Ալիևի հայտարարությունը հոգեբուժարանի պացիենտի արտահայտություն է. Դավիթ Բաբայան
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունը ոչ թե քաղաքական գործչի կամ պետական համակարգ ներկայացնող անձնավորության հայտարարություն է, այլ հոգեբուժաանի պացիենտի հայտարարություն: Անդրադառնալով երկու օր առաջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արած հայտարարությանը, «Panorama.am»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Արցախի հանրապետության նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Նշենք, որ Իլհամ Ալիևը այցելելով սահմանամեձ Թաթար հայտարարել է՝ «Այսօր մենք չենք հավակնում Հայաստանի ներկա տարածքներին: Մենք մտադիր չենք ռազմական ճանապարհով վերադարձնել ո’չ Երևանը, ո’չ Մեղրին, ո’չ Գորիսը: Բայց ես վստահ եմ, որ կգա ժամանակը, և մենք՝ ադրբեջանցիներս, կվերադարձնենք մեր բոլոր պատմական հողերը...»:
«Բոլորովին վերջերս Լուկաշենկոյի հետ հանդիպման ժամանակ էլ նույն Ալիևը ասաց, որ Ադրբեջան պետությունը ստեղծվել է Հեյդար Ալիևի ժամանակ»,- նշեց Բաբայանն ու հավելեց, որ տարօրինակ գործընթացներ են տեղի ունենում թե՛ Ալիևի ուղեղում և թե՛ Ադրբեջանում ընդհանրապես:
Բաբայանի կարծիքով Ալիևը ի տաբերություն այլ բարբարոսների ազնիվ է, բացեիբաց ասում է իր ցանկությունների մասին: Սա էլ է հիվանդության յուրօրինակ ատորոշում:
«Ի վերջո՝ արդեն պահն է, որ իրենք կողմնորոշվեն, թե իրենց հողերը որտեղ են վերջանում, երբ է ստեղծվել Ադրբեջանը և ինչ է այն ընդհանրապես»,- նշեց նա:
Բաբայանի համոզմամբ, նման քայլերը, նման հայտարարությունները ևս մեկ անգամ վկայում են, թե ինչ պետության հետ մենք գործ ունենք:

Бабаян: заявления президента Азербайджана напоминают речи пациента психушки
Последнее заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева – это не выступление политического деятеля или представителя государственной системы, а скорее речь пациента психбольницы. Об этом в интервью Panorama.am сказал пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, комментируя сделанное в минувшую субботу И. Алиевым заявление при посещении города Тертер.
Отметим, президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе мероприятия в приграничном городе Тертер 3 декабря, в частности, заявил: "Сегодня мы не претендуем на землю нынешней Республики Армения. Мы не намерены возвращать военным путем ни Иреван (Ереван. – Примеч. ред.), ни Мегри, ни Горис. Но я уверен, что настанет время, и мы, азербайджанцы, вернемся на все наши исторические земли".
"Совсем недавно на встрече с президентом Беларуси Александром Лукашенко тот же самый Ильхам Алиев заявил, что государство Азербайджан было создано во времена Гейдара Алиева", – сказал пресс-секретарь президента Арцаха.
По словам Д. Бабаяна, в последнее время "странные процессы" протекают не только в голове Алиева, но и в целом в Азербайджане. Просто, подчеркнул Давид Бабаян, "Алиев, в отличие от прочих варваров, открыто говорит о своих желаниях". "Это также своеобразный диагноз болезни", – добавил пресс-секретарь президента НКР.
"Настала пора, чтобы они наконец определились, где заканчиваются их земли, когда был основан Азербайджан и что эта страна собой представляет", – сказал  пресс-секретарь президента НКР.