Կանադայի վաչապետն արտասվել է՝ լսելով սիրիահայ ընտանիքի պատմությունը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Կանադայի վարչապետ Ջաստին Թրյուդոն կլոր սեղան էր հրավիրել փախստականների փոքր խմբի համար, որպեսզի քննարկեն Կանադայում սիրիացի փախստականների գտնվելու առաջին տարվա խնդիրները, հայտնում է CBC–ն։
Դիմելով վարչապետին՝ Վանիկ Կարապետյանը հիշել էր, թե ինչպես է ինքը բարձրացել Բեյրութից Տորոնտո մեկնող օդանավ։ Նրա ձեռքը սեղմել էր մի կանացի և ասել. «Եկե՛ք Կանադա և այն ավելի լա՛վը դարձրեք», փոխանցում է news.am-ը:
«Հետո մենք վայրէջք կատարեցինք Փիրսոնի օդանավակայանում, և առաջին մարդը, որը սեղմեց մեր ձեռքը, վարչապետն էր»,– պատմել է Կարապետյանը։
Նրա խոսքով՝ իր համար հատկապես կարևոր էին վարչապետի բառերը. «Բարի՛ գալուստ տուն», չէ՞ որ, երբ դու լքում ես քո տունը, հատկապես կարևոր է լսել նման բառերը

Премьер Канады заплакал, слушая сирийского армянина (видео)
Премьер провел круглый стол с небольшой группой беженцев, чтобы обсудить проблемы первого года пребывания в Канаде в рамках программы по сирийским беженцам, сообщает NEWS.am со ссылкой на CBC.
Обращаясь к премьер-министру Ваник Карапетян вспомнил, как он зашел на борт самолета, выполняющего рейс из Бейрута в Торонто. Ему пожал руку канадец и сказал: "Поезжайте в Канаду и сделайте ее лучше". "Затем мы приземлились в аэропорту Пирсон, и первым человеком, пожавшим нам руку, был премьер-министр",- рассказал Карапетян.
По его словам, ему особенно были важны слова премьера: "Добро пожаловать домой", ведь когда ты покидаешь свой дом, особенно важно слышать подобные слова.
В свою очередь премьер-министр Трюдо отметил, что программа сирийских беженцев была очень важна для него, так как в эту программу была вовлечена вся страна. "Правительство не могло в одиночку взять на себя обязательство привезти более 25 тыс. сирийских беженцев", - заявил он.