Գերմանական հայտնի ընկերությունն այլևս Թուրքիային զենք չի վաճառելու
Գերմանական «Heckler & Koch» անվանի ընկերությունն այլևս Թուրքիային զենք ու զինամթերք չի վաճառի: Ինչպես հաղորդում է Ermenihaber-ը՝ հղում կատարելով թուրքական «Ntv.com.tr» լրատվակայքին, զենքի արտադրության ոլորտում հայտնի  ընկերությունը որոշ քաղաքական չափանիշների շրջանակներում վերանայել է այն երկրների ցանկը, որոնց զենք է վաճառում:
Այսպիսով, ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները կամ այն երկրները, որոնք այս կազմակերպության հետ սերտ հարաբերություններ ունեն, ինչպես նաև՝ օրինապահության և ժողովրդավարության բարձր մակարդակ ունեցող երկրները ընդգրկվել են «կանաչ ցուցակում»: Ընկերությունը զենք կվաճառի միայն այս ցուցակում ընդգրկված երկրներին:
Նախատեսված չափանիշներին չհամապատասխանող երկրներն, ինչպես օրինակ՝ Սաուդյան Արաբիան, Մեքսիկան, Բրազիլիան, Հնդկաստանը,  Թուրքիան ընդգրկվել են «դեղին ցուցակում»:  «Heckler & Koch» -ը առաջիկայում այլևս չի պատրաստվում այս երկրներին զենք մատակարարել:
Թուրքական կողմի պնդմամբ՝ զենքի մատակարարման վերաբերյալ գերմանական ընկերության և Թուրքիայի միջև ավելի վաղ կնքված պայմանագրերի միակողմանի չեղարկման դեպքում «Heckler & Koch» -ը ստիպված կինի խոշոր փոխհատուցումներ վճարել:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Ավստրիայի խորհրդարանում միաձայն ընդունվել էր բանաձև,  որն առաջարկում է Թուրքիայի նկատմամբ զենքի վաճառքի էմբարգո կիրառել:

Немецкая оборонная компания прекращает поставки оружия в Турцию
Немецкая оборонная компания "Heckler & Koch" намерена прекратить поставки оружия в Турцию. "Мы хотим продавать вооружение надежным странам, а также партнерам, которые являются недвусмысленными, демократическими, не коррумпированными, и являются частью НАТО", сказал сотрудник организации в интервью немецкому изданию "Die Welt".
Турция в результате была удалена из списка клиентов. Изменение стратегии было оправдано изменениями, которые произошли во внутренней политике Турции в последнее время. Кроме того, компания хочет избежать судебных дел в дальнейшем. Эксперты говорят, что существуют строгие законы в Германии в отношении экспорта оружия. В прошлом году федеральное правительство неохотно дало разрешение на экспорт вооружения в Саудовскую Аравию.
Решение "Heckler & Koch GmbH" является еще одним ударом по Турции. На прошлой неделе австрийский парламент решил ограничить продажи оружия в Турцию. Австрийское правительство решило ограничить экспорт вооружений на фоне увеличения случаев нарушения прав человека со стороны турецких властей, пишет Novostiplaneti.com.
Сотни журналистов, активистов, ученых и курдских политиков были либо заключены в тюрьму или потеряли свои рабочие места. Эмбарго на поставки оружия Австрией и решение немецкого производителя вооружений приходят после решения Европейского союза на прошлой неделе, о заморозке переговоров о вступлении в Турции в альянс из-за продолжающегося подавления про-курдских политиков и увеличения нарушений прав человека в Турции.