Ֆրանսիայի վարչապետը հրաժարական է տվել
Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը հայտարարել է, որ լքում է զբաղեցրած պաշտոնը նախագահի պաշտոնում պայքար մղելու համար։ Հրաժարական կտա նաև նրա կառավարությունը, հայտնում է Reuters-ը:
Վալսը պարզաբանել է, որ պատրաստվում է կենտրոնանալ նախընտրական արշավի վրա հունվարին կայանալիք Սոցիալիստական կուսակցության փրայմերիզներից առաջ:
Նշենք, որ Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու Վալսի որոշմանը նախորդել էր գործող նախագահ սոցիալիստ Ֆրանսուա Օլանդի կողմից 2017 թվականի կայանալիք ընտրություններում վերաառաջադրվելուց հրաժարվելը:

Премьер Франции объявил об отставке
Премьер-министр Франции Мануэль Вальс заявил, что во вторник, 6 декабря, покинет свою должность ради борьбы за пост президента. Также в отставку уйдет и его кабинет, сообщает lenta.ru со ссылкой на Reuters.
Вальс пояснил, что сосредоточится на избирательной кампании перед праймериз правящей Социалистической партии, которые пройдут в два этапа 22 и 29 января 2017 года.
Решение о выдвижении кандидатуры Вальса на выборы президента было принято после того, как действующий глава государства Франсуа Олланд отказался от участия в кампании. Французский лидер объяснил свое решение нежеланием раскалывать левые силы и необходимостью выдвижения единого сильного кандидата.