Ինչպե՞ս արագ և անվնաս նիհարել տոներից հետո. պատասխանում է ֆիթնես մարզիչը
Ամանորյա տոներից հետո «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցեց առաջատար ֆիթնես մարզիչ, դասական բոդիբիլդինգի բացարձակ չեմպիոն Արթուր Հարությունյանի հետ, ով ներկայացրեց, թե ինչպես կարելի է արագ և անվնաս վերականգնել կազմվածքը:
Ահա մի քանի կարևոր խորհուրդ ֆիթնես մարզիչից.
«Առաջինը, որ նկատել եմ հաճախորդներիս մոտ տոներից հետո, բացարձակապես խախտված օրվա ռեժիմն է: Խոսքը վերաբերում է քնելուն, ուտելու ժամերին և հաճախականությունը, ընդհանուր կենսակերպին... Ոմանք այնքան պասիվ են անցկացրել ժամանակը, որ հետաքրքիր է, ինչպես չեն կպչել մնացել բազմոցներին :)
1) Օրգանիզմի լիարժեք գործունեությունը վերականգնելու համար անհրաժեշտ է նախևառաջ կարգավորել քունը: Իդեալական ժամանակը քնելու համար 23.00-ից առավոտյան 7.00-ն է:
2) Ուտելու հաճախականությունը պետք է լինի 4-5 անգամ՝ փոքր չափաբաժիններով: Այստեղ հիմնական խնդիրն այն է, որ նպաստենք մեր ճիշտ նյութափոխանակությանը:
3) Ինչ վերաբերում է սննդակարգին, ապա իդեալական համադրություն է՝ 60% սպիտակուց, 25% ածխաջրածին, 15% ճարպեր:
Ճարպերն անհրաժեշտ են մեր օրգանիզմի հորմոնալ գործընթացների համար, հատկապես կանանց պարագայում: Այնպես որ վերացնելով ճարպերը սննդակարգից՝ միայն վնասում եք ինքներդ ձեզ:
Նշենք ճիշտ սննդակարգի մեկ օրվա նմուշ՝
8:00 - 2 ձվի սպիտակուց, 1 ձվի դեղնուց, վարսակի շիլա 40 գր.
10:30 – որևէ միրգ 60 գր.
13:00 - 100-150գր. միս (տավարի միս, հավի կրծքամիս, ձուկ) + բուսական աղցան
18:00 - 100-150գր. միս (տավարի միս, հավի կրծքամիս, ձուկ) + բուսական աղցան
22:00 - 100 գ յուղազրկված կաթնաշոռ
4) Ջու՛ր .... ջուրը շատ կարևոր դեր է խաղում մարմնի համար: Երբ շատերը ցանկանում են նիհարել, չգիտես ինչու, հրաժարվում են հեղուկից, իսկ ջուրը պետք է խմել առնվազն 2-3 լիտր մի օրում: Նշենք, որ հյութերը, թեյերը և այլն, ամենևին չեն փոխարինում բնական ջրին:
5) Եվ իհարկե, ներառեք ձեր ամենօրյա ռեժիմի մեջ որոշակի ֆիզիկական ակտիվություն: Սկսնակներին խորհուրդ եմ տալիս դիմել մարզչի օգնությանը, որպեսզի ինքներդ ձեզ վնաս չհասցնեք…»

How to Quickly and Safely Lose Weight After the Holidays: Fitness Coach
After New Year and Christmas holidays ''Armedia'' IAA talked to premium fitness coach Arthur Harutyunyan, who is an absolute champion in classic bodybuilding by the Black Sea Cup championship. Arthur told us how one can quickly lose weight after the holidays.
1) In order to restore the full functioning of the organism, it is necessary to re-correct your sleep regime. The ideal time for sleep is from 23.00 to 7.00.
2) You should also increase the frequency of food intake to 4-5 times and in small portions.
3) Control your diet. The ideal combination is 60% protein, 25% carbohydrate, 15% fat. The fats are necessary as they contribute to our hormonal processes, especially in case of women. So by eliminating all fat from your diet, you will only hurt yourself.
A diet sample for a day:
8:00 - 2 egg whites and 1 egg yolk + 40 grams of oatmeal;
10:30 - 60 grams of any fruit;
13:00 - 100-150 gr. meat (beef, chicken breast, fish) + vegetable salad;
18:00 - 100-150 gr. meat (beef, chicken breast, fish) + vegetable salad;
22:00 - 100 gr. fat-free yogurt.
4) Water ... Water is playing a very important role in our body! Many people when deciding to lose weight for some reason drink less, thus harming their body! Water intake should be at least 2-3 liters a day and it should be only natural spring water! Juices, teas, etc. are all liquids, but not water.
5) And, of course, try to include in your daily regime some physical activity! I advise all the beginners to train with the coach, so as not to hurt themselves...