Ֆրանսուա Ֆիյոն. Նախագահի հանրապետական թեկնածուի կապը ռուսների և հայերի հետ
Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Ֆրանսուա Ֆիյոնը հաղթանակ է տարել աջերի և կենտրոնամետների փրայմերիզի երկրորդ փուլում և կառաջադրվի 2017 թվականի գարնանը կայանալիք նախագահական ընտրություններում:
Սոցիալական և տնտեսական առումով Ֆիյոնի հայացքները գրեթե նման են իր մրցակիցների դիրքորոշումներին, սակայն արտաքին քաղաքականության առումով նախկին վարչապետին համարում են «ամենառուսամետ թեկնածուն»։
Խոսելով Ռուսաստանի նկատմամբ ներկայումս վարվող քաղաքականության արմատական վերանայման անհրաժեշտության մասին՝ Ֆրանսուա Ֆիյոնն ասել է, որ անհրաժեշտ է դրանք հնարավորինս շուտ չեղարկել: Նրա կարծիքով` Արևմուտքի պատժամիջոցային քաղաքականությունը տապալվել է՝ չտալով ոչինչ, բացի եվրոպացի գյուղացիների սնանկացումից։
«Ռուսաստանի նկատմամբ Օլանդի վարած քաղաքականությունն, իմ կարծիքով, աբսուրդային է: Ռուսաստանը կարող է խիստ վտանգավոր դառնալ, եթե նրա հետ շարունակեն վարվել այնպես, ինչպես հիմա»,- ասել է Ֆիյոնը՝ հավելելով,- «Այժմ Մոսկվային ստիպում են ավելի կոշտ դիրքերից հանդես գալ: Դա վտանգավոր է՝ հաշվի առնելով, որ խոսքը վերաբերում է աշխարհի ամենամեծ երկրին, որտեղ մեծ քանակությամբ միջուկային զենք կա»:
Ֆրանսուա Ֆիյոնը հայտարարել է, որ նախագահ դառնալու դեպքում կարգավորելու է հարաբերութունները Մոսկվայի հետ՝ առանց ԱՄՆ համաձայնությանը սպասելու:
Ուշագրավ է, որ Ֆիյոնի քննադատներն ու ընդդիմախոսները նրան անվանում են «Պուտինի դրածո»՝ նկատի ունենալով նրա բավական ջերմ անձնական հարաբերությունները Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Հետաքրքիր է, որ այդ փաստը Կրեմլում անգամ չեն էլ թաքցնում: Օրերս ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը խոստովանել է, որ Վլադիմիր Պուտինին ու Ֆրանսուա Ֆիյոնը ջերմ հարաբերություններ ունեն դեռևս այն ժամանակվանից, երբ Պուտինը Ռուսաստանի վարչապետ էր:
Ինչ վերաբերում է հայերի հետ Ֆիյոնի կապին, ապա Nouvelles d'Armеnie պարբերականը Ֆրանսիայի հայ համայնքի խնդիրների հետ կապված մի շարք հարցերով դիմել էր նրան, ինչպես և մյուս հանրապետական թեկնածուներին:
Հայկական պարբերականի հարցերից մեկը վերաբերել է ապրիլի 24-ը պաշտոնապես որպես ազգային հիշատակի օր ընդունելուն, մյուսը՝ Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականության դեմ հայ համայնքի տարած պայքարին Ֆրանսիայի իշխանությունների հնարավոր աջակցությանը։
Երկու հարցերի շուրջ էլ Ֆրանսուա Ֆիյոնը բավական դրական պատասխան է տվել, ինչպես նաև հանձն է առել Փարիզում հայկական հիշողության և քաղաքակրթության կենտրոն հիմնել։

François Fillon: French Presidential Candidate's Links with Russians and Armenians
François Fillon, the socially conservative former prime minister has won the primary race to become the French right’s presidential candidate next spring.
In social and economic terms Fillon has almost the same position as his competitors, but in terms of the foreign policy the former prime minister is considered to be "the most pro-Russian candidate."
Speaking about the need for a fundamental review of policy towards Russia, Fillon said that it is necessary to cancel the sanctions as soon as possible. He says the West's sanctions policy has failed, causing nothing but European farmers' bankruptcy.
"I think Hollande's policy towards Russia is absurd. Russia can become extremely dangerous if we continue to treat this country as we do now," Fillon said, adding, ''It is dangerous, given that Russia is one of the world's largest countries, where there is a large number of nuclear weapons. "
Francois Fillon said that if he becomes president of France he will normalize the relations with Moscow, without waiting for the US approval.
It is noteworthy that Fillon's critics and opponents called him a "puppet of Putin", referring to his warm personal relationship with Vladimir Putin.
Interestingly, this fact was not even concealed by Kremlin. Recently, Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said that Putin and Francois Fillon have cordial relations since the time Putin was the Prime Minister of Russia.
As for Fillon's connection to Armenia, the magazine Nouvelles d'Armеnie asked him some questions connected with the Armenian community of France.
One of the issues was related to the official acceptance of April 24 as a national day of remembrance, and the other one to the support of the French authorities in the struggle of the Armenian community against Turkish denial policy.
To both issues Francois Fillon gave a positive response, as well as promised to found Armenian civilization and memory center in Paris.