ԵՄ քաղաքական ճգնաժամը կամ «Աջ շրջադարձ» Եվրոպայում
Վերջին տարիներին ազգայնականությունն ու եվրահոռետեսությունը մեծ տարածում են գտել Եվրոպական միության անդամ երկրներում: Սակայն հատկապես 2015-2016 թվականներին այս տրամադրությունները մեծ թափ հավաքեցին, երբ աջակողմյան քաղաքական շարժումներն իրար հետևից հաղթանակ տարան մի շարք խորհրդարանական, տարածաշրջանային և նախագահական ընտրություններում:
Հատկապես հունիս ամսի հայտնի հանրաքվեից հետո, երբ Մեծ Բրիտանիան դուրս եկավ ԵՄ կազմից, մյուս անդամ-պետություններից շատերը սկսեցին ավելի ինտենսիվ կերպով քննարկել կառույցը լքելու հավանականությունը:
«Աջերի» առաջխաղացումը Եվրոպայում
Լեհաստանում աջ պահպանողական «Իրավունք և արդարություն» կուսակցությունը հաղթեց խորհրդարանական ընտրություններում՝ դառնալով առաջին միայնակ իշխող կուսակցությունը՝ Լեհաստանում ժողովրդավարության վերականգնումից ի վեր: Դանիայում աջ պոպուլիստական ​​«Ժողովրդական կուսակցությունը» 21% ձայներով դարձավ երկրորդ քաղաքական ուժը երկրում, իսկ Նիդերլանդներում աջ ծայրահեղական «Ազատության կուսակցությունը» երրորդ տեղը զբաղեցրեց:
Նույն իրավիճակին ականատես եղանք Հունգարիայում, որտեղ մեծ առաջխաղացում ապրեց «Հանուն ավելի լավ Հունգարիայի» կուսակցությունը,  իսկ Հունաստանում՝ «Ոսկե մայրամուտ»-ը: Ավստրիայում աջ ծայրահեղական Նորբերտ Հոֆերն անգամ հաղթանակ տարավ ապրիլի նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում, և միայն երկրորդ փուլում պարտության մատնվեց:
Սակայն ամենահետաքրքիր իրավիճակը վերջին օրերին ստեղծվել է Ֆրանսիայում և Իտալիայում: Ֆրանսուա Օլանդից հետո՝ նախագահի պաշտոնին ամենալուրջ հավակնորդներից մեկն այս պահին հանդիսանում է «Ազգային ճակատ» կուսակցության ղեկավար Մարին Լը Պենը, ով հայտնի է իր խիստ ծայրահեղական, հակամիգրացիոն հայացքներով: ՏԻՄ ընտրություններում շատ մեծ հաջողության հասնելուց հետո այժմ էլ Լը Պենը ֆավորիտ է համարվում 2017 թ.-ի ընտրություններում:
«Եվրոպան այլևս երբեք չի լինի այն նույն Եվրոպան, որը մենք ճանաչում ենք: Այն կվերածվի իսլամական հանրապետության: Այժմ մի մեծ շրջափուլ է մեզ սպասվում, և եթե մենք չպաշտպանենք մեր քաղաքակրթությունը, այն անհետ կվերանա», - ասել էր Լը Պենն իր վերջին ելույթներից մեկի ժամանակ:
Միաժամանակ, Իտալիայում Մատեո Ռենցիի հրաժարականից  հետո՝ վարչապետի պաշտոնի ամենահավանական թեկնածուն է «Հյուսիսի լիգա» աջակողմյան կուսակցության առաջնորդ Մատեո Սալվինին, ով իր հերթին բազմիցս նշել է, որ թե՛ իտալացիները, թե՛ ԵՄ մյուս բոլոր պետությունները չպետք է ձևացնեն, թե ոչինչ չի կատարվում և շարունակեն իրենց հունով ապրել:
«Բավական է խաղաղասիրական հռետորաբանություն կիրառել: Որպեսզի երաշխավորենք մեր մայրցամաքի անվտանգությունը, պետք է ամեն կերպ պայքարենք իսլամիստների դեմ», - հայտարարել էր Սալվինին:
Նման միտման դրդապատճառները
«Աջ շրջադարձը» Եվրոպայում ի հայտ է եկել մի շարք տարբեր պատճառներով: Առաջին հերթին, ծայրահեղականության խթան է հանդիսացել միգրացիոն ճգնաժամը, որն իսկական պատուհաս դարձավ Եվրոպայի գլխին հատկապես 2015-ի ամռանը՝ վերածվելով մեծամասշտաբ աղետի: Փախստականների անկառավարելի ներհոսքը հանգեցրեց եվրոպական հասարակության պառակտման՝ մի կողմից հանդուրժողականության և մարդու իրավունքների գաղափարներին հավատարիմ մարդկանց, մյուս կողմից՝ անվտանգության հսկայական սպառնալիք տեսնող մարդկանց միջև: Ուստի միգրացիոն քաղաքականությունը դարձավ առանցքային ուղղություն՝ եվրոպական հասարակության քաղաքական համակրանքն ընտրություններին ստանալու համար:
Աջակողմյան կուսակցությունները նախատեսում էին խստացնել սահմանների վերահսկման համակարգերը՝ հիմնավորելով դա իրենց քաղաքացիների հանգստությամբ և անհոգությամբ, ինչպես նաև եվրոպական քաղաքակրթության և մշակույթի պաշտպանությամբ:
Ազգայնականության աճի կարևոր գործոն է հանդիսացել նաև իսլամաֆոբիան եվրոպական հասարակության մեջ, ինչպես նաև, այսպես կոչված, «եվրոպական ինքնության» ճգնաժամը:
Ըստ որոշ փորձագետների՝ եվրոպական ինքնությունն ու եվրոպական արժեքներն ավելի ու ավելի են կորցնում իրենց ուժը, և հատկապես իսլամական կրոնի ներկայացուցիչների ֆոնին կտրուկ անկում է ապրում եվրոպական քաղաքակրթությունը և զգացվում է «մայրամուտի ոգին»:
Եվ վերջապես նման քաղաքական տրամադրությունների համար ոչ փոքր դեր է խաղացել նաև Եվրոպայում 2008 թ. սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամը: Պահպանվող գործազրկության բարձր մակարդակը, Չինաստանի տնտեսական զարգացման դինամիկայից կախվածությունը, ԱՄՆ տնտեսական անկման հետ կապված մտահոգությունները, Եվրոպական միության արտադրության անկումը հավանականություն առաջացրին հետագա «կրկնաճգնաժամի», որի պատասխանատուն, ըստ աջ թևի կուսակցությունների, իհարկե իշխող ուժերն են Եվրոպայում: Այս իրավիճակն էլ անշուշտ ճանապարհ բացեց պոպուլիստական ​​աջ քաղաքական կուսակցությունների առաջխաղացման համար, որոնք ներկայացվում են որպես լավագույն այլընտրանք իշխանություններին:
Չի կարելի թերագնահատել նաև ԶԼՄ-ների դերն այս ամենում, որոնք է՛լ ավելի մասսայականություն հաղորդեցին աջ կուսակցություններին՝ խուճապ սերմանելով եվրոպացիների շրջանում և ավելի սրելով նրանց ազգայնական տրամադրությունները:
Չնայած քաղաքագետների մի հոծ զանգված համարում է, որ ժողովուրդն աջերին դիտում է զուտ որպես ընդդիմություն, և նրանց օգտին քվեարկելով՝ իր բողոքի նոտան է հայտնում իշխանություններին, այնուամենայնիվ ստեղծված իրավիճակը Եվրոպայում խիստ մտահոգիչ է՝ հաշվի առնելով, որ նմանատիպ անհանդուրժողականության և օտարատյացության ականատես ենք եղել դեռևս 1930-ականներին, երբ ի հայտ եկան ռասիզմն ու ֆաշիզմը Եվրոպայում:

EU Political Crisis or "Right Turn" in Europe
In the recent years, nationalism and eurosceptism have become more and more popular among the EU member countries. However, the radical moods reached their peak in 2015-2016, when the right-wing political movements won a number of regional, parliamentary and presidential elections in the European countries.
Especially after the June referendum, when Great Britain left the EU, the other member states began to intensively discuss their own possibilities of leaving the organization.
"Rightists" advancing in Europe
In Poland, the rightist conservative party "Law and Justice" winning the parliamentary elections, became the first party to rule alone after the restoration of democracy in Poland. In Denmark the right populist ''Danish People's Party'' with 21% became the second political force in Parliament and in the Netherlands far-right ''Freedom Party'' got the third place in elections.
The same situation was also seen in Greece with the "Golden Dawn" radical party coming to political arena and in Hungary with its "For a better Hungary" rightists. In Austria, the leader of the far-right "Freedom Party" Norbert Hofer even won the first round of the presidential elections in April 2016, though he failed to win the presidential race.
Interesting developments were witnessed in France and Italy. After Francois Hollande, the most likely candidate for the next president of France is the "National Front" party leader Marine Le Pen, who is known for her extremely radical, anti-EU and anti-migration views. After achieving great success in the French regional elections, Le Pen is now considered the favorite of the 2017 presidential elections.
"Europe will never be again the Europe we used to know. It will become an Islamic republic. If we do not protect our civilization, it will disappear soon," Le Pen said at one of her speeches.
Meanwhile, after Italy's Matteo Renzi resignation, the most likely candidate for the new prime minister is the right-wing "Northern League" party's leader Matteo Salvini, who has repeatedly stated that both the Italians and other Europeans should not pretend that nothing is happening.
"Stop applying your peace rhetoric. In order to guarantee the security of our continent, we should struggle against Islamists by all means," Salvini said.
Reasons for this trend
The ''right movement'' of Europe has a number of reasons. First of all, the main trigger for the growth of popularity of rightists, especially the ultra-right-wing forces, became the refugee crisis, turning particularly disastrous in 2015. The uncontrollable influx of refugees led to a great split in European society, between those committed to the ideas of tolerance and human rights, on the one hand, and those seeing security threat for Europe, on the other hand. The migration policy has become a key aspect in determining the political sympathies of European society in the elections. Right-wing parties, bringing in tough agenda restrictive immigration measures, planned to tighten border control systems ''in defense of European culture and because of the danger of Europe Islamisation''.
Thus an important factor in the growth of nationalism became Islamophobia in the European society and a crisis of the so-called ''European identity''. According to experts, European values are increasingly losing their power, and there  the "spirit of sunset" is strongly felt. Calls for the salvation of European civilization are becoming central elements for political statements of right-wing parties.
And the last but not least was 2008 socio-economic crisis that played a role in changing the political mood in Europe. Continuing with high unemployment rates, depending on the dynamics of economic developments of China, concerns about the US economic downturn, the decline in production in the European Union, suggested the possibility of a repetition of the crisis, the responsibility for which the right-wing parties placed on the ruling forces. Thus the ultra-radical movements positioned themselves as the best alternatives to current leaders.
One should not underestimate the role of the media either, with the help of which the right-wing parties became more and more popular, and which set panic among the people of Europe ''fueling'' their nationalist moods.
Although a large number of experts believe that people are just voting for rightists in order to protest against the authorities, the situation gets truly worrying in Europe, given that such intolerance and xenophobia were witnessed during 1930-s when racism and fascism emerged in European Continent...