Վենեսուելայում 50 տոկոսով բարձրացրել են նվազագույն աշխատավարձը
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է գնաճի ֆոնին 50 տոկոսով նվազագույն աշխատավարձի մակարդակի բարձրացման մասին, հայտնում է globovision.com-ը:
«Ես ցանկանում եմ ասել, որ հունվարից թոշակները և նվազագույն աշխատավարձերը կլինեն 40.638 բոլիվարի չափով, իսկ հաշվի առնելով հիմնական մթերային զամբյուղի գնման համար 63.720 բոլիվարի ցուցանիշը՝ նվազագույն եկամուտը կհասնի 104.358 բոլիվարի»,- ասել է նա:
Այսպիսով, «սև շուկայի» փոխարժեքով, որը կազմում է 1 դոլարի դիմաց 3,3 հազար բոլիվար, Վենեսուելայում նվազագույն աշխատավարձը կհասնի մոտ 31 դոլարի:
Նշվում է, որ վերջին տարվա ընթացքում սա արդեն նվազագույն աշխատավարձի հինգերորդ բարձրացումն է Վենեսուելայում:

В Венесуэле повысили минимальную зарплату на 50%
Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил о повышении уровня минимальной зарплаты на 50% на фоне инфляции, сообщает Корреспондент со ссылкой на Globovision.
"Я хочу сказать, что с января пенсии и минимальные зарплаты будут в размере 40 638 боливаров, а с учетом 63 720 боливаров на покупку основной продуктовой корзины минимальный составной доход достигнет 104 358 боливаров", – сказал он.
По курсу "черного рынка", составляющему 3,3 тысячи боливаров за 1 доллар, минимальная зарплата в Венесуэле достигнет примерно 31 доллара.