Ներկայացվել է «Նոր տարին Երևանում 2017» միջոցառումների ծրագիրը
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է «Նոր տարին Երևանում 2017» միջոցառումների ծրագիրը:
Քաղաքապետի տեղակալը մանրամասնել է, որ տոնական միջոցառումների մեկնարկը կտրվի դեկտեմբերի 19-ին` ժամը 19:00-ին, Հանրապետության հրապարակում՝ գլխավոր տոնածառի և մայրաքաղաքի տոնական արտաքին լուսավորության միացմամբ: Նշվել է նաև, որ այս տարի լույսերի միացման հանդիսավոր արարողություն նախատեսված չէ:
Երևանի քաղաքապետարանը դեկտեմբերի 31-ին՝ ժամը 22:00-ից մինչ հունվարի 1-ի ժամը 01:00-ն մայրաքաղաքի բնակիչների, հյուրերի, ինչպես նաև զբոսաշրջիկների համար Երևանի սրտում՝ Հանրապետության հրապարակում, կկազմակերպի Նոր տարվա դիմավորման տոնական ծրագիր, որը կուղեկցվի հայկական էստրադայի սիրված արտիստների ուրախ և տոնական երգերով ու պարային կատարումներով, իսկ ուղիղ կեսգիշերին հրավառությամբ կազդարարվի Նոր տարվա գալուստը։
Անդրադառնալով հասարակական տրանսպորտի աշխատանքին՝ նշվել է, որ Ամանորի գիշերը մետրոպոլիտենը կաշխատի մինչև ժամը 02:00-ն:
«Այս տարի տոնական հիմնական միջոցառումները տեղի կունենան Ազատության հրապարակում: Այստեղ կձևավորվի հեքիաթային սառցե քաղաք, որտեղ դեկտեմբերի 19-ից հունվարի 13-ը Ձմեռ պապը սիրով կհյուրընկալի բոլորին: Երեխաներն այստեղ հնարավորություն կունենան հետաքրքիր ժամանակ անցկացնել հեքիաթային քաղաքում: Բացօթյա միջոցառումներ կանցկացվեն նաև բոլոր վարչական շրջանների կենտրոնական հատվածներում: Այս տարի մի շարք հետաքրքիր միջոցառումներ են նախատեսված նաև մասնավոր կազմակերպությունների հետ համատեղ», - նշել է Արամ Սուքիասյանը՝ հավելելով, որ հունվարի 5-ին՝ ժամը 15:00-ից, հեքիաթային քաղաքի բեմահարթակում ելույթ կունենան մանկական սիրված խմբեր, փոքրիկ երգիչ-երգչուհիներ: Իսկ հունվարի 6-ին՝ ժամը 18:00-ին, Ազատության հրապարակում, Արարատյան Հայրապետական թեմի հետ համատեղ, Սուրբ ծննդյան տոնածիսական արարողությամբ կմեկնարկի ազգագրական երգի և պարի կատարումներով համերգային ծրագիրը:
Միջոցառումների ծրագրում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել սոցիալական բաղադրիչին, որի շրջանակում սոցիալապես անապահով ընտանիքներին կցուցաբերվի համապատասխան օժանդակություն:
«Այս տարի հատուկ շեշտադրում է արվել սոցիալական նշանակության ծրագրերին: Մասնավորապես մայրաքաղաքի անապահով ընտանիքներին այս տարի ևս կտրամադրվի պարենային աջակցություն: Նվերների փաթեթներ են նախապատրաստված նաև շուրջ 40 հազար երեխաների համար: Բացի այդ, ևս 4000 երեխաներ էլ հնարավորություն կունենան անվճար այցելելու թատրոններ և դիտելու ամանորյա ներկայացումներ», - ընդգծել է Արամ Սուքիասյանը:
Մայրաքաղաքում Ամանորի միջոցառումները կամփոփվեն Ազատության հրապարակում նախատեսված տոնական համերգով՝ հունվարի 13-ին՝ ժամը 18:00-ին:
Հունվարի 2-5-ը՝ ժամը 11:00-ից 17:00-ը, այցելուների համար բաց կլինեն նաև Երևան քաղաքի պատմության և Ժամանակակից արվեստի թանգարանները, ինչպես նաև Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը:
Տոնական միջոցառումների ծրագրերի մասին բնակչությանն իրազեկելու նպատակով տեղեկատվական բուկլետներ կբաժանվեն մայրաքաղաքի հանրային, մարդաշատ վայրերում:
Այս տարի բուկլետում ներառված է «Օգտակար տեղեկություններ» բաժինը, որտեղ հատկապես մայրաքաղաքի հյուրերի համար ներկայացված է հունվարի 2-ից գործող սննդի և ժամանցի մի շարք վայրերի վերաբերյալ տեղեկատվություն:

"Новый год в Ереване 2017": представлена программа мероприятий
В ходе встречи с журналистами заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян представил программу мероприятий "Новый год в Ереване 2017". Заместитель мэра сообщил, что праздничные мероприятия в столице начнутся 19-го декабря в 19:00 на Площади Республики, где зажгутся огни главной новогодней ёлки и праздничные огни столицы. Было также отмечено, что в этом году торжественная церемония по этому случаю не запланирована.
31-го декабря с 22:00 до 01:00 1-го января для жителей и гостей столицы на площади Республики мэрия Еревана организует праздничную концертную программу, а ровно в полночь красочным фейерверком будет ознаменовано начало нового года.
Касаясь работ общественного транспорта, Арам Сукиасян отметил, что в новогоднюю ночь Метрополитен будет работать до 02։00 часов.
"В этом году основные праздничные мероприятия будут проходить на площади Азатутян. Здесь будет построен сказочный ледяной городок, где с 19-го декабря по 13-е января все желающие смогут побывать в гостях у Деда Мороза. Праздничные мероприятия будут также организованы во всех административных районах столицы. В этом году ряд интересных мероприятий будут проведены совместно с частными компаниями",-отметил Арам Сукиасян, добавив, что 5-го января с 15:00 на сцене сказочного ледового городка будут выступать детские коллективы, маленькие исполнители. 6-го января в 18:00 на площади Азатутян, совместно с Араратской епархией ААЦ, в рамках концертной программы ко дню празднования Рождества, прозвучат духовные и национальные песни.
В программе мероприятий особое местно отведено социальной составляющей, в рамках которой социально необеспеченным семьям будет оказана необходимая помощь.
"В этом году особое внимание уделено социальным программам. В частности социально необеспеченным семьям, проживающим в столице, будут предоставлены продуктовые пакеты. Для 40 тысячи детей также приготовлены подарки. Помимо этого, еще 4000 детей смогут бесплатно посетить театры, находящиеся в ведомстве мэрии, и посмотреть новогодние спектакли",-отметил Арам Сукиасян.
Новогодние мероприятия завершатся праздничным концертом, который состоится 13-го января в 18:00.
Со 2-го по 5-е января с 11:00- 17:00 будут также открыты историко-археологический музей-заповедник "Эребуни", музей истории Еревана, а также музей современного искусства.
В общественных и многолюдных местах столицы гражданам и гостям Еревана будут розданы информационные буклеты праздничных новогодних мероприятий. В этом году буклет содержит раздел "полезная информация", где в частности для гостей столицы представлена информация о тех развлекательных центрах и объектов питания, которые будут работать со 2-го января.
Для дополнительной информации отмечены также адреса электронной почты и телефонные номера, сообщает пресс-служба мэрии Еревана.