«Կանաչ պրոֆեսորը» այնուամենայնիվ դարձավ Ավստրիայի նախագահ
Ավստրիացիները կիրակի վերջապես ընտրեցին նոր նախագահի՝  ձայների մեծ մասը տալով «կանաչների» կուսակցության նախկին առաջնորդ Ալեքսանդր Վան դեր Բելենին:
Վերջին տվյալներով՝ 72-ամյա պրոֆեսոր Բելենի օգտին է քվեարկել ընտրողների 51.7 տոկոսը, ինչի արդյունքում նա Հոֆերին գերազանցել է 3.4 տոկոսով, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Աղբյուրը հավելում է, որ դեռևս չեն հաշվվել ժամանակից շուտ քվեարկողների ձայները, այնուհանդերձ՝ Բելենի հաղթանակն ընդունել են թե՛ տեղի իշխանությունները, թե՛ մի շարք օտարերկրյա քաղաքական գործիչներ:
Ավստրիացիներն ընթացիկ տարում 3 անգամ մասնակցել են նախագահական ընտրություններին: Առաջին փուլն անցկացվել է ապրիլին. այդ ժամանակ առաջադրված է եղել 6 մասնակից, որոնցից առավելագույն ձայներ են հավաքել Բելենն ու Հոֆերը: Մայիսին անցկացվել է 2-րդ փուլը, սակայն դրա արդյունքները չեղարկվել են Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ: Արդյունքում նշանակվել է 3-րդ փուլը, որում հաղթել է Բելենը:

"Зеленый профессор" все-таки стал президентом Австрии
Австрийцы в воскресенье с третьей попытки выбрали себе нового президента, отдав большинство голосов за бывшего руководителя партии "зеленых", 72-летнего профессора с русскими корнями Александра Ван дер Беллена. Таким образом, его оппонент, представитель право-националистической партии Свободы Норберт Хофер проиграл во второй раз.
По последним данным, "зеленый" кандидат обходит правого на 3,4%, завоевав 51,7% голосов австрийцев, передает РИА Новости.
При этом еще не подсчитаны голоса избирателей, проголосовавших досрочно. Однако победу Ван дер Беллена признали и местные власти, и некоторые международные политики.
Австрийцев призывали прийти на участки для голосования уже третий раз за год. Первый тур в апреле предлагал выбор между шестью кандидатами — в финале остались Хофер и Ван дер Беллен. Результаты второго тура, прошедшего в мае, отменил Конституционный суд страны, который удовлетворил жалобу партии Свободы, дезавуировал победу "зеленого" и объявил о необходимости проведения повторного второго тура.