Ասադը պատրաստակամություն է հայտնել բանակցել բոլոր հարցերի շուրջ
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ալ-Ասադը հաստատել է Սիրիայի խնդրի կարգավորման վերաբերյալ Աստանայում կայանալիք բանակցություններին Դամասկոսը պատրաստ է քննարկել բոլոր հարցերը՝ առանց որևէ սահմանափակումների, փոխանցում է սիրիական SANA գործակալությունը:
«Մենք, իհարկե, պատրաստ ենք, և հայտարարել ենք, որ այդ հանդիպման համար մեր պատվիրակությունը պատրաստ է մեկնել համաժողովի երբ հաստատվի հանդիպման ամսաթիվը: Մենք պատրաստ ենք բանակցություններ վարել բոլոր հարցերի շուրջ: Երբ խոսքը Սիրիայում հակամարտության ավարտվելու վերաբերյալ բանակցությունների մասին է կամ Սիրիայի ապագայի մասին, մենք բոլորովին բաց ենք: Բանակցություններում սահմանափակումներ չկան», - ֆրասիացի լրագրողների հետ հարցազրույցում նշել է Ասադը:
Թուրքական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանի և Թուրքիայի կողմից կազմակերպվող հանդիպումը Սիրիայի հարցով նախատեսված է հունվարի 23-ին:

Асад заявил о готовности вести переговоры по всем вопросам
Президент Сирии Башар Асад заявил, что Дамаск готов обсуждать на переговорах по урегулированию ситуации в Сирии, которые должны пройти в Астане, все вопросы без каких-либо ограничений. Что касается его собственной позиции, то она, по словам Асада, связана с конституцией, передает BBC.
"Конечно, мы готовы, и мы объявили, что наша делегация готова ехать на конференцию, когда будет объявлена ее дата. Мы готовы обсуждать все вопросы, ограничений нет", - сказал Асад в интервью французским журналистам, текст которого публикует в понедельник сирийское государственное агентство САНА.
Согласно турецким властям, мирная конференция по Сирии, в подготовке которой участвуют власти России и Турции, начнется в Астане 23 января.