Արդյո՞ք դոլարը եվրոյից թանկ կլինի
2016թ.-ը մոտենում է ավարտին: Գուցեև հենց այս փաստով է պայմանավորված տարատեսակ տնտեսական ցուցիչների, այդ թվում՝ միջազգային արժույթների փոխարժեքների հետ կապված բազմաթիվ կանխատեսումների առկայությունը: Մասնավորապես, օբյեկտիվ պատճառներով, առավել մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում ԱՄՆ և ԵՄ արժույթները: Այն պարզ ճշմարտությունը, որ հենց այս արժույթներն են հանդիսանում աշխարհի ամենափոխարկելիները և որ նաև համարվում են մրցակիցներ, ապահովում է դրանց շուրջ կանխատեսումների և գնահատականների տարեվերջյան մեծ ալիքը:
Այսպես, տարբեր տվյալների համաձայն, նոյեմբերի սկզբին եվրոյի փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ տատանվում էր 1.1063 - 1.1275 շրջանակներում, ինչից հետո, արդեն ամսվա վերջին այն սկսում է կորցնել իր դիրքերը՝ հասնելով 1.0599 մակարդակի: Եվրոյի փոխարժեքի անկումը շարունակվում է նաև այս ամիս:  Դեկտեմբերի 6-ին նվազագույն շեմը հասավ 1.0534-ի, դեկտեմբերի 7-ին եվրոն արժեցավ 1,0734 դոլար՝ աճելով +0,0016 փոխանակային կետով, կամ որ նույնն է՝ 0.15 %-ով:
Պետք է նշել, որ եվրոյի փոխարժեքը կապված է ինչպես դոլարի փոխարժեքից, այնպես էլ Եվրոպայում գրանցված իրավիճակից: Օրինակ, եվրոյի փոխարժեքի վերջին անկումները մեծապես պայմանավորվեցին Իտալիայի ընտրությունների արդյունքներով: Դոլարի դիրքերն ամրանում կամ թուլանում են նավթի գներով, ԱՄՆ իրավիճակով կամ ոսկու գներով պայմանավորված. որքան այս ցուցիչները բարձրանում են, արժույթների փոխարժեքներն անկում են ապրում: Ընդհանուր առմամբ, նշված գործոնների կապը փոխարժեքների հետ հակադարձ համեմատական է, այսինքն արժույթները հակադարձ համեմատական են աճում համաշխարհային տնտեսության անորոշության մակարդակի փոփոխությանը:
Հարցի պատասխանը՝ կլինի՞ արդյոք 2016-ը բեկումնային, և դոլարը վերջապես «կհաղթի՞» եվրոյին փոխանակային կուրսի համատեքստում, ուղղակիորեն կախված է որոշ գործոններից: Եվրոյի համար այդ գործոնը կախված է բրիտանական տնտեսության՝ ԵՄ տնտեսության հետ կապից (կմնա՞ արդյոք Բրիտանիան՝ որպես եվրագոտու լիիրավ անդամ, թե՞ այնուամենայնիվ կստանա ասոցացված երկրի ստատուս, ինչպիսի՞ն կլինեն ԵՄ տարեկան ամփոփիչ մակրոտնտեսական ցուցանիշները և այլ): Դոլարի համար առաջնային գործոն շարունակում է լինել նավթի գինը, ինչպես նաև ԱՄՆ արտաքին քաղաքական կուրսի շուրջ ստեղծված անորոշությունը:
Պետք է նշել, որ եվրոն դոլարից էժան եղել  է միայն 2001-2002 թթ.-ին (նվազագույն մակարդակը կազմել է 0.8560[1]): 14 տարիների ընթացքում նման դեպք երբեք չի գրանցվել, չնայած, որ այսօրվա  մակարդակն ամենամոտն է այդ նվազագույնին:
Եթե փորձենք հասկանալ՝ հնարավո՞ր է եվրոյի ռադիկալ դեվալվացիա 2017թ.-ին, ինչի արդյունքում դոլարն ավելի թանկ կդառնա, ապա պատասխանը կարող է լինել և դրական: Brexit-ը, Եվրամիությունում անցկացվող ընտրությունները, որոնք, կարծես թե, ակտիվացնում են ԵՄ նկատմամբ «հակա» տրամադրությունները, ինչպես նաև արդեն մի քանի տարի շարունակվող եվրագոտու ճգնաժամը հուշում են, որ եվրոն առաջիկայում կշարունակի էժանանալ: Մինչդեռ, պետք է նշել, որ դոլարի հետ ևս ամեն ինչ հարթ չէ և այս արժույթը ևս կարող է արժեզրկվել: Չենք կարող հստակ ասել, որ երկու արժույթների անկումների համամասնությունը կլինի այն տարբերությամբ, որ որևէ մեկը կկարողանա «հաղթել» մյուսին: Իրականում կարծում ենք, որ 2017-ին մենք կունենանք երկու «պարտված» միջազգային արժույթ:

2016 is coming to its end. Perhaps this fact explains the presence of many forecasts due to various economic indicators, including those related to rates of international currencies. In particular, and for objective reasons, the highest degree of interest is seen in the US and European currencies. The reality is that these are the most convertible currencies at the international level, and, moreover, are competitors, especially in the end of the year.
Thus, according to various estimates, in the beginning of November, the euro-dollar exchange rate fluctuated within 1.1063 to 1.1275, and then at the end of this month, the euro again began to lose against the dollar - 1.0599. The fall of the euro has continued this month: on December 6 this minimum reached 1.0534. But on December 7 euro rose against dollar by 0.0016 points or 0.15%, reaching up to 1.0734.
It should be noted that exchange rate of euro is connected with both dollar and the situation in Europe. For example, the recent decline of the euro was due to the elections in Italy. Dollar also strengthened either in connection with the price of oil, as well as the unstable situation in the United States or with the prices for gold: how much these figures rise, the dollar falls that much.
The answer to the question of whether there will be a breakthrough in 2016, and dollar will at last "win" the euro in regard with exchange rate, depends on several factors. For euro this factor remains the question of the relationship of the British economy with the EU economy (Will Britain remain as a full member of the euro area or it will have an associate status? What will the macroeconomic indicators of the EU be, etc.) The main factor for dollar is the price of oil and, of course, the ambiguity of the new US foreign policy.
It is worth noting that euro was a cheaper than dollar for the last time in the 2001-2002-ies. For the last 14 years such case has not been fixed, but the present low level of the euro against the dollar is also close to record minimum.
If we think over the question whether a radical devaluation of the euro against the dollar in 2017 is possible, the answer to this question will be Yes. Starting from Brexit and continuing with the elections in different EU countries, anti-EU sentiments are felt and ending with euro-zone crisis, it can be argued that the price of euro will fall. But the question is that dollar may also in the future "fall." It is not a fact that in such a case there will be a "winner". Most likely, we will have two losers.