Ուզբեկստանում նախագահական ընտրություններ են
Ուզբեկստանում այսօր տեղի է ունենում նախագահական ընտրություններ, որոնք արդեն իսկ ճանաչվել են կայացած, հայտնում է КорреспонденТ-ը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի վերջին տվյալների համաձայն՝ տեղական ժամանակով ժամը 11:00-ին քվեարկությանը մասնակցել է 6 891 577 մարդ, ինչը կազմում է գրանցված ընտրողների 33,73 տոկոսը:
Նախագահի ընտրությունների վերաբերյալ օրենքի համաձայն` ընտրությունները կայացած ճանաչելու համար անհրաժեշտ է քվեարկության ցանկերում ներառված ընտրողների ավելի քան 33 տոկոսի մասնակցությունը:
Ուզբեկստանում պաշտոնապես գործող բոլոր չորս քաղաքական կուսակցություններն իրենց թեկնածուներին գրանցել են ընտրությունների մասնակցության համար:
Ուզբեկստանում արտահերթ ընտրություններն անցկացվում են երկրի Սահմանադրության համաձայն` նախագահ Իսլամ Կարիմովի մահվան կապակցությամբ, ով մահացել է սեպտեմբերի 2-ին` 79 տարեկան հասակում:

Выборы в Узбекистане
Выборы президента Узбекистана признаны состоявшимися – число проголосовавших превысило необходимый порог явки в 33%. По последним данным ЦИК, на 11.00 по местному времени (8.00 по Киеву) в голосовании приняли участие 6 891 577 человек, что составляет 33,73% зарегистрированных избирателей, сообщает КорреспонденТ.
Все четыре политические партии, официально действующие в Узбекистане, зарегистрировали кандидатов для участия в выборах.
Движение предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократическая партия Узбекистана (УзЛиДеП) зарегистрировала кандидатом в президенты и.о. главы государства Шавката Мирзиеева, Демократическая партия "Миллий тикланиш" ("Национальное возрождение") – заместителя спикера законодательной (нижней) палаты парламента Сарвара Отамурадова, Народно-демократическая партия Узбекистана (НДПУ) и Социал-демократическая партия "Адолат" ("Справедливость") – своих лидеров Хотамжона Кетмонова и Наримона Умарова.
Напомним, внеочередные выборы в Узбекистане проводятся в соответствии с Конституцией страны в связи со смертью президента Ислама Каримова. Он скончался 2 сентября на 79-м году жизни после перенесенного инсульта.