2016-ի ամփոփում. ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության առկա ձևաչափեր, զարգացման նոր հեռանկարներ
2016 թվականին՝ պայմանավորված ԱՄՆ նախագահական ընտրություններով, ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը համեմատաբար ավելի պասիվ էր, ինչը դրսևորվեց նաև հայ-ամերիկյան հարաբերություններում: Չնայած դրան, տարին առանձնացավ մի շարք հետաքրքիր նախաձեռնություններով, որոնց շարքում ուշադրության արժանի էր Նյու Յորքում հոկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցած «Հայաստան» ներդրումային համաժողովը: Համաժողովի շրջանակներում կայացավ ՀՀ Նախագահի այցը ԱՄՆ: Ուշագրավ է նկատել, որ իր վերջին հարցազրույցի ժամանակ ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը նույնպես  անդրադարձավ այդ համաժողովին՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը: Վերջինիս կարծիքով,   համաժողովի միջոցով հնարավոր դարձավ Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցությունն  ամերիկյան ներդրողներին ներկայացնել որպես նոր դարպաս դեպի ավելի մեծ շուկա: Սա, անխոս, կարող է լուրջ խթան հանդիսանալ ՀՀ-ում ամերիկյան նեդրումների աճի համար:
Հոկ­տեմ­բե­րի 7-ին Վա­շինգ­տո­նում ՀՀ և ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշ­տոն­յա­նե­րի մաս­նակ­ցու­թյամբ կա­յա­ցավ հայ-ա­մե­րի­կյան միջ­կա­ռա­վա­րա­կան հանձ­նա­ժո­ղո­վի 24-րդ նիս­տը: Նիստի շրջանակներում ծավալված քննար­կում­նե­րը վերաբերում էին հայ-ամերիկյան համագործակցության հետագա զարգացմանը և խորացմանը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են հան­քար­դյու­նա­բե­րու­թյուն, քա­ղա­քա­ցի­ա­կան ա­վի­ա­ցի­ա, է­ներ­գե­տի­կա,  կոռուպցիայի դեպ պայքար և այլն: Ապագայում ևս անհրաժեշտ է շարունակել համագործակցությունը այս ձևաչափում՝ ընդլայնելով և խորացնելով փոխգործակցության ոլորտները:
2016 թվականի ընթացքում ՀՀ այցելեցին նաև ԱՄՆ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որոնց թվում էին ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքին, ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ Մայքլ Քարփինթերը, ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջիմ Կոստան:  Այցերի և տեղի ունեցած հանդիպումների շրջանակներում կարևորվեց հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացումը և խորացումը տարբեր ոլորտներում:
Իհարկե, ամփոփելով 2016-ին հայ-ամերիկյան հարաբերությունները, չենք կարող չանդրադառնալ Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում, ԱՄՆ կողմից՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ,  նախաձեռնված քայլերին: Դրանց շարքում, թերևս պետք է կարևորել ապրիլյան պատերազմից հետո ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի նախաձեռնությամբ Վիեննայում տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, որի շրջանակներում ձեռք բերած պայմանավորվածությունները և դրանց լիարժեք կատարումն, իհարկե,  կարող է նպաստել հակամարտության կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը:
Այս համատեքստում կարևոր էին նաև ԱՄՆ տարբեր սուբյեկտների ունեցած անմիջական առնչությունները  ԼՂՀ-ի՝ որպես  հակամարտության ուղղակի կողմի հետ: Հատկանշական է, որ 2016 թվականին ԱՄՆ ևս երկու նահանգ, Հավային և Ջեորջիան ճանաչեցին ԼՂՀ անկախությունը (այսպիսով ԼՂՀ անկախությունը ճանաչած ԱՄՆ նահանգերի թիվը հասավ յոթի): Բացի այդ, 2016-ին ևս  ԱՄՆ-ը ԼՂՀ-ին շարունակեց տրամադրել ուղղակի ֆինանսական օգնության: Նկատենք, որ այս ֆինանսական աջակցությունը կշարունակվի նաև 2017-ին:
Եթե փորձենք ամփոփել 2016 թվականը, ապա հայ-ամերիկյան հարաբերություններում գրանցված ակտիվություն կարող ենք համարել բավարար, բայց ոչ գոհացուցիչ: Հարաբերությունների հետագա խորացման համար թերևս անհրաժեշտ է կլինի շարունակել համագործակցությունը ոչ միայն առկա ձևաչափերում, այլ նաև ստեղծել համագործակցության նոր հարթակներ: Համագործակցության նման նոր հարթակ  կարող է դառնալ, օրինակ, միջկուսակցական երկխոսության նոր ձևաչափի ստեղծումը: Համագործակցության մեկ այլ հարթակի կարող է դառնալ, օրինակ, ՀՀ Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության կողմից (ԱԳՆ հետ կոորդինացմամբ)  ԱՄՆ առանձին նահանգների հետ համագործակցության օրակարգի մշակումը և իրականացումը:

RA-US Cooperation of 2016: Existing Formats and the Perspectives of Their Development
In 2016, due to the US presidential elections, US foreign policy became relatively more passive, which was also manifested in the Armenian-American relations. Despite this, the year was marked by a number of exciting initiatives, including the "Hayastan" investment forum held in New York on October 10. The forum was also attended by the RA President. It is interesting to note that during his recent interview, US Ambassador to Armenia Richard Mills also referred to the conference, emphasizing its importance. According to him, the conference made it possible to show Armenia’s EAEU membership to American investors as a new gateway to a bigger market. This, of course, can be an important stimulus for the growth of American investments.
On October 7, 2016 the 24th session of the Armenian-American Intergovernmental Commission was held in Washington attended by senior US officials. The discussions within the meeting were related to the further development and deepening of the Armenian-American cooperation in areas such as mining, civil aviation, energy, corruption fighting, etc.. In the future, it is necessary to continue this format of cooperation, expanding and deepening the areas of cooperation.
In 2016, a number of US high officials, including US Secretary of State for European and Eurasian Affairs, Brigitte Brink, US Deputy Assistant of Secretary of Defense, Michael Carpenter, a member of the US House of Representatives Jim Costa visited Armenia. During the visits and meetings held the necessity of further deepening of the Armenian-American cooperation in various sectors was highlighted.
Of course, summing up US-Armenian relations in 2016, we should also talk about the steps taken by the United States, as a Co-Chair of the Minsk Group, in the context of Karabakh conflict settlement.  Among them, the meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan organized by the US State Secretary in Vienna after the April war should be highlighted. The agreements  reached during that meeting and their full implementation can contribute to an atmosphere of trust between the parties.
In this context, the direct relations between NKR, as a conflicting side, and various US entities are also important. It is noteworthy that in 2016, two US states, Hawaii and Georgia, recognized the NKR independence and thus the number of American states recognizing NKR reached seven. In addition, in 2016 the US continued to provide direct financial aid to Artsakh, which will also continue in 2017.
If we try to sum up 2016, the activity of the Armenian-American relations can be considered sufficient, but not satisfactory. In order to deepen the relations, it may be necessary to continue the cooperation not only in the current formats, but also to create new platforms for further expansion of cooperation. As such can be a new inter-party dialogue format between US and Armenia. The development and implementation of specific agenda of cooperation with  separate US states by the Ministry of Territorial Administration and Development of Armenia (in coordination with the Ministry of Foreign Affairs) may become another platform for cooperation.