Թրամփի հաջողության գաղտնիքը (մաս II)
ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած վերջին նախագահական ընտրությունների արդյունքներն անսպասելի էին շատերի համար: Սակայն շատ հարցականներ իրենց պատասխանն են ստանում, երբ համեմատում և վերլուծում ենք ընտրությունների արդյունքները` ըստ հանրության տարբեր խմբերի հետ անցկացված հարցման արդյունքների և փորձում հասկանալ նրանց ընտրության դրդապատճառները:
Ստորև փորձենք կատարել նման վերլուծություն` օգտվելով «Edison Research for the National Election Pool»-ի կողմից  ընտրություններից հետո անցկացված հարցման արդյունքներից: «Edison Research for the National Election Pool»-ը մի քանի կազմակերպությունների (ABC News, The Associated Press, CBSNews, CNN, Fox News and NBC News) կոնսորցիում է: Հարցումը ներառում է 24,537 ընտրողների ընտրության արդյունքներ, 350 տարբեր ընտրատարածքներից:
Քվեարկություն` ըստ եկամտի
Քվեարկողների  վիճակագրությունն  ըստ եկամտի դիտարկելիս՝ բավականին հետաքրքիր պատկեր ենք ստանում: Պետք է նշել, որ եթե նախկինում մեր կողմից դիտարկված խմբերի դեպքում թեկնածուների օգտին քվեարկողների ձայների տոկոսային հարաբերակցությունն հիմնականում իրարից շատ էր տարբերվում, որոշ դեպքերում հասնելով 40  և ավելի բարձր տոկոսային տարբերության, ապա այժմ տարբերության ամենամեծ միջակայքը գրանցվել է 30.000 դոլար և ավելի ցածր եկամուտ ունեցողների դեպքում` հասնելով միայն  12 %-ի (53%` Քլինթոն, 41%` Թրամփ): Թեկնածուների օգտին քվեարկածների տոկոսային հարաբերությունը գրեթե չի տարբերվում, երբ դիտարկում ենք 250.000 դոլար և բարձր եկամուտ ունեցող անձանց քվեարկության արդյունքները. 48% Թրամփի օգտին, 46% Քլինթոնի օգտին: Միջին եկամուտ ունեցողների մոտ նույնպես պատկերն էականորեն չի փոփոխվում. 50,000 - 99,999 դոլար եկամուտ ունեցողների 50%-ը քվեարկել է Թրամփի, իսկ 46% Քլինթոնի օգտին, 100,000 - 199,999 դոլար եկամուտ ունեցողների 48 %-ը քվեարկել է Թրամփի, իսկ 47%-ը` Քլինթոնի օգտին:
Նման վիճակագրությունը բացատրելու համար բավական է անդրադառնալ դեմոկրատ և հանրապետական թեկնածուների ողջ քարոզարշավի ընթացքում հարցի շուրջ որդեգրած դիրքորոշումներին: Հետաքրքիր է փաստել, որ այս հարցում թեկնածուները հանդես էին գալիս առաջին հայացքից ամբողջովին իրար հակասող դիրքորոշումներով. հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը կողմ էր խոշոր գործարարների համար արտոնյալ հարկային պայմաններ  սահմանելուն, իսկ դեմոկրատ թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը կողմնակից էր այս խմբի հարկերը բարձրացնելուն:
Այս կատեգորիայում ընտրողների ձայների նման բաշխվածությունը խոսում է թեկնածուների առաջարկվող լուծումների «երկսայր» լինելու մասին: Որքան էլ առաջին հայացքից հակասական թվային թեկնածուների առաջարկած լուծումները, գործնականում նրանցից յուրաքանչյուրի  կյանքի կոչման  դեպքում էլ թե´ ցածր, թե´ միջին և թե´ բարձր եկամուտ ունեցողները կարող էին շահել:
Թրամփի առաջարկած լուծման տարբերակը, խոշոր գործարարների համար արտոնյալ պայմաններ սահմանելով, երկիրն ավելի գրավիչ կարող է դարձնել արտերկրում գործունեություն ծավալող ԱՄՆ գործարարների համար` մոտիվացնելով ներդրումներ կատարել սեփական երկրում: Սրանից, բնականաբար, կշահեն բարձր եկամուտ ունեցողները` ստանալով հարկային արտոնյալ պայմաններ: Մյուս կողմից կարող են շահել նաև ցածր և միջին եկամուտ ունեցողներն, ում համար կբացվեին նոր աշխատատեղեր:
Քլինթոնի առաջարկը թեպետ կարճաժամկետ հեռանկարում կարող է պակաս  շահավետ թվալ բարձր եկամուտ ունեցող, օրինակ, գործարարների համար, սակայն երկարաժամկետ հեռանկարում դա նրանց կապահովագրի նոր մրցակիցների «ներգաղթից», ինչին ձգտում  է հասնել Թրամփը:
Քվեարկություն` ըստ քաղաքական գաղափարախոսության
Քվեարկության արդյունքներն այս կատեգորիայում մի շարք հետաքրքիր եզրակացությունների են հանգեցնում: Լիբերալների դեպքում դեմոկրատ թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը զգալիորեն առաջ է անցել հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփից (լիբերալների 84 %-ը քվեարկել է Քլինթոնի, և ընդամենը 10%-ը՝ Թրամփի օգտին:) Պահպանողականների դեպքում ունենք հակառակ պատկերը. նրանց 81%-ը քվեարկել է Թրամփի, իսկ 15%-ը Քլինթոնի օգտին: Չափավորների ձայները թեկնածուների միջև բաշխվել են գրեթե հավասարաչափ՝ 52%` Քլինթոնի օգտին, 41%` Թրամփի օգտին: Քվեարկության նման արդյունքների բացատրությունը շատ մոտ է ըստ սեռերի քվեարկության արդյունքների բացատրությանը: Սա նույնպես խոսում է այն մասին, որ ԱՄՆ հանրության պահպանողական հայացքներ ունեցող ոչ փոքր զանգվածը, դեռևս  պատրաստ չէ կին նախագահ ունենալու:
Քվեարկություն` ըստ կրոնական խմբերի
Բողոքականները և քրիստոնյա այլ խմբերի մեծամասնությունը քվեարկել է Թրամփի օգտին (58%` Թրամփ, 45%` Քլինթոն): Պատկերը փոքր տարբերությամբ նույնն է նաև կաթոլիկների դեպքում, որոնց մեծամասնությունը նույնպես աջակցել է Թրամփին  (52%` Թրամփ, 39%` Քլինթոն):
Հրեաների դեպքում ունենք հակառակ պատկերը, հրեաների 71%-ը աջակցել է Քլինթոնին, և ընդամենը 24 %-ը Թրամփին: Համեմատության համար նշենք, որ 2012 (69%) և 2008 (78%)  թվականներին նույնպես հրեանների մեծ մասը քվեարկել է դեմոկրատ թեկնածու Բարաք Օբամայի օգտին:  Սա, ամենայն հավանականությամբ, պայմանավորված է Քլինթոն-Օբամա զույգի իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության հարցում ունեցած դիրքորոշմամբ:
Այլ կրոնական խմբերի դեպքում Քլինթոնն առաջատար է. այս խմբում ընտրողների 68% աջակցում են նրան, և միայն 26% է աջակցում Թրամփին: Այլի մեջ են նաև մուսլմանները: Քանի որ քվեարկող մուսուլմաններն ԱՄՆ ընտրողների 1%-ից  պակասն են կազմում, հետազոտողների համար դժվարություն է ներկայացում դուրս բերել նրանց քվեարկության  առանձին վիճակագրությունը:
Ըստ կրոնական խմբերի քվեարկության նման արդյունքները նույնպես բացատրվում է ժխտողական էլեկտորատի ձայներով:  Թրամփն, իր ողջ քարոզարշավը կառուցեց ԱՄՆ-ում կրոնական խմբերի միջև առկա հակասությունների վրա:
Ամփոփելով, կարող ենք հանգել հետևյալ եզրահանգման՝ Թրամփն իր ողջ քարոզարշավի ընթացքում կարողացավ առավելագույնս  իր օգտին օգտագործել առկա ժխտողական էլեկտորատի ձայները՝  հաջողությամբ խաղալով հանրության տարբեր շերտերի միջև առկա հակասությունների վրա: Դեմ դուրս գալով կանանց՝ նա անուղղակիորեն  դեմ դուրս եկավ կին նախագահ ունենալու գաղափարին, ինչը չէր կարող չգրավել ԱՄՆ հասարակության պահպանողական հայացքներ ունեցող բավական մեծ ընտրազանգվածին: Դեմ դուրս գալով ներգաղթյալներին՝ նա իր կողմ գրավեց տարիների ընթացքում ապօրինի ներգաղթից իրեն տուժած համարող էլեկտորատին: Դեմ դուրս գալով սևամորթներին, նա իր կողմը գրավեց այօսր ԱՄՆ-ում մեծամասնություն կազմող սպիտակամորթ ընտրազանգվածին: Նման հակադրությունների շարքն, իհարկե, կարելի է շարունակել

The Secret of Trump's Success
The results of recent US presidential elections came as a surprise to many people. However, many questions receive their answers, when you compare and analyze the results of the elections according to the statistics of voting of different social groups and try to understand the causes of such a choice.
Here we tried to do a similar analysis using the statistics received from the survey conducted by ''Edison Research for the National Election Pool'' (association of several organizations - ABC News, The Associated Press, CBS News, CNN, Fox News and NBC News) after the presidential elections. The survey was conducted in 350 polling stations, including 24 537 people.
Voting According to Revenue
Considering the election statistics on income, we get a pretty interesting picture. It should be noted that if, in other groups, the difference in the voices was mainly big, reaching in some cases 40 percent or more, in this case the biggest difference - 12%, was recorded for those who have an annual income of 30,000 dollars or less (for Clinton - 53%, for Trump - 41%). The difference of numbers of voters is almost indistinguishable, when voters have an annual income of $ 250 000 and above (48% are for Trump and 46% for Clinton). The picture does not change significantly either for people with average income, 50 000 - 99 999 dollars a year (50% are for Trump, 46% for Clinton). 48% of those with an annual income of $ 100 000-199 999 voted for Trump, and 47% for Clinton.
In order to explain such statistics it is enough to refer to the positions of candidates from the Democrats and Republicans on this issue. It is interesting to note that they have, at first glance, completely contradictory positions: Republican candidate Donald Trump is for the establishment of privileged tax conditions for large businesses, and Democratic candidate Hillary Clinton is for increasing taxes for the latter.
Such distribution of votes in the electorate speaks of "two-edged" nature of the proposed solutions. How much contradicting, at first sight, the both proposals are, in case of introduction of any of them, people with both low and high income would benefit.
The establishment of privileged tax conditions for large businesses would make country more attractive for businesses that operate outside the country, on the grounds of their investments in their own country. As a result of which, receiving preferential tax treatment, people with high incomes would surely benefit. On the other hand, people with medium or low incomes could benefit by opening new jobs for them.
Though in the short term Clinton's proposal could seem less beneficial for people with high income, for example, for businessmen, in the long run they would have a guarantee from "migration" of new competitors.
Voting According to Ideology
The results of voting for this category lead to a number of interesting conclusions. For Liberals, the Democratic candidate Hillary Clinton is ahead of Republican candidate Donald Trump (84% of liberals voted for Clinton and only 10% for Trump). For Conservatives, we have the opposite picture: 81% vote for Trump, and 15% for Clinton. Voices of moderated ones were divided almost equally between the candidates: 52% for Clinton, 41% for Trump. Analysis of the results of such a vote is very similar to the analysis of the vote according to the sexes. It also suggests that a large part of the conservative Americans are not yet ready to see a woman president.
Voting According to Religious Groups
Most of the protestants and other Christian groups voted for Trump (58% against and 45% for Clinton). With few exceptions, the picture is the same for Catholics, most of whom also supported Trump (52% against and 39% for Clinton).
Among the Jews the opposite picture is seen (71% for Clinton, while only 24% for Trump). For comparison, in 2008 (78%) and in 2012 (69%) Jews respectively voted for the Democratic candidate - Barack Obama. It is likely because of the position of both Clinton and Obama concerning Palestinian conflict.
In the case of other religious groups, Clinton is ahead of her opponent. In this group, 68% of voters support her and only 26% support Trump. In this group there are also Muslims, less than 1% of which have the right to vote in USA. Thus it was difficult for researchers to identify their vote in separate statistics.
The results of the vote of religious groups also have their explanation. Trump's whole campaign was built on contradictions between religious groups.
Summarizing, we can come to the following conclusion: Trump, throughout his campaign was able to make maximum use of the protest voters, successfully playing on the contradictions between the various segments of the population. Going against women, he directly opposed the idea of ​​having a woman president, which could not fail to impress a pretty large number of voters with conservative views. Speaking against the migrants, he lured to his side the part of the electorate, which for many years considered themselves affected by illegal immigration. Speaking against African-Americans, he was largely supported by white voters, who constitute the majority of the voters. The list of such contradictions, of course, can be continued...