Բրազիլացի ֆուտբոլիստներին տեղափոխող ինքնաթիռը կործանվել է վառելիքի անբավարարության պատճառով. իշխանություններ
Կոլումբիայում օրերս կործանված BAE Avro ինքնաթիռի վառելիքը սպառվել էր: Այդ մասին հայտնել է Կոլումբիայի քաղաքացիական ավիացիայի ավիացիոն անվտանգության ծառայության ղեկավար Ֆրեդի Բոնիլյան, հաղորդում է BBC-ն:
«Ստուգումից հետո մենք տեսանք, որ ինքնաթիռը վառելիք չուներ: Միջազգային չափանիշներով՝ ինքնաթիռը պետք է ունենա թռիչքի առնվազն ևս 30 րոպեի համար լրացուցիչ քանակությամբ վառելիք: Ցավոք, ինքնաթիռը չի ունեցել անկանխատեսելի հանգամանքների համար վառելիք», - հայտարարել է նա:
Հիշեցնենք, որ Բոլիվիայից կոլումբական Մեդելյին ուղևորվող ինքնաթիռը, որում գտնվել էր նաև «Շապեկոենսե» ֆուտբոլային թիմը կործանվել է Կոլումբիայում՝ օդանավակայանի ճանապարհին։ Ավիաաղետի հետևանքով զոհվել է 71 մարդ, 6 մարդ ողջ է մնացել:

Власти: самолет с бразильскими футболистами разбился из-за нехватки топлива
Начальник службы авиационной безопасности гражданской авиации Колумбии Фредди Бонилья сообщил, что причиной авиакатастрофы лайнера с футболистами бразильского клуба "Шапекоэнсе" стала нехватка топлива, передает gazeta.ru.
"Прибыв на место происшествия и осмотрев обломки, мы убедились, что лайнер не имел топлива. Международные нормы указывают, что для полета самолет должен иметь, помимо необходимого на заданное расстояние горючего, минимальный запас, чтобы лететь 30 дополнительных минут, который называется резервом", - приводит заявление Бонильи мексиканский портал Lider Web.
Ранее стало известно об авиакатастрофе самолета с футболистами "Шапекоэнсе", летевшими в Колумбию на финал Южноамериканского кубка. В катастрофе погиб 71 человек, шесть смогли уцелеть.