндшпиля" -термин, используемый ООН.
Это будет заключительный этап кипрской проблемы, когда, как мы их называем, "гаранты" попытаются решить проблемы безопасности и гарантий (Соединенное Королевство, Турция и Греция вместе должны выступить в качестве гаранта, чтобы разрешить оставшиеся вопросы).
До сих пор лидеры турецкой и греческой общин Кипра пытались решить внутренние проблемы, и они достигли соглашения по большинству вопросов. Есть некоторые нерешенные вопросы, которые имеют решающее значение, и для их урегулирования лидерам нужен процесс, как я сказал, в процессе "отдавать и брать". Например, лидер киприотов-турок должен передать часть территории греческим коллегам, в то время как лидер греков-киприотов должен признать политическое равенство турецкого Кипра.
- Чем последние переговоры отличались от предыдущих? Почему казалось, что их успех был близко?
- До сих пор два кипрских лидера предпринимали много шагов, чтобы добиться прогресса во всех сферах. Они обсудили практически все вопросы, которые ранее не очень-то обсуждались -такие, как гарантии безопасности и территориальные вопросы. Еще одна разница с предыдущими переговорами заключалась в том, что процесс был действительно "кипрский" - то есть не было "легионеров": непосредственное участие в переговорах по Кипру принимали греческие и турецкие киприоты. Это означает, что все соглашения, которые были достигнуты, достигнуты  двумя лидерами. Даже заявления были одобрены ими - от запятой до конца каждого предложения. Например, вовлечение ООН было минимальным. Офис ООН только способствовал проведению переговоров, они ничего не одобряли - в отличие от того, как это делалось раньше. Например, в 2004 году Организация Объединенных Наций играла роль арбитра, и они заполняли пробелы, которые стороны не  в состоянии были заполнить.
- Смогут ли стороны найти способы, чтобы выйти из создавшегося тупика, какие есть предусловия для этого?
- Позвольте мне начать с последней части вопроса. Предусловием является начать диалог без предварительных условий. Если обе стороны настаивают на предусловиях, они на самом деле не в состоянии вернуться к переговорам. Кроме того, нужна новая дорожная карта. Лидеры не могут просто вести бесконечные переговоры без временных рамок или дорожной карты. Оба лидера должны сначала договориться о дорожной карте, в которой будут обозначены их следующие шаги, и они будут соблюдать их до конца. Таким образом, должна иметься четкая дорожная карта, которую они примут, прежде чем приступят к предметным переговорам.
Теперь вернемся к первой половине вопроса. Думаю, что все, в том числе греки-киприоты, турки-киприоты, офис ООН, который способствует переговорам, вложили так много времени и усилий в течение последних 18 месяцев, чтобы начать этот последний раунд переговоров, что просто будет просто глупо бросить эти усилия в воду. Необходимо, чтобы лидеры пришли в себя. А Турция и Греция - как гаранты - должны способствовать контактам между всеми конфликтующими и поощрить лидеров турецкой и греческой частей Кипра начать процесс, который действительно приведет к "эндшпилю"...