Ադրբեջանում ԵՄ դեսպան. ես տեղեկություններ չունեմ Բաքվի պլատֆորմի մասին
Ադրբեջանում ԵՄ դեսպան Մառլենա Մարդը հերքել է Բաքվում միջկրոնական հանդուրժողականության գիտաժողովի հետնաբեմում իր հայտարարությունների մասին Trend գործակալության տարածած տեղեկությունը։ ԵՄ պատվիրակության ֆեյսբուքյան էջում արված հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Ես ուզում եմ պարզաբանել, որ ես տեղեկություններ չունեմ Բաքվի պլատֆորմի անդամներից որևէ մեկի շուրջ տիրող իրավիճակի մասին։ Ընդհանուր առմամբ ես համարում եմ, որ կարևոր է խթանել երկու տարբեր խմբերի միջև երկխոսությանը նաև բարդ թեմաների շուրջ, բայց ես տեղեկություններ չունեմ Բաքվի պլատֆորմի մասին։ Ուստի, ես չեմ կարող որևէ մեկնաբանություն անել կամ գնահատական տալ նրանց աշխատանքին»:
Դեկտեմբերի 15-ին ադրբեջանական կայքը հոդված էր հրապարակել «Ադրբեջանում ԵՄ գրասենյակը վերաբերմունք է հայտնել Բաքվի երիտասարդական պլատֆորմի հայ անդամի կալանքի հարցով» վերնագրով։

Посол ЕС опровергла приписываемые ей азербайджанскими СМИ заявления
Посол Евросоюза в Азербайджане Малена Мард сделала заявление по поводу опубликованного 15 декабря азербайджанским информагентством "Тренд" сообщения под заголовком "Глава офиса ЕС в Азербайджане выразила отношение к аресту армянского члена Бакинской миротворческой платформы". Как передает Panorama.am, об этом сообщает азербайджанское информагентство "Туран".
"Хочу сказать, что у меня нет никакой информации о членах этой Платформы и об арестах ее членов. Считая важным диалог между различными группами, я, тем не менее, имею информацию об этом из сообщений СМИ. Поэтому я не могу давать какую-либо оценку их деятельности", – сказано в заявлении посла, поступившем в агентство "Туран".
Указывается, что в вышеотмеченном сообщении от имени Малены Мард говорилось, что она якобы считает важным создание подобной "миротворческой платформы" и осуждает "аресты его армянских членов в Карабахе".