ԼՂՀ արտաքին քաղաքականությունը 2016թ-ին. անհրաժեշտ են համագործակցության նոր մեխանիզմներ
Ակտիվ արտաքին քաղաքականությունը և միջազգային ակտիվ կապերի հաստատումը անկախությունից ի վեր հանդիսացել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության աշխատանքի գերակա ուղղություններից մեկը: Միայն ակտիվ և նախաձեռնող արտաքին քաղաքականության շնորհիվ հայկական երկրորդ հանրապետությունը կարող է միջազգային տարբեր հարթակներում էլ ավելի մեծացնել իր ճանաչելիությունը և  տարբեր հարցերի հետ կապված սեփական դիրքորոշումներն առավել ընկալելի դարձնել արտաքին աշխարհի համար:
Կարևոր է փաստել, որ արտաքին կապերի հաստատման շնորհիվ, ԼՂՀ-ն ձեռք է բերում նաև հավելյալ անվտանգային երաշխիքներ, քանի որ անհրաժեշտության դեպքում արտերկրում ԼՂՀ գործընկերները դառնալու են Արցախի բնակչությանը սպառնացող վտանգների մասին առաջին բարձրաձայնողները:
Արտաքին քաղաքականության հետևողական զարգացման և ակտիվացման համատեքստում կարևոր է պարբերաբար ամփոփել իրականացված քայլերը` վեր հանելու առկա բացերը և ուրվագծելու հետագա անելիքները: Ստորև կփորձենք ամփոփել 2016 թվականին ԼՂՀ արտաքին քաղաքականության ոլորտում իրականացված քայլերը՝ դրանք դասակարգելով՝ ըստ հետևյալ հիմնական ուղղությունների.
1. ԼՂՀ այցելած օտարերկյա պատվիրակություններ;
2. ԼՂՀ պաշտոնյաների այցեր արտերկիր և արտերկրում կազմակերպված միջոցառումներ;
3. ԼՂՀ անկախությունը ճանաչած քաղաքական միավորներ;
ԼՂՀ այցելած օտարերկյա պատվիրակություններ
2016 թվականի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելել են շուրջ երկու տասնյակ օտարերկյա պատվիրակություններ: Այցերի ընթացքում  պատվիրակությունների անդամները բարձր մակարդակի հանդիպումներ են ունեցել  ԼՂՀ նախագահի, արտգործնախարարի, ԱԺ նախագահի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:
ԼՂՀ այցելած օտարերկյա պատվիրակություների շարքում էին.
1. Պատվիրակություններ միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներից (ինչպես օրինակ ներկայացուցիչներ (ԵԱՀԿ-ից, ԵՄ-ից, ԵԽ-ից), որոնց հետ շփման, ինչպես նաև երկկողմ կապերի հաստատման միջոցով, ԼՂՀ տարվա ընթացքում փորձել է իր ձայնը հնարավորինս լսելի դարձնել այդ կառույցներում: Հետագայում միջազգային կառույցներում ԼՂՀ ճանաչելիության էլ ավելի բարձրացնելու համար, թերևս անհրաժեշտ կլինի աշխատել ոչ միայն առկա կապերի ընդլայնման ուղղությամբ: Օրինակ, հետևողական քայլերի միջոցով կարելի է հասնել նրան, որ ԼՂՀ-ն ստանա հնարավորություն  մասնակցելու միջազգային կառույցներում իրեն վերաբերող  թեմաների քննարկմանը:  Սա առավել քան հնարավոր է, առավել ևս երբ կա միջազգային նման փորձ:
2. Տարբեր երկրների խորհրդարանների պատգամավորներ (ինչպես օրինակ պատգամավորներ Հայաստանից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Բուլղարիայից, Հունաստանից, Լատվիայից). այցերի շրջանակներում իրականացված քննարկումները հիմնականում վերաբերել են  խորհրդարանների, հասարակական,  քաղաքական շրջանակների միջև փոխադարձ կապերի զարգացմանն ու խորացմանը:
Խորհրդարանական դիվանագիտության համատեքստում անհրաժեշտ է կարևորել նաև կուսակցությունների միջև համագործակցությունը: Այս տեսակետից ուշագրավ էր 2016 թվականին Գերմանիայի Die Linke կուսակցության պատվիրակության, ինչպես նաև Եվրոպայի ազատ դաշինք (ԵԱԴ) կուսակցության փոխնախագահ և գործադիր տնօրենի այցը ԼՂՀ:  Ապագայում ևս անհրաժեշտ է խորացնել համագործակցությունը ոչ միայն խորհրդարանականների, այլ նաև կուսակցությունների մակարդակում:
3. Տարբեր երկների տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ (ինչպես, օրինակ, Բելգիայի դաշնային և Բրյուսելի շրջանային խորհրդարանների պատվիրակություն, Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքի պատվիրակություն, Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարանական պատվիրակություն). այս մակարդակում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում  քննարկվել են երկկողմ կապերի խորացմանը և տարբեր ոլորտներում (տնտեսական, քաղաքական, մարդասիրական և այլն) համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, ձեռք բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ:
Կառուցելով արդեն իսկ առկա ձեռքբերումների վրա, ապագայում ևս անհրաժեշտ է խորացնել համագործակցությունը տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով:  Հետագա համագործակցության խորացմանը կարող է, օրինակ, նպաստել ինչպես համագործակցության ոլորտների ընդլայնումն, այնպես էլ առանձին շրջանների, քաղաքական միավորների հետ համագործակցության օրակարգերի մշակումը: Այդ քաղաքական միավորների հետ համագործակցություն կլինի առավել արդյունավետ, եթե նրանց հետ մշակված օրակարգերում հաշվի առնվեն այդ շրջանների, քաղաքական միավորների առանձնահատկությունները:
II. ԼՂՀ պաշտոնյաների այցեր արտերկիր և արտերկրում կազմակերպված միջոցառումներ
Կարևոր է նկատել, որ ԼՂՀ պաշտոնյաների արտերկիր այցերը չեն սահմանափակվել միայն տարբեր պաշտոնյաների հետ ունեցած հանդիպումներով: ԼՂՀ ներկայացուցիչները նաև հանդես են եկել դասախոսություններով, մասնակցել կլոր սեղան քննարկումներին (օրինակ, սեպտեմբերի 27 ին Բելգիա այցի շրջանակներում Կարեն Միրզոյանը` որպես հիմնական բանախոս, մասնակցել է Եվրախորհրդարանի շենքում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն՝ պետականաշինության 25 տարին անկայուն տարածաշրջանում» խորագրով կլոր սեղան–քննարկմանը):
Բացի այդ, 2016 ընթացքում կազմակերպվել են շուրջ մեկ տասնյակ միջոցառումներ, որոնց ժամանակ արտերկրում ԼՂՀ մշտական  ներկայացուցիչները հանդես են եկել դասախոսություններով: Նման միջոցառումների շարքում են  Թոմաս Ջեֆերսոնի անվան իրավագիտության դպրոցում, Բերքլիի Կալիֆորնիայի համալսարանում, Վաշինգտոնի Համաշխարհային քաղաքականության ինստիտուտում տեղի ունեցած դասխաոսությունները, Ֆրանսիայի Մարտիգ քաղաքում տեղի ունեցած կոնֆերանսը, Շվեյցարիայի մամուլի ակումբի կողմից կազմակերպված մամուլի ասուլիսը և այլն:
Համագործակցությունը տարբեր երկրների համալսարանների, գիտական շրջանակների, ԶԼՄ-ների և քաղհասարաության այլ ներկայացուցիչների հետ նույնպես կարող է նպաստել ԼՂՀ արտաքին քաղաքականության հետագա զարգացմանը և ակտիվացմանը: Այս համատեքստում առաջընթաց գրանցելու համար, ԼՂՀ-ում գործող համալսարանները, ԶԼՄ-ները, ՔՀԿ-ները կարող են նոր երկկողմ կապեր հաստատել և համագործակցել տարբեր երկրներում գործող իրենց գործընկեր կառույցների հետ:
III. ԼՂՀ անկախությունը ճանաչած քաղաքական միավորներ
2016-ին ԼՂՀ արտաքին քաղաքականությունը ամփոփելիս, իհարկե, չենք կարող չանդրադառնալ այս տարի ԼՂՀ անկախությունը ճանաչած նահանգներին և քույր քաղաքներին: Մարտի 3-ին ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հարգելու ու ճանաչելու» մասին H.R. 1580 բանաձևը, իսկ արդեն մարտի 29-ին ԱՄՆ Հավայի նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց նույնանուն  H.R. 167 բանաձևը:
Ապրիլի 20-ին ԱՄՆ Հավայի նահանգի Հոնոլուլու շրջանի և քաղաքի Խորհուրդը ընդունեց 16-78, CD1 բանաձևը, որով քաջալերում է և սատարում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության շարունակական ջանքերին՝ երաշխավորելու իր քաղաքացիների այն իրավունքները, որոնք բնորոշ են ազատ և անկախ հասարակությանը: Փետրվարի 3-ին Բրազիլիայի Ֆրանկու դա Ռոշա քաղաքի ավագանին միաձայն ընդունեց  որոշում Ստեփանակերտը և Ֆրանկու դա Ռոշան քույր քաղաքներ հռչակելու մասին՝ նրանց միջև բարեկամական կապեր հաստատելու նպատակով։
Բազմիցս նշվել է, որ տարբեր քաղաքական միավորների կողմից ԼՂՀ ճանաչումը չի կարող լինել ինքնանպատակ: Ուստի, անհրաժեշտ է, որ այս ուղղությամբ ԼՂՀ-ն հետագայում իրականացնի ավելի համակարգված արտաքին քաղաքականություն` նրանցից յուրաքանչյուրի հետ մշակելով և ունենալով համագործակցության առանձին օրակարգ:
Ամփոփելով կարող ենք փաստել, որ վերը նշված բոլոր ուղղություններում 2016 թվականին իրականացվել է որոշակի ակտիվություն, սակայն այն դժվար է բավարար կամ գոհացուցիչ գնահատել: Հետագայում այս ուղղություններով իրականացվող աշխատանքների արդյունավետությունն էլ ավելի բարձրացնելու համար թերևս անհրաժեշտ է, որ դրանք լինեն ավելի համակարգված, հիմնվեն համագործակցության հստակ մեխանիզմների  վրա և ունենան հստակ սահմանված օրակարգ: Նման քայլերից կարող է լինել կուսակցությունների միջև համագործակցության նոր ձևաչափերի հիմնումը, կամ ԼՂՀ անկախությունը ճանաչած առանձին քաղաքական միավորների հետ համագործակցության կարճաժամկետ և երկարաժամկետ օրակարգերի մշակումը:

NKR Foreign Policy in 2016: New Mechanisms of Cooperation Are Needed
Establishing active foreign relations and international connections have been one of the priority directions of Nagorno-Karabakh Republic’s work. Only due to active foreign policy Armenian Second Republic can raise its popularity on various international platforms and make its position more perceivable to the external world.
It is important to state that the established foreign relations also give NKR additional security guarantees. In case of necessity NKR partners abroad become the first ones to voice threats facing the Artsakh people.
In the context of the consistent development and activation of the foreign policy it is important from time to time to summarize the undertaken steps to reveal exiting drawbacks and to outline future initiatives. Below we will try to summarize the steps undertaken in 2016 categorizing them by the main directions:
1. Foreign delegations, who visited NKR
2. Foreign officials, who visited NKR and events organized abroad,
3. Political entities that recognized NKR independence
Foreign Delegations, Who Visited NKR
In 2016 two dozens of delegations visited NKR. During their visits the members of the delegations had high level meetings with NKR President, Foreign Minister, President of National Assembly and other high level officials.
Among delegations that visited NKR are:
1. Delegations from international organizations (such as representatives from OSCE, EU CoE): via communication  with them as well as via establishing bilateral connections, the NKR tried to make its voice heard in those institutions. In the future to further increase NKR popularity abroad, it will be necessary not only to expand existing connections. For example, by consistent initiatives NKR can strive and get an opportunity to participate in the discussions concerning it. This is quite possible when one takes into consideration the existing international experience.
2. Deputies from parliaments of different countries (such as deputies from Armenia, Germany, France, Bulgaria, Greece, Latvia): in the framework of the visits the discussions mainly concerned the development and deepening of the connections between parliaments, social and political circles.
In the context of parliamentary diplomacy the cooperation between parties is also very important. The visit of the delegation of Die Linke German Party as well as of the Vice President and Co-Director of European Free Alliance was important from this perspective. In the future it is important to continue cooperation not only on the level of parliamentarians but also on the level of political parties.
3. Representatives of local authorities of different countries (such as a group of Flemish parliamentarians of the Kingdom of Belgium, parliamentarians of the Brussels Flemish Parliament): during the meetings on this level deepening of bilateral connections and the issues on the cooperation in different spheres (economic, political, humanitarian etc.) were discussed, number of agreements were reached.
Building on the existing achievements, in the future it is necessary to further deepen connections on the level of local governing authorities. Both extending spheres of cooperation and developing working agendas with different political entities can further deepen cooperation between them. The interaction with those political entities will be productive if the agendas developed with each of them take into consideration the peculiarities of those political entities.
II. Visits of NKR Officials and Events Organized Abroad
It is important to note that the foreign visits of the NKR officials were not limited to only meeting with different officials. They also delivered lectures, participated in round-table discussions (for example, on September 27 in the framework of his visit to Belgium, NKR Foreign Minister Karen Mirzoyan, as a main speaker, participated in the round-table discussion entitled "Nagorno Karabakh Republic: 25 years of state-building in a volatile region" at the premises of the European Parliament).
Besides in 2016 around a dozen of events have been organized, during which NKR representatives abroad delivered lectures. Among those events are the lectures organized in Thomas Jefferson School of Law, University of California, Berkeley, The Washington Institute of World Politics, press conference in Swiss press club etc.
The cooperation with the universities of different countries, scientific circles, media and civil society representatives can also contribute to the further development and more active foreign policy of NKR.  To ensure progress in this direction, universities, media agencies, CSOs in NKR can establish new connections and cooperate with their partners in different countries.
III. Political Entities Who Recognized NKR Independence
Summarizing NKR foreign policy in 2016, we, of course, cannot forget the regions that  recognized NKR independence this year and the new sister cities. On March 3, the House of Representatives of the US. State of Georgia adopted a resolution H.R. 1580 entitled "Honoring and Recognizing the Nagorno-Karabakh Republic," while on March 29, the House of Representatives of the U.S. State of Hawaii adopted a homonymous resolution H.R. 167.
On April 20, Council of City and County of Honolulu, state of Hawaii, adopted a resolution 16-78, CD1, encouraging and supporting the Nagorno-Karabakh Republic’s continuing efforts to guarantee its citizens those rights inherent in a free and independent society,  On February 3, the City Council of the Brazilian city of Franco da Rocha unanimously adopted a decision on declaring Stepanakert and Franco da Rocha twin cities.
It has been stated for many times that the recognition of NKR by various political entities cannot end in itself. Thus, the NKR foreign policy in this direction should be more coordinated. This can be achieved by developing separate cooperation agendas with each of those entities.
Concluding we can state that in the all directions mentioned there has been some activity in 2016, however it cannot be considered sufficient or satisfactory  To raise the productivity of the initiatives in this direction those initiatives should become more coordinated based on concrete mechanism of cooperation. To this can contribute new platforms of cooperation between political parties, or the above mentioned short-term and long-term agendas of cooperation with those political entities.