Համանախագահները հատուկ շեշտում են հետաքննության մեխանիզմների անհապաղ ներդրման անհրաժեշտությունը
2017 թվականին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կողմից տարածած առաջին հայտարարությունն իր մեջ մեկ կարևոր շեշտադրում ունի՝ «հնարավորինս կարճ ժամկետում վերջնականապես ներդնել ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմները»:
Հայտարարության մեջ շեշտվում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները կատարելու անհրաժեշտությունը՝ հատկապես առանձնացնելով հետաքննության մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը:  Փաստացի, չնայած Ադրբեջանի կողմից ստեղծվող արհեստական խոչընդոտներին, համանախագահները չեն հրաժարվում հետաքննության մեխանիզմների ներդրման պահանջից, և այս անգամ նրանց ընտրած բառակազմը նախորդների տարբերվում է զգալի կոշտությամբ:
Հայտարարության մյուս կարևոր շեշտադրումը հարցի հումանիտար բաղադրիչն է, և Աստրախանում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների ձեռք բերած պայմանավորվածությունը: Սակայն թե´ համանախագահների, թե´ հակամարտությանը քիչ թե շատ ծանոթ յուրաքանչյուրի համար միանշանակ պարզ է, որ հայկական կողմերը՝ և´ Արցախը, և´ Հայաստանը, կարևորում են ձեռք բերված՝  հատկապես հումանիտար հարցերին առնչվող պայմանավորվածությունները, առաջինը դրանք խախտողը, որպես կանոն, լինում է Ադրբեջանը:
Տարածված հայտարարության հիմնական թերությունը թերևս կրկին կոչերի ոչ հասցեական լինելն է, համահարթեցման սկզբունքը: Դեկտեմբերի վերջի լարվածությունը հերթական անգամ ցույց տվեց, որ համանախագահների նման մոտեցումն Ադրբեջանի համար անպատժելիության մթնոլորտ է ստեղծում, ինչի հետևանքն արդեն ոչ միայն ԼՂՀ-ի, այլև ՀՀ-ի սահմաններին Բաքվի սանձազերծած գործողություններն են: Դրա հետ մեկտեղ, այս իրավիճակը ցույց է տալիս, որ միայն հետաքննության մեխանիզմների առկայությունը հնարավորություն կտա իրական կայունություն հաստատել սահմաններին:
Ամփոփելով կարող ենք նշել, որ հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու համար առաջին հերթին կարևոր է կանխել հրադադարի խախտումներն ու վերականգնել վստահությունը կողմերի միջև, իսկ դա նշանակում է հասնել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունների կատարմանը: Դատելով վերջին հայտարարություններից՝ դա գիտակցում են նաև միջնորդները:

Co-Chairs In Particular Stressed the Importance of Finalizing OSCE Investigative Mechanism
The first joint declaration of the OSCE MG Co-Chairs in 2017 has quite an important emphasis – "to finalize in the shortest possible time an OSCE investigative mechanism."
The statement stresses also the importance of observing the agreements reached during summits in Vienna and St. Petersburg in 2016. In fact, despite the artificial obstacles created by Azerbaijan, the Co-Chairs do not step back from their demand of establishing investigative mechanisms and this time their wording in this regard differed from the others with its toughness.
Another important point in the statement is the humanitarian component and the agreement reached between the Presidents of Armenia and Azerbaijan in Astrakhan Summit of 2010. However, both for the Co-Chairs and those, who are more or less familiar to the conflict, it is obvious that the Armenian sides – both Armenia and Artsakh, pay importance to the reached agreements, particularly on humanitarian issues and the first one that violates those agreements is Azerbaijan.
The main drawbacks of the statement are perhaps again the non-addressed calls, the principle of equalization of the Co-Chairs. The tension at the end of December showed that such an approach by the Co-Chairs create an atmosphere of impunity, the results of which are not only the actions unleashed along the border with NKR, but also with Armenia. In parallel, this situation shows that only the establishment of investigative mechanisms can keep the situation on the borders stable.
In should be noted that to record any progress in Karabakh conflict settlement process first of all it is important to prevent the violations of the ceasefire regime and restore the trust among the sides. This means that the agreements reached in Vienna and St. Petersburg should be carried out. The last statement shows that the Co-Chiars also acknowledge this.