Ինչո՞ւ ԱՄՆ պետքարտուղարը զուգահեռներ անցկացրեց հակամարտության կարգավորման և աճող ավտորիտար մտածելակերպի միջև
ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի նիստում իր ելույթի ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին անդրադարձավ տարածաշրջանային հակամարտություներին, այդ թվում նաև Ղարաբաղյան հակամարտությանն՝ անցկացնելով մի շարք հետաքրքրական զուգահեռներ:
ԱՄՆ պաշտոնյան, մասնավորապես, տարածաշրջանում շարունակվող հակամարտությունների համատեքստում անդրադարձավ  աճող ավտորիտար մտածելակերպին, անհանդուրժողականությանը, խոսքի իրավունքի սահմանափակումներին, թշնամանքին և մարդու իրավունքների ոտնահարման դեպքերին:
ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից անցկացված նման զուգահեռները պատահական չեն և տրամաբանորեն դրանց հիմքում ընկած է հետևյալ առանցքային թեզը. որևէ  հակամարտություն չի կարող  վերջնական լուծում ստանալ, երբ հակամարտության կողմ հանդիսացող երկրներում իշխում է հակառակ կողմի հանդեպ անհանդուրժողականության և թշնամանքի մթնոլորտը, որտեղ իշխող ավտորիտար վարչակարգը ոչ միայն չի երաշխավորում, այլև նաև ոտնահարում է մարդու իրավունքները և անվտանգությունը:
Թեզի հիմնավորումն առավել քան պարզ է. նման մթնոլորտում կողմերի միջև որևէ կերպ չի կարող ձևավորվել վստահության մթնոլորտ, իսկ երբ չկա վստահության մթնոլորտ, մեղմ ասած, անտրամաբանական է խոսել փոխզիջումների մասին: Կողմերից որևէ մեկը չի կարող գնալ զիջումների, երբ նա վստահ է, որ դիմացինի կողմից իր հնարավոր զիջումները ոչ միայն չեն ընկալվի որպես բարի կամքի դրսևորում, այլ ընդհակառակ` կընդունվեն որպես թուլության նշան և նոր հարված հասցնելու առիթ:
Իրական քաղաքականությունն ինքնին հիմնավորում է այդ թեզը։ Ադրբեջանում տիրող ներքաղաքական իրավիճակը նկարագրվում է հենց այդ բնորոշումներով, ինչն ուղղակիորեն ազդում է ոչ միայն Ղարաբաղյան հակամարտություն կարգավորման գործընթացի վրա, այլև վտանգում է ողջ տարածաշրջանի անվտանգությունը։
Ապրիլյան պատերազմը հայկական կողմերի և միջազգային հանրության համար դարձավ առարկայական ապացույց, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր ագրեսիվ քաղաքականությունը ոչ միայն ԼՂՀ զինված ուժերի այլ նաև խաղաղ բնակչության դեմ: Ասվածը հիմնավորելու համար ուղղակի անհրաժեշտ է անդրադառնալ ապրիլին  զինվորականների, տարեց մարդկանց և երեխաների դեմ իրականացված ոտնձգության և խոշտանգումների դեպքերին, որոնք իրականացնողներն Ադրբեջանում պարգևատրվեցին ամենաբարձր մակարդակով:
Այս առումով պատահական չէ, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացն Ապրիլյան պատերազմից հետո բաժանվեց մինչապրիլյան և հետապրիլյան ժամանակաշրջանի: Հետապրիլյան ժամանակաշրջանում էլ ավելի մեծ կարևորություն է ստացել կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի վերականգնումը, նոր սրացումների կանխումը, որին հասնելու համար անհրաժեշտ է նախևառաջ պայքարել ԱՄՆ պետաքարտուղարի կողմից բարձրաձայնված երևույթների, այն է` ավտորիտար մտածելակերպի, անհանդուրժողականության, խոսքի իրավունքի սահմանափակումների, թշնամանքի և մարդու իրավունքների ոտնահարման դեմ:

Почему госсекретарь США провел параллели между урегулированием конфликтов и растущим авторитарным мышлением
В своем выступлении на заседании Совета министров ОБСЕ госсекретарь США Джон Керри обратился к теме региональных конфликтов, в том числе и к карабахскому, проведя при этом очень интересные параллели.
Американский чиновник в контексте продолжающихся в регионе конфликтов, в частности, упомянул о растущем авторитарном мышлении, об ограничениях на свободу слова, о случаях враждебного отношения и нарушениях прав человека.
Подобные параллели, проведенные госсекретарем США, не являются случайными, и в их основе логическим образом лежит следующий ключевой тезис: ни один конфликт не может получить окончательного разрешения, когда в одной из сторон конфликта стране по отношению к противной стороне превалирует атмосфера нетерпимости и враждебности, где авторитарное правительство не только не гарантирует, но и нарушает права человека и его безопасность.
Обоснование тезиса более чем прозрачно: в подобной атмосфере между сторонами никоим образом не может сформироваться атмосфера доверия. А когда нет атмосферы доверия, мягко говоря, нелогично говорить о взаимных уступках. Ни одна из сторон не может пойти на уступки, если она уверена, что с противной стороны ее возможные уступки не только не будут восприняты как проявление доброй воли, но, наоборот, – будут восприняты как признак слабости и повод для новых ударов.
Реальная политика сама по себе обосновывает этот тезис. Внутриполитическая ситуация в Азербайджане описывается именно этими характеристиками, что непосредственно влияет не только на процесс урегулирования карабахского конфликта, но и ставит под угрозу безопасность всего региона.
Апрельская война для армянских сторон и международной общественности стала предметным доказательством того, что Азербайджан продолжает свою агрессивную политику не только против вооруженных сил НКР, но и против мирного населения. Для обоснования сказанного необходимо просто обратиться к случаям посягательства и истязаний в апреле по отношению к солдатам, старикам и детям, а осуществившие сказанное в Азербайджане были награждены на самом высоком уровне.
В этом смысле не является случайным то, что процесс урегулирования карабахского конфликта после апрельской войны разделился на два – доапрельский и постапрельский – периоды. В постапрельский период все большее значение получил процесс восстановления атсмосферы доверия между сторонами, предупреждение нового обострения, для чего, в первую очередь, необходимо бороться против озвученных госсекретарем США явлений, а именно – авторитарного мышления, нетерпимости, ограничений свободы слова, враждебности и попрания прав человека.