2016-ի ամփոփում. ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության առկա ձևաչափեր, զարգացման նոր հեռանկարներ
2016 թվականին՝ պայմանավորված ԱՄՆ նախագահական ընտրություններով, ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը համեմատաբար ավելի պասիվ էր, ինչը դրսևորվեց նաև հայ-ամերիկյան հարաբերություններում: Չնայած դրան, տարին առանձնացավ մի շարք հետաքրքիր նախաձեռնություններով, որոնց շարքում ուշադրության արժանի էր Նյու Յորքում հոկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցած «Հայաստան» ներդրումային համաժողովը: Համաժողովի շրջանակներում կայացավ ՀՀ Նախագահի այցը ԱՄՆ: Ուշագրավ է նկատել, որ իր վերջին հարցազրույցի ժամանակ ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը նույնպես  անդրադարձավ այդ համաժողովին՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը: Վերջինիս կարծիքով,   համաժողովի միջոցով հնարավոր դարձավ Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցությունն  ամերիկյան ներդրողներին ներկայացնել որպես նոր դարպաս դեպի ավելի մեծ շուկա: Սա, անխոս, կարող է լուրջ խթան հանդիսանալ ՀՀ-ում ամերիկյան նեդրումների աճի համար:
Հոկ­տեմ­բե­րի 7-ին Վա­շինգ­տո­նում ՀՀ և ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշ­տոն­յա­նե­րի մաս­նակ­ցու­թյամբ կա­յա­ցավ հայ-ա­մե­րի­կյան միջ­կա­ռա­վա­րա­կան հանձ­նա­ժո­ղո­վի 24-րդ նիս­տը: Նիստի շրջանակներում ծավալված քննար­կում­նե­րը վերաբերում էին հայ-ամերիկյան համագործակցության հետագա զարգացմանը և խորացմանը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են հան­քար­դյու­նա­բե­րու­թյուն, քա­ղա­քա­ցի­ա­կան ա­վի­ա­ցի­ա, է­ներ­գե­տի­կա,  կոռուպցիայի դեպ պայքար և այլն: Ապագայում ևս անհրաժեշտ է շարունակել համագործակցությունը այս ձևաչափում՝ ընդլայնելով և խորացնելով փոխգործակցության ոլորտները:
2016 թվականի ընթացքում ՀՀ այցելեցին նաև ԱՄՆ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որոնց թվում էին ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքին, ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ Մայքլ Քարփինթերը, ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջիմ Կոստան:  Այցերի և տեղի ունեցած հանդիպումների շրջանակներում կարևորվեց հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացումը և խորացումը տարբեր ոլորտներում:
Իհարկե, ամփոփելով 2016-ին հայ-ամերիկյան հարաբերությունները, չենք կարող չանդրադառնալ Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում, ԱՄՆ կողմից՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ,  նախաձեռնված քայլերին: Դրանց շարքում, թերևս պետք է կարևորել ապրիլյան պատերազմից հետո ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի նախաձեռնությամբ Վիեննայում տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, որի շրջանակներում ձեռք բերած պայմանավորվածությունները և դրանց լիարժեք կատարումն, իհարկե,  կարող է նպաստել հակամարտության կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը:
Այս համատեքստում կարևոր էին նաև ԱՄՆ տարբեր սուբյեկտների ունեցած անմիջական առնչությունները  ԼՂՀ-ի՝ որպես  հակամարտության ուղղակի կողմի հետ: Հատկանշական է, որ 2016 թվականին ԱՄՆ ևս երկու նահանգ, Հավային և Ջեորջիան ճանաչեցին ԼՂՀ անկախությունը (այսպիսով ԼՂՀ անկախությունը ճանաչած ԱՄՆ նահանգերի թիվը հասավ յոթի): Բացի այդ, 2016-ին ևս  ԱՄՆ-ը ԼՂՀ-ին շարունակեց տրամադրել ուղղակի ֆինանսական օգնության: Նկատենք, որ այս ֆինանսական աջակցությունը կշարունակվի նաև 2017-ին:
Եթե փորձենք ամփոփել 2016 թվականը, ապա հայ-ամերիկյան հարաբերություններում գրանցված ակտիվություն կարող ենք համարել բավարար, բայց ոչ գոհացուցիչ: Հարաբերությունների հետագա խորացման համար թերևս անհրաժեշտ է կլինի շարունակել համագործակցությունը ոչ միայն առկա ձևաչափերում, այլ նաև ստեղծել համագործակցության նոր հարթակներ: Համագործակցության նման նոր հարթակ  կարող է դառնալ, օրինակ, միջկուսակցական երկխոսության նոր ձևաչափի ստեղծումը: Համագործակցության մեկ այլ հարթակի կարող է դառնալ, օրինակ, ՀՀ Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության կողմից (ԱԳՆ հետ կոորդինացմամբ)  ԱՄՆ առանձին նահանգների հետ համագործակցության օրակարգի մշակումը և իրականացումը:

Обобщаем 2016-ый год: сотрудничество Армения-США и новые перспективы его развития
В 2016-ом году, обусловленном президентскими выборами США, внешняя политика США была относительно более пассивной, что сказалось и на армяно-американских отношениях. Несмотря на это, год знаменовался рядом интересных инициатив, в ряду которых достойна внимания проведенная в Нью-Йорке 10-го октября прошлого года инвестиционная конференция "Армения". В рамках конференции состоялся визит президента РА в США. Интересно отметить, что в своем последнем интервью посол США Ричард Миллс также обратился к этой конференции, подчеркнув его важность. По мнению последнего, членство Армении в ЕАЭС удалось представить американским инвесторам, присутствующим на конференции, в качестве новых ворот в большой рынок. Это, безусловно, может стать серьезным стимулом для роста американских инвестиций в РА.
7-го октября в Вашингтоне, при участии высокопоставленных чиновников РА и США, состоялось 24-ое заседание армяно-американской межправительственной комиссии. Развернувшиеся в рамках заседания дискуссии относились к вопросам дальнейшего развития и углубления армяно-американского сотрудничества в таких областях, каковыми являются добыча природных ресурсов, гражданская авиация, энергетика, борьба с коррупцией и т.д. Необходимо и в дальнейшем продолжать сотрудничество в данном формате, расширяя и углубляя области кооперации.
В течение 2016-го года Армению посетили также несколько высокопоставленных американских чиновников, в числе которых были заместитель помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Бриджит Бринк, заместитель помощника министра обороны США Майкл Карпентер, член палаты представителей Конгресса США Джим Коста. В рамках визитов и имевших место встреч была отмечена важность развития и углубления армяно-американского сотрудничества в различных сферах. Конечно, обобщая армяно-американские отношения в 2016-ом году, не можем не обратиться к предпринятым шагам со стороны США как сопредседателя Минской группы ОБСЕ. В их ряду, возможно, следует отметить важность встречи в Вене президентов Армении и Азербайджана, организованной после апрельской войны госсекретарем США Джоном Керри. Достигнутые в рамках этой встречи договоренности и их полное выполнение, конечно, может способствовать формированию атмосферы доверия между конфликтующими сторонами.
В данном контексте важны также непосредственные контакты различных субъектов США с НКР -как с непосредственной стороной конфликта. Знаменательно, что в 2016-ом году еще два штата США – Гавайи и Джорджия - признали независимость НКР (таким образом, число признавших независимость НКР штатов достигло семи). Кроме того, в 2016-ом США также продолжили представлять НКР прямую финансовую помощь. Заметим, что эта финансовая помощь будет продолжена и в 2017-ом году.
Если попытаться обобщить 2016-ый год, то зафиксированную армяно-американскую активность можно считать достаточной, но не удовлетворительной. Для дальнейшего углубления отношений, возможно, будет необходимо продолжать сотрудничество не только в существующих форматах, но и создавать новые площадки сотрудничества. Подобной новой площадкой сотрудничества может стать, например, новый формат межпартийного диалога. Другой площадкой сотрудничества может стать, например, разработка и осуществление со стороны министерства территориального управления и развития РА (в координации с МИД-ом) повестки сотрудничества с отдельными штатами США.