Բրիտանիայում քննարկում են եվրոպական միասնական շուկայում մնալու հարցը
Բրիտանական կառավարությունում ակտիվ քննարկումներ են ընթանում այն հարցի շուրջ՝ կմնա՞ արդյոք Բրիտանիան եվրոպական միասնական շուկայի անդամ Եվրամիությունից դուրս գալուց հետո, թե՞ ոչ:
Իրավաբանների կարծիքով ԵՄ-ից դուրս գալը դեռևս չի ենթադրում ավտոմատ դուրս մնալ Եվրոպական տնտեսական գոտուց (ԵՏԳ): Կառավարությունում պնդում են, որ ԵՄ-ին անդամակցության դադարեցումը նշանակում է Միության հիմքում ստեղծված բոլոր կազմակերպությունների անդամակցության դադարեցում: Այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
Նշենք, որ 1994թ. ստեղծված Եվրոպական տնտեսական գոտին ներառում է ԵՄ անդամ բոլոր երկրներն ու Եվրոպական ասոցիացիայի երեք երկրները՝ Իսլանդիան, Նորվեգիան և Լիխտեյնշտեյնը:
Եթե բրիտական դատարանը Կառավարությանը տա ԵՏԳ-ին անդամակցության հարցը որոշելու իրավունք, ապա հավանական է, որ որոշում կկայացվի մնալ տնտեսական գոտու անդամ այնքան ժամանակ, քանի դեռ Բրիտանիան ԵՄ երկրների հետ չի կնքել երկկողմ երկարաժամկետ համագործակցության պայմանագրեր:
Դատական գործընթացքում ներկայացվելիք հարցը կայանում է հետևյալում. Բրիտանիան ԵՏԳ-ում որպես առանձին պետությո՞ւն է հանդես գալիս, թե՞ բացառապես որպես ԵՄ անդամ:

A Legal Battle: Should the UK Stay in the EU’s Single Market?
The government is facing a legal battle over whether the UK stays inside the single market after it has left the EU, the BBC reports.
Lawyers say uncertainty over the UK's European Economic Area membership means ministers could be stopped from taking Britain out of the single market. They will argue the UK will not leave the EEA automatically when it leaves the EU and Parliament should decide.
But the government said EEA membership ends when the UK leaves the EU.
The EEA, set up in the 1994, extends those benefits to some non-EU members like Norway, Iceland and Liechtenstein.
If the courts back the legal challenge and give Parliament the final say over EEA membership, then MPs could vote to ensure that Britain stays in the single market until a long-term trading relationship with the EU has been agreed.