Դեկտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը  խախտել է ավելի քան 60 անգամ, որի ընթացքում արձակել է շուրջ 900 կրակոց: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել հարավային /Հադրութ/ և արևելյան /Մարտունի/ պաշտպանական ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինուժը, բացի ինքնաձիգերից և գնդացիրներից, կիրառել է նաև ‹‹CBD›› և ‹‹Իստիգլալ›› տիպի դիպուկահար հրացաններ /93 կրակոց/, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հիմնականում ձեռնպահ են մնացել հակառակորդի կողմից իրականացված անարդյունք կրակոցներին պատասխանելուց և շարունակել վստահորեն ապահովել իրենց պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքերի պաշտպանությունը:
Ինչ վերաբերում է հայկական երկու անօդաչու թռչող սարք /ԱԹՍ/ խոցելու մասին ադրբեջանական ագիտպրոպի կողմից երեկ տարածված տեղեկությանը, ապա դա ոչ այլ ինչ է, քան իրականությանը չհամապատասխանող շարքային քարոզչություն:

По оперативным данным, в ночь с 12 на 13 декабря на карабахско-азербайджанской границе ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня более 60 раз, сообщает пресс-служба министерства обороны НКР.
За указанный период противник произвел в направлении армянских позиций около 900 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения режима прекращения огня зарегистрированы в южном (Гадрут) и восточном (Мартуни) направлениях карабахско-азербайджанской границы, где ВС Азербайджана применили также снайперские винтовки "Истиглал" и СВД (93 выстрела).
Передовые подразделения Армии обороны в основном воздерживались от ответных действий на безрезультатные выстрелы противника и продолжают уверенно осуществлять надежную оборону боевых позиций.
Что же касается распространенных накануне, 12 декабря, азербайджанским агитпропом сведений якобы о двух сбитых армянских беспилотных летательных аппаратах –  это не что иное, как очередной рядовой пропагандистский трюк, не соответствующий действительности, отмечает пресс-служба министерства обороны НКР.