Թրամփի հաջողության գաղտնիքը (մաս II)
ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած վերջին նախագահական ընտրությունների արդյունքներն անսպասելի էին շատերի համար: Սակայն շատ հարցականներ իրենց պատասխանն են ստանում, երբ համեմատում և վերլուծում ենք ընտրությունների արդյունքները` ըստ հանրության տարբեր խմբերի հետ անցկացված հարցման արդյունքների և փորձում հասկանալ նրանց ընտրության դրդապատճառները:
Ստորև փորձենք կատարել նման վերլուծություն` օգտվելով «Edison Research for the National Election Pool»-ի կողմից  ընտրություններից հետո անցկացված հարցման արդյունքներից: «Edison Research for the National Election Pool»-ը մի քանի կազմակերպությունների (ABC News, The Associated Press, CBSNews, CNN, Fox News and NBC News) կոնսորցիում է: Հարցումը ներառում է 24,537 ընտրողների ընտրության արդյունքներ, 350 տարբեր ընտրատարածքներից:
Քվեարկություն` ըստ եկամտի
Քվեարկողների  վիճակագրությունն  ըստ եկամտի դիտարկելիս՝ բավականին հետաքրքիր պատկեր ենք ստանում: Պետք է նշել, որ եթե նախկինում մեր կողմից դիտարկված խմբերի դեպքում թեկնածուների օգտին քվեարկողների ձայների տոկոսային հարաբերակցությունն հիմնականում իրարից շատ էր տարբերվում, որոշ դեպքերում հասնելով 40  և ավելի բարձր տոկոսային տարբերության, ապա այժմ տարբերության ամենամեծ միջակայքը գրանցվել է 30.000 դոլար և ավելի ցածր եկամուտ ունեցողների դեպքում` հասնելով միայն  12 %-ի (53%` Քլինթոն, 41%` Թրամփ): Թեկնածուների օգտին քվեարկածների տոկոսային հարաբերությունը գրեթե չի տարբերվում, երբ դիտարկում ենք 250.000 դոլար և բարձր եկամուտ ունեցող անձանց քվեարկության արդյունքները. 48% Թրամփի օգտին, 46% Քլինթոնի օգտին: Միջին եկամուտ ունեցողների մոտ նույնպես պատկերն էականորեն չի փոփոխվում. 50,000 - 99,999 դոլար եկամուտ ունեցողների 50%-ը քվեարկել է Թրամփի, իսկ 46% Քլինթոնի օգտին, 100,000 - 199,999 դոլար եկամուտ ունեցողների 48 %-ը քվեարկել է Թրամփի, իսկ 47%-ը` Քլինթոնի օգտին:
Նման վիճակագրությունը բացատրելու համար բավական է անդրադառնալ դեմոկրատ և հանրապետական թեկնածուների ողջ քարոզարշավի ընթացքում հարցի շուրջ որդեգրած դիրքորոշումներին: Հետաքրքիր է փաստել, որ այս հարցում թեկնածուները հանդես էին գալիս առաջին հայացքից ամբողջովին իրար հակասող դիրքորոշումներով. հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը կողմ էր խոշոր գործարարների համար արտոնյալ հարկային պայմաններ  սահմանելուն, իսկ դեմոկրատ թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը կողմնակից էր այս խմբի հարկերը բարձրացնելուն:
Այս կատեգորիայում ընտրողների ձայների նման բաշխվածությունը խոսում է թեկնածուների առաջարկվող լուծումների «երկսայր» լինելու մասին: Որքան էլ առաջին հայացքից հակասական թվային թեկնածուների առաջարկած լուծումները, գործնականում նրանցից յուրաքանչյուրի  կյանքի կոչման  դեպքում էլ թե´ ցածր, թե´ միջին և թե´ բարձր եկամուտ ունեցողները կարող էին շահել:
Թրամփի առաջարկած լուծման տարբերակը, խոշոր գործարարների համար արտոնյալ պայմաններ սահմանելով, երկիրն ավելի գրավիչ կարող է դարձնել արտերկրում գործունեություն ծավալող ԱՄՆ գործարարների համար` մոտիվացնելով ներդրումներ կատարել սեփական երկրում: Սրանից, բնականաբար, կշահեն բարձր եկամուտ ունեցողները` ստանալով հարկային արտոնյալ պայմաններ: Մյուս կողմից կարող են շահել նաև ցածր և միջին եկամուտ ունեցողներն, ում համար կբացվեին նոր աշխատատեղեր:
Քլինթոնի առաջարկը թեպետ կարճաժամկետ հեռանկարում կարող է պակաս  շահավետ թվալ բարձր եկամուտ ունեցող, օրինակ, գործարարների համար, սակայն երկարաժամկետ հեռանկարում դա նրանց կապահովագրի նոր մրցակիցների «ներգաղթից», ինչին ձգտում  է հասնել Թրամփը:
Քվեարկություն` ըստ քաղաքական գաղափարախոսության
Քվեարկության արդյունքներն այս կատեգորիայում մի շարք հետաքրքիր եզրակացությունների են հանգեցնում: Լիբերալների դեպքում դեմոկրատ թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը զգալիորեն առաջ է անցել հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփից (լիբերալների 84 %-ը քվեարկել է Քլինթոնի, և ընդամենը 10%-ը՝ Թրամփի օգտին:) Պահպանողականների դեպքում ունենք հակառակ պատկերը. նրանց 81%-ը քվեարկել է Թրամփի, իսկ 15%-ը Քլինթոնի օգտին: Չափավորների ձայները թեկնածուների միջև բաշխվել են գրեթե հավասարաչափ՝ 52%` Քլինթոնի օգտին, 41%` Թրամփի օգտին: Քվեարկության նման արդյունքների բացատրությունը շատ մոտ է ըստ սեռերի քվեարկության արդյունքների բացատրությանը: Սա նույնպես խոսում է այն մասին, որ ԱՄՆ հանրության պահպանողական հայացքներ ունեցող ոչ փոքր զանգվածը, դեռևս  պատրաստ չէ կին նախագահ ունենալու:
Քվեարկություն` ըստ կրոնական խմբերի
Բողոքականները և քրիստոնյա այլ խմբերի մեծամասնությունը քվեարկել է Թրամփի օգտին (58%` Թրամփ, 45%` Քլինթոն): Պատկերը փոքր տարբերությամբ նույնն է նաև կաթոլիկների դեպքում, որոնց մեծամասնությունը նույնպես աջակցել է Թրամփին  (52%` Թրամփ, 39%` Քլինթոն):
Հրեաների դեպքում ունենք հակառակ պատկերը, հրեաների 71%-ը աջակցել է Քլինթոնին, և ընդամենը 24 %-ը Թրամփին: Համեմատության համար նշենք, որ 2012 (69%) և 2008 (78%)  թվականներին նույնպես հրեանների մեծ մասը քվեարկել է դեմոկրատ թեկնածու Բարաք Օբամայի օգտին:  Սա, ամենայն հավանականությամբ, պայմանավորված է Քլինթոն-Օբամա զույգի իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության հարցում ունեցած դիրքորոշմամբ:
Այլ կրոնական խմբերի դեպքում Քլինթոնն առաջատար է. այս խմբում ընտրողների 68% աջակցում են նրան, և միայն 26% է աջակցում Թրամփին: Այլի մեջ են նաև մուսլմանները: Քանի որ քվեարկող մուսուլմաններն ԱՄՆ ընտրողների 1%-ից  պակասն են կազմում, հետազոտողների համար դժվարություն է ներկայացում դուրս բերել նրանց քվեարկության  առանձին վիճակագրությունը:
Ըստ կրոնական խմբերի քվեարկության նման արդյունքները նույնպես բացատրվում է ժխտողական էլեկտորատի ձայներով:  Թրամփն, իր ողջ քարոզարշավը կառուցեց ԱՄՆ-ում կրոնական խմբերի միջև առկա հակասությունների վրա:
Ամփոփելով, կարող ենք հանգել հետևյալ եզրահանգման՝ Թրամփն իր ողջ քարոզարշավի ընթացքում կարողացավ առավելագույնս  իր օգտին օգտագործել առկա ժխտողական էլեկտորատի ձայները՝  հաջողությամբ խաղալով հանրության տարբեր շերտերի միջև առկա հակասությունների վրա: Դեմ դուրս գալով կանանց՝ նա անուղղակիորեն  դեմ դուրս եկավ կին նախագահ ունենալու գաղափարին, ինչը չէր կարող չգրավել ԱՄՆ հասարակության պահպանողական հայացքներ ունեցող բավական մեծ ընտրազանգվածին: Դեմ դուրս գալով ներգաղթյալներին՝ նա իր կողմ գրավեց տարիների ընթացքում ապօրինի ներգաղթից իրեն տուժած համարող էլեկտորատին: Դեմ դուրս գալով սևամորթներին, նա իր կողմը գրավեց այօսր ԱՄՆ-ում մեծամասնություն կազմող սպիտակամորթ ընտրազանգվածին: Նման հակադրությունների շարքն, իհարկե, կարելի է շարունակել

Секрет успеха Трампа (часть II)
Результаты последних выборов президента США оказались неожиданными для многих. Однако многие вопросы получают свои ответы, когда сравниваешь и анализируешь результаты выборов - согласно статистике голосования по различным общественным группам и пытаешься понять причины их подобного выбора.
Ниже попытаемся проделать подобный анализ, пользуясь статистическими результатами опросов организации «Edison Research for the National Election Pool» (ассоциация нескольких организаций – ABC News, The Associated Press, CBSNews, CNN, Fox News и NBC News), проведенных после прошедших президентских выборов. Опрос был проведен в 350 избирательных участках среди 24 537 человек.
Голосование по доходам
Рассматривая статистику выборов по доходам, получаем довольно-таки интересную картину. Необходимо отметить, что если в группах, рассматриваемых нами ранее, разница в голосах в основном была большой, достигая в некоторых случаях 40 и более процентов, то в данном случае наибольшая разница – 12% - была зафиксирована для тех, кто имеет годовой доход в 30 000 тысяч долларов и меньше (за Клинтон – 53%, за Трампа – 41%). Разница чисел голосовавших почти неотличима, когда рассматриваем избирателей, имеющих годовой доход в 250 000 долларов и выше – 48% за Трампа и 46% за Клинтон. Картина существенно не меняется для лиц со средними доходами (50 000 - 99 999 долларов ежегодно) – 50% за Трампа, 46% за Клинтон. 48% лиц с годовым доходом 100 000-199 999 долларов проголосовали за Трампа, а 47% – за Клинтон.
Для объяснения подобной статистики достаточно обратиться к позициям кандитатов от демократов и республиканцев по данному вопросу. Интересно отметить, что по данному вопросу кандидаты, на первый взгляд, выступают с полностью противоречащих друг другу позиций: республиканский кандидат Дональд Трамп - за установление привилегированных налоговых условий для крупных предпринимателей, а кандидат демократов Хилари Клинтон – за увеличение налогов для данной группы.
Подобное распределение голосов в данной категории избирателей говорит об “обоюдоостром” характере предлагаемых решений. Сколь бы, на первый взгляд, ни были противоречивы предлагаемые кандидатами решения, при внедрении любого из них в жизнь, практически, люди и с низкими, и с высокими доходами могли бы оставаться в выигрыше.
При вариантe решения, предлагаемого Трампом – установление привелигированных налоговых условий для крупных предпринимателей – США могла бы стать более привлекательной для предпринимателей, осуществляющих свою деятельность за пределами страны, мотивируя их инвестиции в собственную страну. От этого, получив льготные налоговые условия, естественно, выиграли бы люди с высокими доходами. С другой стороны, могли выиграть и люди со средним или низким достатком – для них открылись бы новые рабочие места.
Предложение Клинтон, пусть и в краткосрочной перспективе, могло бы показаться менее выгодным для людей с высокими доходами, например, для бизнесменов, однако в долговременной перспективе они имели бы гарантии от “миграции” новых конкурентов, к чему стремился Трамп.
Идеологическое голосование
Результаты голосования по данной категории приводят к ряду интересных выводов. Для либералов кандидат от демократов Хилари Клинтон аначительно опережает республиканского кандидата Дональда Трампа (84% либералов голосовали за Клинтон и всего 10% – за Трампа). Для консерваторов имеем обратную картину: 81% голосуют за Трампа, а 15% – за Клинтон. Голоса умеренных разделились между кандидатами почти поровну: 52% за Клинтон, 41% за Трампа. Анализ подобных результатов голосования очень схож с анализом голосования согласно полам. Это также говорит о том, что немалая часть консервативных американцев пока еще не готова видеть президентом женщину.
Голосование по религиозным группам
Большинство протестантов и других христианских групп проголосовали за Трампа (58% против 45% за Клинтон). За малым исключением картина та же у католиков, большинство которых также поддержали Трампа (52% против 39% за Клинтон).
Среди евреев наблюдается обратная картина – 71% за Клинтон и всего лишь 24% за Трампа. Для сравнения отметим, что в 2008-ом (78%) и 2012-ом (69%) годах евреи также голосовали за кандидата от демократов – за Барака Обаму. Это, по всей вероятности, говорит о позиции пары Клинтон-Обама по палестинскому конфликту.
В случае других религиозных групп Клинтон опережает соперника. В этой группе 68% избирателей поддерживают ее и только 26% – Трампа. В данную группу входят и мусульмане. Поскольку число обладающих правом голоса мусульман в США меньше 1%, для исследователей было затруднительно выделить их голосование в отдельную статистику.
Подобные результаты голосования по религиозным группам также объясняются протестными голосами. Всю свою предвыборную кампанию Трамп построил на противоречиях религиозных групп.
Обобщая, можем придти к следующему выводу: Трамп в течение всей своей предвыборной кампании смог максимальным образом использовать в свою пользу голоса существующего протестного электората, удачно сыграв на противоречиях между различными слоями населения. Выйдя против женщин, он прямо выступил против идеи иметь президентом женщину, что не могло не импонировать довольно-таки большой массе избирателей с консервативными взглядами. Выступая против мигрантов, он переманил на свою сторону ту часть электората, которая на протяжении многих лет считает себя пострадавшей от нелегальной миграции. Выступая против афроамериканцев, он сделал своим сторонником белое большинство избирателей. Перечень подобных противостояний, конечно, можно продолжить и дальше…