ՄԱԿ-ը Սիրիայում հանցագործությունների հետաքննման հատուկ մարմին կստեղծի
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան կողմ է քվեարկել հատուկ մարմնի ստեղծմանը, որը կօգնի Սիրիայում լրջագույն հանցագործությունների համար պատասխանատունի նկատմամբ հետաքննություն իրականացնելուն: Հարցերի շրջանակն, որով կզբաղվի նորաստեղծ մարմինը, 20 օրվա ընթացքում կորոշի գլխավոր քարտուղարը, գրում է Корреспондент-ը:
Բանաձևին կողմ են քվեարկել ասամբլեայի անդամ 105 պետություններ։ 15 պետություններ, այդ թվում Ռուսաստանը, Սիրիան, Իրանը, Չինաստանը, Կուբան և Վենեսուելան, դեմ են հանդես եկել բանաձևին։ 52 երկրների ներկայացուցիչներ ձեռնպահ են մնացել։

ООН создаст структуру для расследования преступлений в Сирии
Генеральная Ассамблея ООН 21 декабря приняла резолюцию, которой решила создать механизм расследования в отношении ответственных за серьезные преступления в Сирии для будущих судебных преследований, передает Корреспондент.
Круг вопросов, которыми займется новая структура, определит генеральный секретарь ООН в течение 20 дней.
За документ проголосовали 105 стран, против − 15, в том числе Россия, Венесуэла, Китай, Куба, Иран и Сирия. Еще 52 государства воздержались.
Новой структуре предписывается сотрудничать с независимой международной комиссией по расследованию событий в Сирии.
Авторами проекта резолюции выступили более 30 государств, среди которых ряд членов ЕС, арабские страны, а также Канада, Турция, Украина.