Ուզբեկստանում նախագահական ընտրություններ են
Ուզբեկստանում այսօր տեղի է ունենում նախագահական ընտրություններ, որոնք արդեն իսկ ճանաչվել են կայացած, հայտնում է КорреспонденТ-ը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի վերջին տվյալների համաձայն՝ տեղական ժամանակով ժամը 11:00-ին քվեարկությանը մասնակցել է 6 891 577 մարդ, ինչը կազմում է գրանցված ընտրողների 33,73 տոկոսը:
Նախագահի ընտրությունների վերաբերյալ օրենքի համաձայն` ընտրությունները կայացած ճանաչելու համար անհրաժեշտ է քվեարկության ցանկերում ներառված ընտրողների ավելի քան 33 տոկոսի մասնակցությունը:
Ուզբեկստանում պաշտոնապես գործող բոլոր չորս քաղաքական կուսակցություններն իրենց թեկնածուներին գրանցել են ընտրությունների մասնակցության համար:
Ուզբեկստանում արտահերթ ընտրություններն անցկացվում են երկրի Սահմանադրության համաձայն` նախագահ Իսլամ Կարիմովի մահվան կապակցությամբ, ով մահացել է սեպտեմբերի 2-ին` 79 տարեկան հասակում:

People in Uzbekistan Will Change Their President for the First Time After the Collapse of the Soviet Union
EurasiaNet.org
In Uzbekistan today  presidential election are ongoing, the voter turnout of which has passed the validity threshold reaching 33.73 percent, Sputnik News reports citing to the Central Asian nation’s central election commission.
"As of 11:00 [6:00GMT], 6.89 million have come to polling stations, or 33.73 percent of the registered total," the commission's chairman, Mirza-Ulugbek Abdusalomov, said.
Polling stations opened at 6 a.m. (1:00GMT) and will close at 8 p.m.
All four candidates running for Uzbekistan’s presidency have cast their ballots in the election that will bring to power a new leader after the death of President Islam Karimov, who ruled the country for 25 years.