«Կանաչ պրոֆեսորը» այնուամենայնիվ դարձավ Ավստրիայի նախագահ
Ավստրիացիները կիրակի վերջապես ընտրեցին նոր նախագահի՝  ձայների մեծ մասը տալով «կանաչների» կուսակցության նախկին առաջնորդ Ալեքսանդր Վան դեր Բելենին:
Վերջին տվյալներով՝ 72-ամյա պրոֆեսոր Բելենի օգտին է քվեարկել ընտրողների 51.7 տոկոսը, ինչի արդյունքում նա Հոֆերին գերազանցել է 3.4 տոկոսով, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Աղբյուրը հավելում է, որ դեռևս չեն հաշվվել ժամանակից շուտ քվեարկողների ձայները, այնուհանդերձ՝ Բելենի հաղթանակն ընդունել են թե՛ տեղի իշխանությունները, թե՛ մի շարք օտարերկրյա քաղաքական գործիչներ:
Ավստրիացիներն ընթացիկ տարում 3 անգամ մասնակցել են նախագահական ընտրություններին: Առաջին փուլն անցկացվել է ապրիլին. այդ ժամանակ առաջադրված է եղել 6 մասնակից, որոնցից առավելագույն ձայներ են հավաքել Բելենն ու Հոֆերը: Մայիսին անցկացվել է 2-րդ փուլը, սակայն դրա արդյունքները չեղարկվել են Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ: Արդյունքում նշանակվել է 3-րդ փուլը, որում հաղթել է Բելենը:

"Green Professor" Has Been Elected As a New President of Austria
Former Green party leader Alexander Van Der Bellen will be the next President of Austria. He had taken a decisive lead with 53.6 percent of the vote, official page of EuroNews reports.
The far right Freedom Party candidate, Norbert Hofer, conceded defeat in a conciliatory fashion when he announced:
"I have always said, the winner will be a good winner and the loser will be a good loser. And I ask all the people who have voted for me to accept that in a democracy the voter is always right, always. And that in the end we all have to unite and stand together. That is of special importance".
A relieved Alexander Van Der Bellen talked about his ambition to be a President that the Austrians will call their own saying:
"I hope that when people recognise me on the street or on the village green or in Vienna’s underground six years from now at the end of my term they’ll say, ‘look, there is our federal president’, not the federal president but everyone’s president."